Kalendarz imprez: Co, gdzie, kiedy w Elblągu

2022-09-30 15:07:42(ost. akt: 2022-10-04 08:23:25)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Zapach jesieni czuć już w powietrzu! Ale mimo chłodu za oknem Elbląg nie rezygnuje z dobrej zabawy! Co robić w Elblągu? Jakie wydarzenia odbędą się w najbliższych dniach? Atrakcje w Elblągu są różne - koncerty, wystawy, warsztaty, akcje charytatywne i spotkania z ciekawymi osobami. Sprawdźcie najnowszy kalendarz imprez!
4 PAŹDZIERNIKA
STAND-UP: CZAREK SIKORA "DO STARTU START" W MJAZZDZE

Cześć i czołem! Wychodzę z założenia, że i tak nikt nie czyta opisu na wydarzeniach, więc tutaj mógłbym go zakończyć. Choć jednak czuję, że akurat Ty to przeczytasz. Specjalnie dla Ciebie napiszę, że będzie bardzo śmiesznie i durnie. W skrócie: przyjdź się chichrać!!! No i co dalej, to wszystko. Do zobaczenia
Na scenie pojawi się również support.
Wtorek 4 października, godzina 20, Mjazzga

5 PAŹDZIERNIKA
CONFUSION PROJECT TOUR AT LAST - MJAZZGA, ELBLĄG

Confusion Project (Michał Ciesielski - fortepian, Piotr Gierszewski - gitara basowa, Adam Golicki - perkusja) powraca do Mjazzgi z nowym materiałem zawartym na najnowszym krążku "Last"!
Jest to czwarta płyta zespołu, która podobnie jak poprzednia, "Primal", jest płytą koncepcyjną. Podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu, mamy tu utwory, których główną inspiracją pozostaje natura - tym razem jednak głównie niepokój o jej kondycję. Zespół sięga po poważniejszą tematykę i wyraża swój muzyczny manifest – apel, by traktować serio problemy, z którymi świat obecnie się mierzy. Są więc na tej płycie utwory o lęku, wyparciu, melancholii ale i nadziei i akceptacji. Już sam tytuł płyty jest przewrotny - angielskie "Last" może przecież oznaczać zarówno "Ostatnia", jak i "Trwać".
Album można uznać za apel wzywający do działania. Confusion Project zresztą nie tylko nawołuje do działania ale i sam działa - w 2020 rozpoczęli akcję #1CD1tree, polegającą na tym, że przychody ze sprzedaży płyt przekazywane są na akcje sadzenia drzew w miejscach zniszczonych działalnością człowieka. Do tej pory zespołowi udało się ufundować pasadzenie ponad 1300 drzew na całym świecie. Sam zaś album "Last" został wydany w sposób ekologiczny, opakowanie płyty zostało wykonane w całości z papieru z makulatury.
Muzyka Confusion Project to fuzja jazzu, rocka progresywnego, muzyki filmowej, czy drum&bass. Charakterystyczny dla zespołu jest aspekt ilustracyjny - jak sami mówią, traktują muzykę jako język, którym komunikują się na scenie, i którym opowiadają historie słuchaczom.
Termin i miejsce: 5 października, Klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C
Start - 20.00

7-9 PAŹDZIERNIKA
22. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA BALTIC CUP

Kilkuset tancerzy z kilkudziesięciu krajów Europy! Gorące rytmy latynoamerykańskie, a także elegancja i dostojność tańców standardowych. Gwiazdy światowych parkietów, pokazy specjalne i imprezy towarzyszące. Rozpoczynamy odliczanie do 22 Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” oraz Mistrzostw Świata Par Standardowych u-21, które odbędzie się w Elblągu w dniach 7- 9 października!
Rok 2022 to dwanaście miesięcy podczas których świętujemy 60-lecie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że zaczniemy od rysu historycznego, oczywiście w kontekście „Baltic Cup”.
Zaczynamy od wędrówki w rok 1986. Wtedy to Antoni Czyżyk – trener Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar” ogłosił nabór na kurs tańca i nikomu zapewne się wtedy nie śniło, że młodzi kursanci utworzą w przyszłości jeden z najlepszych na świecie klubów tanecznych. Nikt też nie mógł przewidzieć, że powstały w 1962 roku elbląski ośrodek kultury będzie organizować imprezy na skalę międzynarodową. Świetne osiągnięcia elbląskich tancerzy zaowocowały przyznaniem „Jantarowi” prawo do organizacji międzynarodowych turniejów. Dzięki tej decyzji „Baltic Cup” od 2000 roku może pełnić rolę tanecznej wizytówki regionu, województwa i Polski północnej. Za kilkudziesięcioletnim sukcesem „Baltic Cup” stoi z całą pewnością uniwersalny język tańca, muzyki i rywalizacji sportowej.
Czy zatem organizując Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” po raz dwudziesty drugi, jesteśmy w stanie Państwa zaskoczyć? Zapewniamy, że tak! „Baltic Cup” co roku serwuje nowe atrakcje! W tym roku podczas MFT „Baltic Cup” organizowane będą Mistrzostwa Świata Par Standardowych u-21. Na elbląskim parkiecie zobaczymy absolutnie najlepszych tancerzy młodego pokolenia!
To będzie niezapomniany weekend (7-9 października) w rytmie walca, tanga, rumby, samby... Liczymy na Państwa uczestnictwo i prosimy o gorący doping dla elbląskich tancerzy. Mamy nadzieję, że podobnie jak my uważają Państwo, że „taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą i najpiękniejszą ze wszystkich sztuk...”.
Organizatorem MFT „Baltic Cup” oraz Mistrzostw Świata Par Standardowych u-21 jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu; współorganizatorem: Stowarzyszenie Jantar Elbląg
Patronat Honorowy:
- Minister Kamil Bortniczuk, Ministerstwo Sportu i Turystyki
- Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Witold Wróblewski - Prezydent Miasta Elbląg
22 edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” oraz Mistrzostwa Świata Par Standardowych u-21 dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki, współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.

