W miejscowości Stępień powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

2022-10-05 08:47:14(ost. akt: 2022-10-05 08:49:16)
Farma fotowoltaiczna w miejscowości Stępień

Farma fotowoltaiczna w miejscowości Stępień

Autor zdjęcia: Equinor

Jedna z największych tego typu farm w Polsce znalazła swoje miejsce na terenie gminy Braniewo, a dokładniej w miejscowości Stępień. Obiekt zajmuje 65 ha i wyprodukuje rocznie 61 GWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu ponad 30 tys. gospodarstw domowych.
Czwarty października to data wyjątkowa dla gminy Braniewo. To właśnie w tym dniu zakończyła się budowa olbrzymiej farmy fotowoltaicznej na terenie miejscowości Stępień. Wykonania inwestycji podjęła się spółka Wento, inwestorem jest natomiast firma Equinor.

— Inwestycja ma na celu odejście od konwencjonalnych źródeł energii oraz inwestowanie w te odnawialne, co przyniesie wymierne korzyści dla środowiska i bezpieczeństwa energetycznego. Co więcej, taka inwestycja jest w stanie pozyskiwać prąd na potrzeby kraju, a co za tym idzie przynieść wymierne oszczędności. Farma fotowoltaiczna w Stępniu to przykład doskonałej współpracy samorządu z inwestorem i wykonawcą. Dzięki takiej współpracy na Warmii i Mazurach tworzymy korzystny klimat dla tego typu inwestycji. Z korzyścią dla nas i dla klimatu — mówi wójt gminy Braniewo Jakub Bornus.

Fot. Gmina Braniewo


Equinor przejął spółkę Wento wraz z jej portfelem projektowym w maju 2021 roku.
— Dzięki Wento możemy poszerzać nasze portfolio fotowoltaiczne na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszych wspólnych działań rozpoczęliśmy proces budowy trzech farm fotowoltaicznych w Polsce, o łącznej mocy netto wynoszącej 171 MW. Dzisiaj z dumą prezentujemy pierwszą z nich, a pozostałe dwie powinny być gotowe w latach 2023-2024 — zapowiada Olav Kolbeinstveit, senior vice president renewables, power and markets w Equinor.

Farma w miejscowości Stępień jest jedną z największych w Polsce. Składa się ze 100 tysięcy paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów.


— Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 000 polskich gospodarstw domowych. Przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracuje z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych — informuje firma Equinor.

I zaznacza: — Potencjał odnawialnych źródeł energii, które pomogą w dekarbonizacji systemu energetycznego, jest w Polsce nadal bardzo wysoki. Dynamiczny rozwój kolejnych źródeł zielonej energii pozwoli na zmianę struktury miksu energetycznego, wciąż w dużej mierze opartego na węglu.

Uroczystość zakończenia budowy PV Stępień i test instalacji (od lewej: Piotr Gutowski, wiceprezes zarządu Onde; Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento; Olav Kolbeinstveit, SVP Renewables, Power and Markets w Equinor; Jakub Bornus, wójt gminy Braniewo)
Fot. Equinor
Uroczystość zakończenia budowy PV Stępień i test instalacji (od lewej: Piotr Gutowski, wiceprezes zarządu Onde; Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento; Olav Kolbeinstveit, SVP Renewables, Power and Markets w Equinor; Jakub Bornus, wójt gminy Braniewo)


— Polska przechodzi transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajowy potencjał wytwórczy z OZE, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie na dostawy energii, a jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo energetyczne. Equinor uczestniczy w realizacji tych ambicji, rozwijając opartą na różnych źródłach ofertę energetyczną dla Polski, w tym w zakresie energetyki odnawialnej na lądzie i morzu w naszym kraju — komentuje Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Co dalej?
— Dla energii produkowanej przez farmę fotowoltaiczną Stępień, Equinor zamierza zawrzeć umowę PPA, zapewniając w ten sposób przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji. Całość produkcji zostanie włączona do rosnącego portfela energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych zarządzanego przez Equinor, co pozwoli uzyskać dodatkową wartość z optymalizacji i handlu — wyjaśnia inwestor.

— Wento dostarcza aktywa najwyższej jakości oparte o zaawansowane technologie, zapewniając jednocześnie atrakcyjne zwroty z inwestycji. Zakończona z sukcesem budowa farmy fotowoltaicznej o takiej skali to kolejny krok na drodze realizacji strategii biznesowej Wento, w ramach której stale rozbudowujemy nasze portfolio. Łączna moc naszych rozwijanych w Polsce projektów lądowej energetyki odnawialnej to 1,7 GW — przekazuje Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento.