Braniewo: Ruszyła odbudowa ratusza miejskiego

2022-10-08 11:01:22(ost. akt: 2023-07-03 23:28:44)

Autor zdjęcia: Tomasz Sielicki

Symbolicznym wbiciem łopat oficjalnie rozpoczęto odbudowę braniewskiego ratusza miejskiego. Pracami archeologicznymi zajmą się specjaliści z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Długo na to czekaliśmy. Po gruntownym merytorycznym przygotowaniu, skompletowaniu zespołu ekspertów oraz partnerów gotowych wesprzeć nas w trudnej misji, na terenie byłego ratusza w Braniewie rozpoczęliśmy prace archeologiczne — cieszy się Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa.

I podkreśla, że rozpoczęcie prac to zasługa wsparcia finansowego partnerów — firmy Glob-Terminal i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

— Pomoc zadeklarowało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Możemy też liczyć na współpracę z Warmińsko-Mazurskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków — wylicza Tomasz Sielicki.

Pierwsze wzmianki dotyczące braniewskiego ratusza pojawiają się w źródłach pochodzących z 1364 roku. Pierwotnie budynek w stylu gotyckim był niewielki, otaczały go kramy kupieckie. W kolejnych stuleciach był przebudowywany — ostatni raz w 1921 roku.

Do 1945 ratusz był siedzibą władz miejskich — to tutaj odbywały się wybory i ważne narady, ale obiekt był również miejscem zabaw miejskich elit — przy okazji świąt miejska rada ucztowała właśnie w budynku ratusza.

Co ciekawe, w piwnicach ratusza znajdowała się długa na pięć metrów cela więzienna! A w pobliżu budynku znaleźć było można pręgierz, przy którego użyciu wymierzano publicznie kary pospolitym przestępcom.

Niestety, działania wojenne w roku 1945 sprawiły, że Braniewo właściwie legło w gruzach. Gmach ratusza został poważnie uszkodzony. W 1957 pozostałości budynku wpisano do rejestru zabytków. Wkrótce zaniechano odbudowy ratusza, a mury zostały rozebrane. W miejscu dawnego ratusza znajduje się obecnie skwer miejski.


****
Informujemy, że w artykule autorstwa Eweliny Gulińskiej pod tytułem „Braniewo: Ruszyła odbudowa ratusza”, który został opublikowany na stronie internetowej www.braniewo.wm.pl, nie zostało ujęte źródło przekazanych informacji, czyli artykuł pod tytułem „Po pierwsze: odbudowa ratusza. Później starego miasta” autorstwa Wojciecha Andrearczyka opublikowany na stronie internetowej www.portalbraniewo.pl, za co przepraszamy Autora i całą redakcję Portalu Braniewo.