8 PAŹDZIERNIKA
MUCHOMORY G., HGW COMPANY - KONCERT

Muchomory G.- Gniew
HGW Company- Malbork
Termin i miejsce: 8 października, Klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C
Start - 18.00

DO 9 PAŹDZIERNIKA
…A TEST FOR HUMANITY | WYSTAWA TOWARZYSZĄCA 7. MIĘDZYNARODOWEMU TRIENNALE GRAFIKI - GDAŃSK 2022

– Wystawa prezentowana będzie na dwóch piętrach empory Galerii EL
– Wystawa potrwa do 9 października 2022 r.
– Kuratorka: Barbara Kasperczyk-Gorlak
Wystawa towarzysząca 7 Międzynarodowemu Triennale Grafiki "Od Księgi Gutenberga do Cyfrowej Rzeczywistości" - Gdańsk 2022, w ramach pleneru Refleksy, jest efektem przemyśleń 27 artystów zajmujących się współczesną grafiką artystyczną, tworzoną zarówno w klasycznych jak i nowoczesnych technologiach.
Temat wystawy ściśle odnosi się do pojęcia humanizmu w obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie.
„Ciebie zaś, nieskrępowanego żadnymi ograniczeniami, oddaję w twoje własne ręce, abyś swą naturę sam sobie określił, zgodnie z twoją wolą. Umieściłem cię pośrodku świata, abyś tym łatwiej mógł obserwować wszystko, co się w świecie dzieje. Nie uczyniłem cię ani istotą niebiańską, ani ziemską, ani śmiertelną, ani nieśmiertelną, abyś jako swobodny i godny siebie twórca i rzeźbiarz sam sobie nadał taki kształt, jaki zechcesz.”
- pisze Giovanni Pico Della Mirandola w Mowie o godności człowieka z 1486 roku, która jest nie tylko wkładem antropologii filozoficznej epoki Renesansu, lecz manifestem nowożytnego humanizmu, czyniąc z wolności fundament natury człowieka.
Dziś Humanizm to przede wszystkim światopogląd oparty na racjonalnym myśleniu, który wyraża się troską o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka w jego środowisku społecznym i naturalnym. Humanizm stawia człowieka w roli gospodarza - w sensie eksploatacji, ale także ochrony środowiska naturalnego - świadomy, że człowiek jest jednocześnie elementem ekosystemu Ziemi a jego szczególne prawa i obowiązki wynikają wyłącznie z faktu, że jest on jedyną istotą na Ziemi, która posiada naukę i technologię.
Obecnie coraz częściej mówimy o kryzysie humanizmu, kryzysie człowieczeństwa, o tym, że wszystkie wypracowane przez stulecia prawa człowieka pochłonie technologia, konsumpcja, kapitalizm.. Co gorsza - od 2019 roku mierzymy się z jeszcze większymi zagrożeniami: PANDEMIA - WOJNA – EMIGRACJA. Czy w obliczu tych wszystkich przykrych wydarzeń dzisiejszego świata jesteśmy w stanie podołać próbie człowieczeństwa utrzymując idee humanizmu przy życiu?

