Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Ruszyła budowa nowoczesnego biurowca Porta Mare w Elblągu w ramach Programu Fabryka. Wbito już symboliczne łopaty

2022-09-21 15:39:02 (ost. akt: 2022-09-22 07:43:09)

Oficjalnie ruszyła budowa nowoczesnego biurowca Porta Mare w ramach Programu Fabryka. Z okazji inauguracji przedsięwzięcia wbito symbolicznie łopaty pod kompleks kamienic. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata i przynieść ponad tysiąc miejsc pracy.

W środę 21 września wbito pierwszą łopatę pod budowę biurowca Porta Mare. Na elbląskiej Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny budynek składający się z siedmiu segmentów z charakterystycznymi spadzistymi dachami zwróconymi w kierunku rzeki. Całość ma nawiązywać do zabytkowej starówki oraz historycznej zabudowy tego obszaru. Będzie to pierwszy obiekt klasy A na terenie Elbląga i kolejna – po Stalowej Woli – inwestycja realizowana w ramach Programu Fabryka.

Porta Mare ma zaoferować ponad 11 tys. mkw. powierzchni użytkowej o zróżnicowanym przeznaczeniu – biurowym, usługowym i hotelowym. W pięciokondygnacyjnym obiekcie przewidziano ponad sto miejsc postojowych w garażu podziemnym, niemal 30 naziemnych oraz cztery stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Porta Mare ma przyciągać najemców nie tylko doskonałą lokalizacją, ale także udogodnieniami w wysokim standardzie. Wśród nich znajdują się m.in. ogród wertykalny z żywych roślin filtrujący powietrze, kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne.

Budowa biurowca Porta Mare ma kosztować około 100 mln złotych. Inwestycja realizowana jest jako wspólne przedsięwzięcie spółki Operator ARP( nałażącej do grupy Agencji Rozwoju Przemysłu)oraz elbląskiego samorządu. W ramach realizacji inwestycji elbląski samorząd przekazał aportem grunt przy ulicy Warszawskiej, gdzie powstanie nowoczesny biurowiec. Lokalny samorząd zagospodaruje też nadbrzeże przy Porta Mare. Błędzie to koszt około 30 mln złotych, 27 mln elbląski ratusz pozyskał już z funduszy rządowych.

Inwestycja powstaje w ramach Programu Fabryka, który Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (spółka akcyjna Skarbu Państwa wspierająca restrukturyzację polskich przedsiębiorstw — przyp. red.) uruchomiła w połowie 2018 roku. Jego celem jest wsparcie rozwoju średnich miast poprzez budowę biurowców.

Biurowce powstające w ramach inicjatywy mają spełniać szereg kryteriów, wśród których można wymienić dobrą lokalizację, dostępność komunikacyjną, udogodnienia dla rowerzystów, dostęp do funkcji komunalnych i usług towarzyszących. Budynki cechować ma również wysoki standard.

Teren pod realizację biurowca wskazał elbląski samorząd. W średniowieczu Wyspa Spichrzów stanowiła gospodarcze zaplecze i serce miasta. To tam lokowano urządzenia niezbędne do obsługi dalekosiężnego handlu, portu i stoczni. Znajdowały się tam również warsztaty rzemieślnicze i spichrze. Obszar jest objęty opieką konserwatorską, która determinuje kształt budynku i przebieg realizacji inwestycji. Budowa Porta Mare ma za zadanie przywrócić życie do tej części miasta — przyciągnąć biznes i inwestorów.

Podczas inauguracji budowy obecni byli lokalni politycy.

— Bardzo się cieszę, że poprzez symboliczne wbicie łopaty budowa nowoczesnego biurowca w Elblągu staje się faktem. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Jestem przekonany, że inwestycja stanie się impulsem do dalszego zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Nowoczesne budynki realizowane w ramach Programu Fabryka, które nawiązywać będą do dawnej zabudowy spichlerzowej, jak również nabrzeże, które zrealizuje samorząd w ramach funduszy pozyskanych z Polskiego Ładu, stworzą bardzo atrakcyjną przestrzeń publiczną. To jeden z elementów wykorzystywania naszego wodnego potencjału, w kontekście rozwoju gospodarczego i turystycznego, w związku z wybudowanym kanałem przez Mierzeję Wiślaną — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Glos podczas inauguracji budowy Porta Mare zabrali również wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka i wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.

— Rozpoczynamy inwestycję, której do tej pory brakowało w tym regionie. Umożliwi ona ściągnięcie biznesu dla Elbląga. W wyniku różnych przyczyn — ale głównie ze względu na reformę terytorialną — biznes dążył do dużych miast i stolic województw. Byłe miasta wojewódzkie — takie jak Elbląg — zeszły na dalszy plan. Filozofia rządu Prawa i Sprawiedliwości polega na tym, aby budować zrównoważony rozwój — zarówno na terenach wiejskich, jak i miejskich — mający na celu stworzenie podobnych warunków do funkcjonowania. Ta inwestycja jest tego przykładem — aktywizuje mniejsze i średnie ośrodki i wyrównuje szanse. Mam nadzieję, że młodzi ludzie nie będą uciekali do większych miast, a biznes w Elblągu będzie się rozwijał — przekazał Andrzej Śliwka.

A Piotr Opaczewski dodał: — Demografia jest nieubłagana. Elbląg się wyludnia. Prognozy przewidują, że jeśli nic się nie zmieni, Elbląg w 2040 roku będzie miastem z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. Ten program jest odpowiedzią na ten problem. Dziś mieszkańców do miast przyciąga nie tylko jego atrakcyjność, ale przede wszystkim miejsca pracy. A w tym budynku mają mieć swoje siedziby firmy wysokotechnologiczne, w których poziom wynagrodzeń jest naprawdę wysoki.