Co, gdzie, kiedy w Elblągu. Kulturalny rozkład jazdy

2022-10-20 10:51:24(ost. akt: 2023-07-03 23:04:02)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Imprezy, spotkania, warsztaty i koncerty w Elblągu. Prezentujemy naszą cotygodniową listę wydarzeń. Sprawdź co, gdzie i kiedy będzie się działo w naszym pięknym mieście. Ostrzegamy — jest w czym wybierać!
21 PAŹDZIERNIKA
WARSZTATY PACHNĄCE KAWĄ W "ŚWIATOWIDZIE"

Obrazek w tresci

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu zaprasza osoby dorosłe na warsztaty hand made. 21 października 2022 r. o godzinie 17:00 będziemy inspirować się kawą. Obowiązują zapisy.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak w kreatywnie wykorzystać ziarenka kawy w dekoracjach. Wykonają drzewko na pniu i zawieszkę, która idealnie nada się jako dekoracja okna. Wykorzystane ziarna kawy pięknie wypełnią aromatem Wasze wnętrza.
Aromatycznie pachnące drzewka, które powstaną podczas warsztatów hand made w Światowidzie, mogą być idealnym pomysłem na prezent dla bliskich lub piękną dekoracją domowych przestrzeni.
„Kawa to szczęście odmierzane w ziarnach”
Data: 21.10.2022 / Godzina: 17:00
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Gwarantujemy materiały! Obowiązują zapisy. Można zabrać swój ulubiony kubek.
Zapisy: e-mail: anna.giziewicz@swiatowid.elblag.pl, tel.: 55 611 20 85 lub 605636670

21 PAŹDZIERNIKA
KULT W ELBLĄGU

Obrazek w tresci

Z dumą i radością informujemy, że po 8 latach przerwy zespół KULT ponownie zagra w województwie warmińsko-mazurskim w ramach swojej nomen omen kultowej Trasy Pomarańczowej. Tym razem jednak 21 października grupa przyjeżdża do Elbląga. Zespół przywiezie ze sobą najlepszy sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy, a także niesamowitą oprawę wizualną.
Okazja do zobaczenia zespołu jest szczególna, gdyż w tym roku przypada 40 lecie działalności grupy. Od 1982 roku zespół budował swój status i popularność. Począwszy od pierwszych koncertów w klubach studenckich w latach 80 do największych sal koncertowych w XXI wieku. Zaangażowane społecznie teksty Kazika Staszewskiego wielokrotnie wzbudzały kontrowersje i dyskusje medialne, ale nieustająca od wielu lat popularność KULTU opiera się również na świetnej muzyce. Odpowiada za nią 10-osobowy skład zespołu zawierający pełną sekcję dętą.
Nie sposób zmieścić na jednej czy dwóch płytach zestaw najlepszych przebojów Kultu i być może dlatego taka płyta się nie pojawiła. Dlatego warto uczestniczyć w trzygodzinnej celebracji tych utworów na koncercie z takimi utworami jak „Polska”, „Baranek”, „Krew Boga”, „Prosto”, „Po co wolność”, „Gdy nie ma dzieci”, „Hey czy nie wiecie” i wieloma innymi.
Ostatni raz w naszym mieście KULT wystąpił 20 lat temu. A gdy występował w ramach trasy Czarne Słońca w 1992, jeden z członków zespołu został nawet aresztowany, co muzycy wspominają w książkach o historii grupy! Zapraszamy do Hali Sportowo Widowiskowej MOSiR w Elblągu, gdyż nie wiadomo kiedy znów pojawi się taka okazja!
Koncert odbędzie się w ramach nowego cyklu imprez zatytułowanych GITERNA.