9 PAŹDZIERNIKA
INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2022/23 - 15 LAT EOK

Wykonawcy:
Jakub Kuszlik - fortepian
Laureat IV nagrody na XVIII Konkursie Chopinowskim a także nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVIII Konkursie Chopinowskim jest wybitnie utalentowanym absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017). W marcu 2019 roku Jakub Kuszlik zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku, a w czerwcu 2019 III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii.
Alexander Humala - dyrygent
Sztuki dyrygenckiej uczył się u boku takich mistrzów, jak Colin Metters czy Krzysztof Penderecki. Swoją obecnością uświetniał festiwale muzyczne m.in. w Lucernie, Parnawie i Castleton. O Alexandrze Humali można jeszcze wiele napisać, ale po co, skoro można go podziwiać na żywo?
oraz Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m. in. F. Chopin - Koncert fortepianowy e-moll op. 11
9.10.2022 r. godzina 18:00
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

9 PAŹDZIERNIKA
STAND UP: PIOTR BAŁTROCZYK

Bałtroczyk twierdzi, że początek jest ważny, być może nawet ważniejszy od końca. Choć dobrze, gdy koniec jest równie miły jak początek. Zatem ważne, by dobrze zacząć. Bałtroczyk zaczyna niebanalnie od: ”Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją, a Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny''.
To właściwie jedyny powtarzalny fragment wieczoru, w którym macie szansę uczestniczyć. Co nastąpi po: „Dobry wieczór Państwu”, jest również zagadką dla Bałtroczyka.
Inwigilowany przez nadobną dziennikarkę (a jest na nadobność wrażliwy) przyznał kiedyś, że ma głowie jakieś 7 godzin monologu i nieustanną zagadką jest dla niego, co wybierze z tajemnych szufladek umysłu Bałtroczyk Estradowy.
„Są wciąż dla siebie zagadką, Bałtroczyk Estradowy (BE) i Bałtroczyk Zwykły (BZ) i to być może, utrzymuje jednego i drugiego w wysokiej dzielności bojowej, mimo, że każdy z nich z coraz większym przekonaniem może potwierdzić, że starość nie jest dla mięczaków.”
Z BE - jak uprzejmy był się wyrazić Janusz Grzywacz - „słowa sypią się jak gó....o z barana”.
BZ zazwyczaj milcząc okupuje przytulny kącik w rogu, oddając się lekturze bądź nałogom, lub usiłując bezskutecznie oddać się nadobnej dziennikarce, by w końcu jednak wybrać nałóg, lekturę, czy gitarę.
Rządy zmieniają się, rozpada się Unia, a na tym tle Bałtroczyk jawi się jak oaza stabilności.
Nie zmienia się od lat jego negatywny stosunek do garniturów, które traktuje jak zawodowe zło konieczne. Stały jest też bałwochwalczy stosunek do ciężkich motocykli, które ujeżdża w długich trasach. Wielbi obrazy Jana Stanisławskiego i akustyczne gitary ze szlachetnego drewna, których twórcy też byli Mistrzami. Wiele jest rzeczy, które Bałtroczyka interesują. Od budownictwa drewnianego na Warmii ukochanej, przez nowe techniki szpachlowania, do przystawek
w Telecasterach.
Zobaczcie, co się przydarzyło Bałtroczykowi, od czasu Waszego ostatniego z Nim spotkania.
Wszystko jest inspiracją …
Tak powstają wciąż nowe fragmenty narodowej epopei …
Posłuchajcie proszę kolejnej wersji opowieści Piotra Bałtroczyka … .
Niedziela 9 października, godzina 17:30, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

9 PAŹDZIERNIKA
DOM O ZIELONYCH PROGACH W ELBLĄGU - DUET. BALLADY Z GÓR!

Po długiej przerwie zapraszamy was na poetyckie i bardzo kameralne spotkanie w Elblągu, w Klubie Mjazzga. Zagramy dla was w duecie Bartosz Pelton Zalewski i Wojciech Szymański - Dom o Zielonych Progach.
Ilość miejsc ograniczona.
Niedziela, 9 października, godz. 19:00, Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C

13 PAŹDZIERNIKA
MUZYCZNO-BALONOWE SHOW PATRYCJI LIPIŃSKIEJ W ELBLĄGU

Muzyczno-Balonowe Show Patrycji Lipińskiej to jedyne takie w Polsce Show dla dzieci i rodziców.
Ponad pół tysiąca balonów.
Muzyka, Balony, konkursy.
Podczas Show usłyszycie najbardziej znane piosenki Patrycji Lipińskiej:
„Magiczny Czas. Balonowy Świat”, „Czekam na Wakacje”.
Patrycja Lipińska - Wokalistka i Baloniara, Autorka pierwszych w Polsce lekcji skręcania balonów, Uczestniczka programu Mam Talent.
Czwartek, 13 października, godz. 18:00, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, plac Kazimierza Jagiellończyka 1