Rychliki. Dożynki Gminne 2022 [PROGRAM]

2022-08-26 12:54:15(ost. akt: 2022-08-26 10:06:23)

Autor zdjęcia: EK

Dożynki to symboliczne zakończenie żniw i podziękowanie za zbiory. Nieodłącznym ich elementem są wieńce – wykonane z zebranych plonów i poświęcone podczas dożynkowej mszy. Jak wygląda proces ich tworzenia?
Święto plonów nawiązuje do dawnych słowiańskich tradycji, ale od długiego już czasu związane jest z chrześcijańskimi ceremoniami. Tym, co najbardziej kojarzy się z dożynkami, są wieńce, które wykonywane z ogromną dokładnością, stają się prawdziwymi dziełami sztuki.

Podstawą tradycyjnego wieńca jest konstrukcja wykonana z wikliny lub gałązek, które oplatane są następnie kłosami zbóż. Te zbiera się, gdy są jeszcze niedojrzałe, a następnie suszy się je przez kilka tygodni. Wieńce zdobione są kwiatami i ziołami, a nawet warzywami i owocami. Uzupełnieniem są wstążki, a zwieńczeniem umieszczane zwykle na szczycie wieńca symbole religijne. Kiedyś wieńce plecione były w kształcie okręgu, dziś można spotkać również takie w kształcie serca, korony czy kielicha. Co ciekawe, dawniej umieszczano w wieńcach nawet żywe koguty, małe gąski lub kaczęta. Wieniec i zarazem symbol plonów przechowywany był aż do następnego roku — do nowego siewu.

Wójt gminy Rychliki Zbigniew Lichuszewski zaprasza na dożynki gminne, które odbędą się już w sobotę 27 sierpnia. Dożynkowy wieniec z tej okazji przygotowało m.in. sołectwo Rejsyty. — Będzie korowód i obrzęd dożynkowy, będą konkursy na najpiękniejsze wieńce i stoiska — zapowiada Zbigniew Lichuszewski.


To nie wszystko. Będą też dodatkowe konkursy z nagrodami, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wystąpią lokalne grupy muzyczne i ciekawe zespoły. A spragnieni tradycyjnych smaków będą mieli szansę skosztować przepysznej grochówki.
Obrazek w tresci