22 PAŹDZIERNIKA
KĄPIEL LEŚNA Z OKAZJI DNIA KRAJOBRAZU 2022

Dzień Krajobrazu obchodzony jest 20 października. Każdego roku wydarzenia towarzyszące obchodom odbywają się w całym kraju przez cały październik.
Tegoroczny temat Dnia Krajobrazu brzmi: Krajobraz: doświadczam w pełni.
W ten sposób Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pragnie zwrócić uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, a nawet posmakować go i dotknąć.
Z tej okazji Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej zaprasza do udziału w Kąpieli leśnej w Elbląskiej Bażantarni.
Kąpiele leśne, znane w Japonii jako shinrin-yoku i terapia leśna to praktyki polegające na zanurzeniu naszych zmysłów w atmosferze lasu w celu odprężenia i uzyskania pozytywnych korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Spotkanie poprowadzi certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych Marzena Żachowska - Leśne Zanurzenie.
Czas trwania: 3h
Obowiązują zapisy.
Chęć udziału należy zgłosić telefonicznie +48 55 6114590 lub wysyłając wiadomość na adres: pkwe.m.piekarska@warmia.mazury.pl
Sobota 22 października, godz. 11:00, Bażantarnia

22 PAŹDZIERNIKA
SPOTKANIE DLA MŁODZIEŻY Z ROKSANĄ JĘDRZEJEWSKĄ-WRÓBEL

Obrazek w tresci

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, laureatka drugiej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii za książkę dla młodzieży pt. „Stan splątania” będzie gościem biblioteki w cyklu spotkań #czytElnia. Zapraszamy do Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj w sobotę, 22 października, o godz. 12:00. Wstęp wolny.
O książce z opisu wydawcy:
Choć chodzą do jednej klasy i mieszkają na tym samym osiedlu, właściwie się nie znają. Nie pomaga też ciągła presja – koniec szkoły, egzamin ósmoklasisty i mityczne punkty – za świadectwo, olimpiady, konkursy i wolontariat. Właśnie, wolontariat! Maria, Lena i Miłosz mają go odbyć w domu spokojnej starości…i nagle okazuje się, że to początek czegoś nowego i odświeżającego. Doświadczenie, które zmieni nie tylko ich, ale także ich rodziny.
(…) Roksana Jędrzejewska-Wróbel, tym razem napisała książkę dla nieco starszego pokolenia młodych czytelników, choć tak naprawdę „Stan splątania” to powieść międzypokoleniowa.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel – doktor literaturoznawstwa, jedna z najpopularniejszych współczesnych autorek literatury dziecięcej. Napisała ponad trzydzieści książek dla małych i trochę starszych dzieci. „Stan splątania” to jej pierwsza książka dla młodzieży. Jest członkinią Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wielokrotnie była nagradzana, m.in. za książki „Florka. Z pamiętnika ryjówki” oraz „Florka. Listy do Józefiny” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (2009 r.), w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” na Najlepszą Książkę Dziecięcą zostały nagrodzone książki: „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” (2009 r.), „Florka. Zapiski ryjówki” (2017), „Pracownia Aurory” (2020). Jej książki wpisane zostały na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W ostatnim czasie powstała seria „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”, w której autorka sięgnęła do zapomnianych baśni ludowych, tworząc niesamowite opowieści pomagające przezwyciężać samotność, strach, nieśmiałość itp. W tej serii (z cudownymi ilustracjami Marianny Oklejak) ukazały się: „Kwiat paproci”, „Szklana Góra”, „Dziwożona”, „Woda żywa”, „Żelazne trzewiczki”, „Kije samobije” i „Śpiący rycerze”.
Rozmowę poprowadzi Żaneta Łyczyszyńska z Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj.
Spotkanie odbywa się w cyklu spotkań autorskich #czytElnia, który jest realizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

22 PAŹDZIERNIKA
CHARYTATYWNY MARATON ZUMBA FITNESS DLA MIKOŁAJA

Obrazek w tresci

Miki to mały elbląski chłopiec, który zadławił się winogronem w przedszkolu. Był reanimowany przez ponad 20 min, co doprowadziło się śpiączki chłopca. Zbieramy pieniądze na intensywną dwuletnią rehabilitację, sprzęt oraz turnusy lecznicze.
Cegiełkę 25 zł osoba dorosła, 5 zł dziecko, wpłacić można do puszek w dniu wydarzenia (mamy numer nadany z Ministerstwa) oraz bezpośrednio na zbiórkę siepomaga poprzez szybkie przelewy: https://www.siepomaga.pl/obudzsiemiki
Sobota, 22 października, godz. 16:00-19:00, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu, ul. Agrikola 6

