Mariusz Błaszczak odwiedził Braniewo. Żołnierze 9. Brygady Kawalerii Pancernej będą mieli nowy sprzęt [ZDJĘCIA]

2022-10-17 09:38:42(ost. akt: 2022-10-17 10:31:52)

Autor zdjęcia: 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Jestem w Braniewie, by przekazać dobrą wiadomość. Żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej już niedługo będą mieli nowy sprzęt, to koreańskie czołgi K2 — poinformował w minioną sobotę podczas pikniku wojskowego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W sobotę 15 października w Braniewie odbył się piknik wojskowy pod nazwą „Nowoczesne wojsko. Bezpieczna Ojczyzna”. Uczestnicy wydarzenia mieli szansę zobaczyć sprzęt wojskowy, m.in.: czołg Leopard, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, wyrzutnię Langusta, moździerz Rak czy transportery Rosomak.

W programie imprezy znalazły się też występy artystyczne, pokazy walki wręcz i samoobrony i szkolenie z pierwszej pomocy. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej wojskowej grochówki i atrakcji i konkursów dla najmłodszych — tor przeszkód dla dzieci przygotował Centralny Wojskowy Zespół Sportowy.

— W braniewskim amfiteatrze na mieszkańców czekali m.in. mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4 na 400 metrów i wicemistrzyni olimpijska w kobiecej sztafecie 4 na 400 metrów Natalia Kaczmarek, mistrzyni Europy w maratonie Aleksandra Lisowska czy mistrz Europy i mistrz świata juniorów w pchnięciu kulą Konrad Bukowiecki — przekazuje 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej.
Jednym z głównych gości pikniku był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

— Słyszę głosy opozycji, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększa nakłady na modernizację wtedy, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. To kłamstwo. Posłużę się liczbami. Otóż wydatki na modernizację Wojska Polskiego w 2009 r. wyniosły 3.3 mld. W ubiegłym roku, jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę, było to 12,8 mld. Prawie cztery razy więcej. W tym roku zwiększyliśmy nakłady, w przyszłym nakłady jeszcze zwiększymy. Dlatego, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bezpieczeństwo jest priorytetem — mówił Błaszczak.

— Jestem w Braniewie, by przekazać dobrą wiadomość. Żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej już niedługo będą mieli nowy sprzęt, to koreańskie czołgi K2 — powiedział szef MON.


Jak informował Błaszczak, koreańskie czołgi K2 są bardzo nowoczesne, zostały opracowane i wdrożone do produkcji w XXI wieku i według zapowiedzi ministra, mają świetnie współpracować z czołgami ABRAMS, które trafią na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Jak wyjaśnia MON, trwa proces rozwoju i dozbrajania 16. Dywizji Zmechanizowanej, w ramach której funkcjonuje 9. Brygada Kawalerii Pancernej. Docelowo dywizja będzie liczyła cztery brygady. Jeszcze w tym roku 10 czołgów K2 trafi do Morąga, a 24 armatohaubice K9 do pułku artylerii w Węgorzewie. Szef MON zapowiedział, że w Ostródzie będzie stacjonował batalion czołgów, który będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej działającej w ramach dywizji. Jednostka zostanie uzbrojona w południowokoreańskie czołgi K2 Black Panther. W lipcu — przypomnijmy — podpisano umowę ramową z koncernem Hyundai Rotem na dostawę docelowo 1000 czołgów K2 dla Polski.

— Żyjemy w trudnych czasach, Rosja zaatakowała Ukrainę, próbuje odtworzyć imperium, a zawsze takie próby były groźne dla Polski — przyznał Błaszczak i podkreślał, jak ważne jest budowanie silnego, licznego i dobrze wyposażonego Wojska Polskiego.


— Naszym zadaniem jest niedopuszczenie do tego, żeby wojna doszła do Polski. Robimy wszystko, aby odstraszyć przeciwnika. Budujemy silne Wojsko Polskie. Liczne i wyposażone w nowoczesną broń. Jesteśmy dumni, że rozwija się 16. Dywizja Zmechanizowana w Braniewie. Dziękuję także żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy służą w tym województwie — zaznaczał Błaszczak.

I podsumował: — Mamy zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową oraz nową — dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Zachęcam wszystkich, aby służyć w Wojsku Polskim, bo to jest gwarancja naszego bezpieczeństwa.