Co, gdzie, kiedy w Elblągu [KALENDARZ IMPREZ]

2022-08-26 08:58:24(ost. akt: 2022-08-29 07:52:54)
W sobotę w Elblągu koncert Fisz Emade Tworzywo

W sobotę w Elblągu koncert Fisz Emade Tworzywo

Autor zdjęcia: Biblioteka Elbląska

Co robić w Elblągu? Jakie atrakcje proponuje miasto? A może warto odwiedzić Łęcze, Pasłęk lub Frombork? Poniżej wydarzenia, które odbędą się w najbliższych dniach w Elblągu i okolicach.
31 SIERPNIA
BIBLIOTEKA ELBLĄSKA – SKRZYNIA PEŁNA TAJEMNIC

Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj przy ul. Zamkowej zaprasza w środę, 31 sierpnia, o godz. 12:00 na zajęcia pt. “Skrzynia pełna tajemnic”, podczas których młodzi uczestnicy będą mogli się poczuć jak paleontolodzy. Poznają m. in. skamieniałości, które można znaleźć w Polsce.
Oprócz skamieniałości dzieci zapoznają się z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi wykorzystywanymi przez człowieka – zapowiada Mateusz Paradowski, który poprowadzi spotkanie.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6+.
Skały, minerały oraz skamieniałości, które będą wykorzystywane do zajęć pochodzą z prywatnej kolekcji prowadzącego.
Więcej informacji: Biblioteka Młodego Czytelnika „BULAJ”, ul. Zamkowa 1, tel. 55 625 60 23

31 SIERPNIA
CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH "ŚWIATOWID" W ELBLĄGU – Wernisaż wystawy: Akwarela - malarstwo szwedzkiej artystki Fridy Lorén


5

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 31 sierpnia o godzinie 18:00 w Centrum Spotkań Europejskich ,,Światowid" w Elblągu w Galerii Nobilis. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.
Autorka o sama sobie:
Zaczęłam malować akwarelą w 2006 roku i zafascynowała mnie ta technika, która jest nieprzewidywalna i ekscytująca. Miałam wielu wybitnych nauczycieli! Między innymi profesora Arne Isaksson, Lars Holm, Anders Wallin, Hasse Karlsson, Anna Törnquist, Morten Paulsen, Lars-Eje Larsson.
W swoim malarstwie chcę dotknąć widza, stworzyć atmosferę, przekazać najgłębsze uczucia. Najważniejszym powodem do malowania jest radość oraz możliwość wyrażenia uczuć. Członek Nordic Watercolor Society, Stowarzyszenia Szwedzkich Artystòw, Skånes Artists Club. Reprezentowana wieloma dziełami w gminie Östersund.
Termin: 31.08.2022 (środa)
Godzina: 18:00
Miejsce: Galeria Nobilis (II piętro CSE „Światowid”)
Wstęp wolny.
Wystawa będzie czynna do 19 października w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu.

1 WRZEŚNIA
CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH "ŚWIATOWID" W ELBLĄGU – „Krajobraz światłem malowany" czyli wystawa Michała Sośnickiego w „Światowidzie"

Od początku września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie można oglądać wyjątkową wystawę fotografii Michała Sośnickiego pt. „Krajobraz światłem malowany”.
Wystawa z całą pewnością znana i podziwiana przez miłośników sztuki, gościła już w wielu miejscach w Polsce - tym razem zawita do elbląskiego „Światowida".
„Wschody i zachody słońca, magia porannego oraz wieczornego światła to jest coś co kocham najbardziej… „Złota godzina” czy też „niebieska godzina” – to są ulubione chwile fotografa krajobrazowego czy też, jak kto woli – pejzażysty… ”
Michał Sośnicki to rodowity krakowianin, od kilku lat mieszkający pod królową Beskidów – Babią Górą, w Zawoi. Fotografią zajmuje się od 2008. Absolwent kursu Fotografii Artystycznej Zbigniewa Pozarzyckiego, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie.
Współpracuje, bądź współpracował, m.in. z: National Geographic Polska, Ricoh Polska, Foto-Technika, Benq, Wydawnictwem Kartograficznym Compass, Magazynem Turystyki Górskiej „npm”, Centrum Górskim Korona Ziemi, Portalem Górskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym.
Fotografie autorstwa Michała były nagradzane w konkursach fotograficznych, m.in.: III miejsce w kategorii Przyroda "Zdjęcie roku powiatu suskiego" - Sucha Beskidzka 2020; II miejsce „Sztuka Natury” na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii I Filmu Przyrodniczego – Toruń 2017; I miejsce „Nasze Loreto – ogólnopolski szlak dzwonnic loretańskich 2017”; „National Geographic Polska – Nasze Karpaty 2014” – wyróżnienie; „Najpiękniejsza Góra Świata 6/2014” – fotografia znalazła się wśród 30 finałowych prac; ; „Tatrzańska jesień 2014” – II miejsce oraz prezentowane były na wielu wystawach pokonkursowych ( m.in.: Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze czy Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda w Nowym Targu - wyróżnienie). Jest Ambasadorem Premium marki Pentax oraz Benro.
Wystawa „Krajobraz światłem malowany” od 1 września prezentowana jest na I piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Oglądać ją można do 16 października 2022. Wstęp wolny! Zachęcamy do zwiedzania w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu.