22 PAŹDZIERNIKA
ALISADAM PIANO DUO. KONCERT NA CZTERY RĘCE

Obrazek w tresci

Zapraszamy na koncert fortepianowy w wykonaniu węgierskiego duetu AlisAdam Piano Duo. W programie m.in. Chopin, Liszt i Paderewski. 22 października (sobota), godz. 17, sala “U św. Ducha”. Wstęp wolny.
AlisAdam Piano Duo, czyli Alisa Baráz i Ádám Baráz – to duet fortepianowy, który powstał w Budapeszcie we wrześniu 2016 roku. Ich szeroki repertuar obejmuje dzieła klasyczne, kompozycje romantyczne, aż po muzykę współczesną.
Na koncert w Bibliotece Elbląskiej złożą się następujące utwory:
Ferenc Liszt: Szózat i hymn węgierski S.486
Ádám Baráz: Lachrymae
Fryderyk Chopin: Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore’a
Ferenc Liszt: Orphée S.98
Jan Ignacy Paderewski: Album Tatrzańskie Op.12
Ádám Baráz: Távoli utazások
Ferenc Liszt: Les préludes S.97

23 PAŹDZIERNIKA
ANDRZEJ PONIEDZIELSKI Z RECITALEM "BA"

Obrazek w tresci

Andrzeja Poniedzielski, “ulubieniec” elbląskiej publiczności, znany jest z inteligentnego humoru i niezwykłego uroku osobistego roztaczanego na scenie. W niedzielę, 23 października, o godz. 16:00 artysta wystąpi w Bibliotece Elbląskiej z recitalem „BA”. Obowiązują wejściówki.
W programie recitalu będzie dużo inteligentnego humoru, satyry i piosenek w temacie: kobieta, mężczyzna, relacje między nimi, szczęście.
Andrzej Poniedzielski – satyryk, humorysta, poeta, pieśniarz, konferansjer, autor tekstów piosenek (m.in. dla Grzegorza Turnaua, Elżbiety Adamiak, Maryli Rodowicz, Tadeusza Woźniaka, Edyty Geppert, Seweryna Krajewskiego, Anny Marii Jopek, Lory Szafran, Dawida Podsiadło), twórca scenariuszy, reżyser. Mistrz Mowy Polskiej i Ambasador Polszczyzny. W marcu 2007 r. Andrzej Poniedzielski, przyjmując propozycję Gustawa Holoubka, objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum.
Odbiór wejściówek: Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 (I piętro), tel. 55 625 60 17

23 PAŹDZIERNIKA
ŁUKASZ REKS & DOMINIK KISIEL

Obrazek w tresci

Zagrają autorskie piosenki wokalisty oraz ballady i standardy jazzowe w sam raz na jesienny wieczór. Nie zabraknie „When I fall in love” czy „In the wee small hours”, a z piosenek autorskich nagranych wspólnie „Na pewno” czy „Oddech”. Czeka nas intymny wieczór pełen przyjemnych dźwięków.
Styl: soul, jazz.
Łukasz: wyjątkowa, ciepła i przyjemna barwa głosu
Dominik: wirtuoz fortepianu jazzowego
Utwory: „Na pewno”, „Oddech”, „Stan Lękowy”
Łukasz Reks to wokalista i songwriter, a jego muzyka to połączenie popu, soulu i jazzu.
Uwielbia kameralne spotkania z publicznością stąd formuła zagrania koncertu w duecie wraz z Dominikiem Kisielem, z którym w 2020 roku wydał dwa single „Oddech” oraz „Na pewno”. Wcześniej opublikował płytę „EP”, która zawierała singiel „Stan Lękowy”.
Dominik Kisiel to pianista jazzowy, nominowany do Fryderyka, mistrz improwizacji, który na swoim koncie posiada dwa autorskie albumy w trio oraz solo a także liczny udział w projektach wielu artystów i zespołów takich jak Dominik Bukowski, Jakub Klemensiewicz, Extradition Quartet.
23 października, godz. 19:00, Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C

