Czy Elbląg to bezpieczne miasto?

2022-09-02 20:54:43(ost. akt: 2022-09-02 11:56:13)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Takie pytanie zadaliśmy na początku sierpnia Czytelnikom i Czytelniczkom za pośrednictwem naszej strony internetowej www.dziennikelblaski.pl. Wyniki ankiety nie napawają optymizmem, bo większość z nas nie czuje się w Elblągu bezpiecznie. A co mówią statystyki?
Temat bezpieczeństwa nie pojawił się przypadkowo, ale w związku z kilkoma incydentami, które miały ostatnio miejsce w Elblągu. Jednym — i prawdopodobnie najgłośniejszym z nich — było śmiertelne pobicie przy ul. Hetmańskiej. 6 sierpnia — przypomnijmy — funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zostali powiadomieni o leżącym na ulicy mężczyźnie. Wezwano karetkę, a personel medyczny przystąpił do udzielenia mężczyźnie niezbędnej pomocy. Reanimacja nie przyniosła jednak skutku, 43-latek zmarł. Policjanci zatrzymali w związku ze sprawą pięć osób — dwóch mężczyzn i trzy kobiety.
— Dwaj zatrzymani mężczyźni mogli dopuścić się popełnienia przestępstwa, polegającego na pobiciu mężczyzny na ulicy Hetmańskiej w Elblągu, w następstwie czego dojść miało do jego zgonu. W związku z tym Prokurator Rejonowy w Elblągu wydał oraz ogłosił zatrzymanym sprawcom postanowienia o przedstawieniu im zarzutów dopuszczenia się popełnienia przez nich przestępstw kwalifikowanych z art. 158 paragraf 3 KK — pobicie ze skutkiem śmiertelnym, których popełnienie zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od roku do lat 10 — wyjaśnia elbląska prokuratura. Sprawa jest w toku.

Nie czujemy się bezpiecznie?


Nie można powiedzieć, że w Elblągu jest bezpiecznie, skoro na jednej z głównych ulic pobity zostaje mężczyzna ze skutkiem śmiertelnym — stwierdza jedna z mieszkanek. A następny elblążanin przyznaje: — Na pewien czas się uspokoiło. Ostatnio jednak dochodzi do groźnych zdarzeń na ulicach. Ktoś kogoś skopał na śmierć, ktoś na kogoś napadł z maczetą. Może to tylko zbieg zdarzeń, a może jest jakaś przyczyna. W każdym razie zrobiło się mniej bezpiecznie.
Są oczywiście i takie osoby, które mówią, że czują się w mieście bezpiecznie od lat. Wyniki naszej sondy wskazują jednak, że większość mieszkańców i mieszkanek Elbląga uważa, że w naszym mieście nie jest bezpiecznie.

Zaglądamy w policyjne statystyki


Postanowiliśmy zwrócić się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie o najnowsze statystyki dotyczące trzech artykułów kodeksu karnego — 148, 158 i 197 — czyli kolejno: zabójstwo, bójka i pobicie, oraz gwałt. Najpierw zajrzeliśmy jednak do statystyk dostępnych na stronie internetowej KWP — tych z lat 2013 i 2019.

Dalszą część artykułu znajdziesz w najnowszym wydaniu Dziennika Elbląskiego, który czeka w kioskach, na pocztach i w punktach prasowych, oraz na kupgazete.pl.


Obrazek w tresci