Elbląg: Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

2022-09-01 15:56:56(ost. akt: 2022-09-01 16:02:39)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Na cmentarzu Agrykola odbyły się dziś miejskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Elblążanie oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, którzy brali udział w tym największym konflikcie zbrojnym XX wieku.
Pod Krzyżem Katyńskim zebrali się również parlamentarzyści, samorządowcy, radni Rady Miejskiej w Elblągu. Na uroczystość przybyli również elbląscy kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji oraz stowarzyszeń, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i harcerze.

Po rozpoczęciu uroczystości pod Krzyżem Katyńskim i odegraniu hymnu do zebranych zwrócił się m.in. Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

- W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. Polska odniosła procentowo największe straty wśród państw walczących. Zginęło prawie sześć milionów polskich obywateli, czyli niemal 16% przedwojennej ludności kraju. Walczyliśmy na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, choć nie dane nam było uczestniczyć w paradzie zwycięstwa, a na prawdziwą wolność przyszło nam jeszcze długo czekać - mówił prezydent.

I podkreślał: - Wspominamy dziś smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii, kiedy ponad pokojowym współistnieniem
i dialogiem przez kilka wojennych lat zapanowała zbrodnia, nienawiść, agresja i pogarda. Do niedawna stawaliśmy w powadze i zadumie nad wojennymi pomnikami z przeświadczeniem, że tak dramatyczne doświadczenia nie będą już udziałem dzisiejszych pokoleń. Wydawało się, że tak doświadczony wojną kontynent nie sięgnie już po broń i przemoc. Jednak wojna wróciła do Europy z chwilą gdy w lutym tego roku Rosja zaatakowała niepodległą Ukrainę. Widząc śmierć, zniszczenie i wojennych uchodźców, znów wyraźniej przywołujemy w naszej zbiorowej pamięci obrazy z II wojny światowej. Widzimy też, że hasło z Westerplatte – NIGDY WIĘCEJ WOJNY, aktualne jest dziś jak nigdy od ponad 80 lat. Polacy noszący w sobie pamięć o wydarzeniach II wojny światowej, mając jednocześnie wspaniałe doświadczenie sierpnia 1980 roku, zdają dziś w warunkach toczącej się na wschodzie wojny egzamin z solidarności, tym razem z obywatelami ukraińskimi.

- Dziś stojąc na tym cmentarzu pod Krzyżem Katyńskim, wołamy o pokój w Europie, jednocześnie chyląc nisko głowy i oddając szczególną cześć i szacunek ofiarom II wojny światowej i dzielnym żołnierzom polskim. Chwała Bohaterom! - zakończył Witold Wróblewski.

Po przemówieniach okolicznościowych odczytany został Apel Pamięci, uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów i wieńców.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

UM Elbląg