Archikatedra we Fromborku wyświęcona 680 lat temu

2022-09-26 12:41:09(ost. akt: 2023-07-03 23:39:53)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Najważniejsza świątynia na Warmii – archikatedra we Fromborku – została wyświęcona 680 lat temu. W minioną niedzielę z tej okazji prepozyt warmińskiej kapituły katedralnej, bp. Janusz Ostrowski, odprawił w świątyni mszę świętą.
Fromborska katedra jest najważniejszym warmińskim kościołem. Dziś jest znana przede wszystkim z tego, że znajduje się w niej grób Mikołaja Kopernika i organy, które należą do najlepszych tego typu instrumentów w Polsce. Przez wieki rezydowała tu warmińska kapituła, która wybierała biskupa i pomagała mu w zarządzaniu Warmią. Niedzielne nabożeństwo odprawił obecnie kierujący kapitułą kapłan - prezpozyt, którym jest bp. Janusz Ostrowski.

Katedra we Fromborku została wzniesiona na wzgórzu po tym, jak Prusowie w czasie powstań wzniecanych przeciwko Krzyżakom spalili m.in. rezydencję biskupa w sąsiednim Braniewie. Budowano ją w latach 1329-1388, ma prostą formę trójnawowej bezwieżowej hali - na jej wzór powstawały potem kolejne gotyckie kościoły na Warmii.

Dziś fromborska katedra jest jednym z najważniejszych zabytków regionu - nosi miano Pomnika Historii. Z pierwotnego gotyckiego wystroju świątyni zachowały się m.in. dawny ołtarz główny (zwany poliptykiem fromborskim z 1504 r., który ufundował wuj Kopernika, biskup Łukasz Watzenrode, krucyfiks w łuku tęczowym i jeden z najcenniejszych gotyckich obrazów w Polsce - tondo epitafijne kanonika Bartłomieja Boreschowa z 1426 roku.
PAP