Dożynki gminne w Rychlikach [ZDJĘCIA]

2022-08-31 09:04:56(ost. akt: 2022-08-31 09:15:29)

Autor zdjęcia: Jolanta Marek-Rys

Za nami dożynki gminne, które odbyły się w minioną sobotę w Rychlikach. Dopisała i pogoda, i humory. Było kolorowo, wesoło i radośnie.
Wspaniała, radosna atmosfera oraz piękna pogoda sprawiły, że tegoroczne Dożynki Gminne, które miały miejsce w Rychlikach, udały się znakomicie. Pogoda i goście nam dopisali. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych zarówno z powiatu, jak i województwa na czele z Panem Starostą i Wojewodą Arturem Chojeckim - przekazuje wójt gminy Rychliki Zbigniew Lichuszewski.

Święto plonów nawiązuje do dawnych słowiańskich tradycji, ale od długiego już czasu związane jest z chrześcijańskimi ceremoniami. Tym, co najbardziej kojarzy się z dożynkami, są wieńce, które wykonywane z ogromną dokładnością, stają się prawdziwymi dziełami sztuki.

Podstawą tradycyjnego wieńca jest konstrukcja wykonana z wikliny lub gałązek, które oplatane są następnie kłosami zbóż. Te zbiera się, gdy są jeszcze niedojrzałe, a następnie suszy się je przez kilka tygodni. Wieńce zdobione są kwiatami i ziołami, a nawet warzywami i owocami. Uzupełnieniem są wstążki, a zwieńczeniem umieszczane zwykle na szczycie wieńca symbole religijne. Kiedyś wieńce plecione były w kształcie okręgu, dziś można spotkać również takie w kształcie serca, korony czy kielicha. Co ciekawe, dawniej umieszczano w wieńcach nawet żywe koguty, małe gąski lub kaczęta. Wieniec i zarazem symbol plonów przechowywany był aż do następnego roku — do nowego siewu.

Trzeba przyznać, że wieńce przygotowane z myślą o dożynkach w Rychlikach robią wrażenie. Koniecznie zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości.