Elbląg: Rozpoczął się Baltic Cup 2022!

2022-10-07 13:42:02(ost. akt: 2023-07-03 23:29:43)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Kilkuset tancerzy z kilkudziesięciu krajów Europy, gorące rytmy latynoamerykańskie, a także elegancja i dostojność tańców standardowych. Gwiazdy światowych parkietów, pokazy specjalne i imprezy towarzyszące. W ten weekend Elbląg stanie się stolicą tańca.
Rok 2022 jest wyjątkowy dla Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, a to za sprawą 60-lecia, które świętuje instytucja. Po raz kolejny "Światowid" podejmuje się organizacji wydarzenia, które na stałe zapisało się w elbląskim kalendarzu. Przed nami 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup oraz Mistrzostwa Świata Par Standardowych u-21. Wszystko już w ten weekend, w dniach 7-9 października.

Jak to wszystko się zaczęło?

W roku 1986, kiedy Antoni Czyżyk, trener Elbląskiego Klubu Tańca "Jantar", a dziś dyrektor CSE "Światowid" i przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, ogłosił nabór na kurs tańca. Sam Antoni Czyżyk nie mógł przewidzieć, że młodzi kursanci stworzą w przyszłości jeden z najlepszych na świecie klubów tanecznych.

— Nikt też nie mógł przewidzieć, że powstały w 1962 roku elbląski ośrodek kultury będzie organizować imprezy na skalę międzynarodową — przyznaje elbląski "Światowid".

I przekazuje: — Świetne osiągnięcia elbląskich tancerzy zaowocowały przyznaniem "Jantarowi" prawa do organizacji międzynarodowych turniejów. Dzięki tej decyzji Baltic Cup od 2000 roku pełni rolę tanecznej wizytówki regionu, województwa i Polski północnej.

Już w ten weekend Elbląg po raz kolejny stanie się stolicą tańca, goszcząc tancerzy i tancerki z całego świata, ale w turniejowych zmaganiach wystąpią również elblążanie.

— Większość par trenujących na co dzień w Elbląskim Klubie Tańca "Jantar" zatańczy podczas MFT Baltic Cup. Filozofią naszego klubu jest rywalizowanie z najlepszymi. Wszystko po to, by podnosić swój poziom taneczny — mówi Antoni Czyżyk.

— To będzie niezapomniany weekend w rytmie walca, tanga, rumby, samby... Liczymy na państwa uczestnictwo i prosimy o gorący doping dla elbląskich tancerzy. Mamy nadzieję, że podobnie jak my, uważają państwo, że "taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą i najpiękniejszą ze wszystkich sztuk...". Dlatego zachęcamy do zakupu biletów i przekonania się na własne oczy, jak wyjątkowym wydarzeniem jest Baltic Cup — zachęca załoga "Światowida".