3 WRZEŚNIA
CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNE WE FROMBORKU – NARODOWE CZYTANIE "BALLADY I ROMANSE"

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę Narodowe Czytanie.
Podczas tegorocznego Narodowego Czytania będziemy mieli przyjemność odczytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wydane w Wilnie w 1822 roku uważane są za jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, które miało ogromny wpływ na rozwój ballady jako gatunku w literaturze polskiej.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 03.09.2022 o godz. 12.00 na Rynku we Fromborku.
Dodatkowe atrakcje:
- fotoramka
- mobilna biblioteka

DO 8 WRZEŚNIA
IZBA HISTORYCZNA PASŁĘK – WYSTAWA "GRY PLANSZOWE Z CZASÓW PRL"

Do 8 września, w pasłęckiej Izbie Historycznej, czynna jest wystawa pt. "Gry planszowe z czasów PRL".
Wystawa prezentuje fragment prywatnej kolekcji Piotra Adamczyka, dyrektora Biblioteki Publicznej w Pasłęku. Cała kolekcja liczy blisko 200 sztuk gier planszowych i zręcznościowych, a najstarsze z nich pochodzą z okresu dwudziestolecia międzywojennego (znalazły się również w jednej z gablot). Prezentowane są wyroby WOSI "Wspólna Sprawa", Prodryn-u, rozmaitych Spółdzielni Inwalidów (np. im. Powstańców Śląskich czy "Przemysłowa") i mniejszych wytwórni. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć "Kosmolotka", "Skoczków", "Lotto", Wzorowego kierowcy", "Fortuny", "Straganu", "Czerwonej planety", "Bitwy morskiej", "Leśnych przygód", "Rajdu Samochodowego" czy "Grzybobrania".
Wystawa prezentowana jest w Izbie Historycznej w pasłęckiej bibliotece w godzinach i dniach otwarcia biblioteki - Pasłęk, plac św. Wojciecha 5. Wstęp wolny.

9 WRZEŚNIA
WARSZTATY Z ASERTYWNOŚCI W BIBLIOTECE ELBLĄSKIEJ

Czy asertywność pomaga w byciu szczęśliwszym człowiekiem? Czy stawianie granic jest trudne? Jak być asertywnym w pracy, związku, relacjach międzyludzkich? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć i potrenować asertywność, zapraszamy na warsztaty asertywności z trenerem Bartłomiejem Stolarczykiem, które odbędą się w piątek 9 września, o godz. 17:00. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona.

Bartłomiej Stolarczyk – absolwent Studium Trenerów Praeceptor. Jest trenerem specjalizującym się w treningach asertywności, rozwoju osobistym, etycznej perswazji, psychologii sportu, prowadzeniu negocjacji. Wierzy w to, co tak trafnie ujął Jonathan Swift – autor „Podróży Guliwera”, że z człowiekiem, jest jak z polem, czasami biegnie przez nie żyła złota, ale właściciel o tym nie wie. Pomaga innym w odnalezieniu osobistej żyły złota. Autor książek „Naucz, ich jak mają Cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności”, „Perswazyjny telemarketing. 50 narzędzi sprzedaży i obsługi Klienta do zastosowania od zaraz” oraz podręcznika zarządzania dla administracji publicznej „Praktyczne aspekty zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej. Poradnik.”/ informacje na podstawie strony https://bartlomiej-stolarczyk.com/

Więcej informacji i zapisy:
Biblioteka Literacka
ul. św. Ducha 3-7 (I p.)
tel. 55 625 60 17

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.