24 PAŹDZIERNIKA
WARSZTATY DIY: JESIENNA DEKORACJA NA OKNO

Filia Lokomotywa przy ul. Ogólnej zaprasza w poniedziałek, 24 października, o godz. 11:00 na kolejne warsztaty z cyklu “Twórcza Lokomotywa”.
Tym razem uczestnicy wezmą udział w jesiennych warsztatach plastycznych DIY, podczas których wykonają własnoręcznie wianek na drzwi lub okno. Ta jesienna, efektowna dekoracja zostanie stworzona przy użyciu różnorodnych materiałów plastycznych oraz darów jesieni, takich jak: liście, szyszki, jarzębina itp.
Serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia seniorów, którzy chcą w miłym gronie oraz w ciekawy i praktyczny sposób spędzić swój wolny czas – zachęca Elżbieta Zielińska z Lokomotywy.
Więcej informacji: Filia nr 4 Lokomotywa, ul. Ogólna 59, tel. (55) 625 60 90

25 PAŹDZIERNIKA
MAŁGOSIA OD ANIOŁA STRÓŻA: SPOTKANIE AUTORSKIE

Obrazek w tresci

Zapraszamy do do Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha na spotkanie z Małgorzatą Jędrzejewską - twórczą duszą, poetką, pisarką, autorką książki „Gawędy mojego Anioła Stróża”, która powstała w reakcji na samotność w czasie pandemii koronawirusa i zawiera wiele rozmyślań na uniwersalne tematy, które zajmują myśli wielu z nas.
Małgorzata A. Jędrzejewska - polonistka, bibliotekarka, socjoterapeutka (32 lata pracy w szkole), instruktorka teatralna i kulturalna, reżyserka i scenarzystka amatorskiego teatru młodzieżowego i wielopokoleniowego, koordynatorka projektów, lifecoach, webmasterka, pisarka /powieści, opowiadania, scenariusze teatralne, wiersze/, wokalistka. Od 2014 r. mieszka w Londynie. Pochodzi z Nowego Stawu, małego miasteczka w centrum Żuław, gdzie spędziła większość swojego życia. Od roku 2021 nagrywa podcasty pt. „Sztuka rozbijania gówna na atomy” zamieszczane na Spotify.
Na swoim koncie ma liczne publikacje, m.in.: „Gawędy mojego Anioła Stróża” – powieść, Wydawnictwo Nowoczesne, Poznań (2022), „Talking to my Guardian Angel” - powieść, polska wersja książki, tłum. Arco Van Ieperen, Amazon.com (2020), „Anioły, wiedźmy i diabły” - opowiadania, tłum. Arco Van Ieperen, Amazon.com (2020), „Marzenia nie bolą” – powieść obyczajowa z elementami kryminału, wyd. Zysk – S-ka (2013), „A jednak” – powieść, Wydawnictwo „Radwan” (2010). Jej utwory znajdują się też w wielu antologiach.
Rozmowę poprowadzi Aleksandra Buła.
Wtorek, 25 października, godz. 17:30, Biblioteka Elbląska przy ul. św. Ducha

25 PAŹDZIERNIKA
PAŹDZIERNIKOWE DKK DLA DOROSŁYCH W BIBLIOTECE LITERACKIEJ

25 października (wtorek), godz. 16:30, Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 – DKK dla dorosłych i rozmowa o książce “Dobrze się myśli literaturą” Ryszarda Koziołka
(moderatorka: Halina Samson; zgłoszenia: tel. 55 625 60 17)
O książce z opisu wydawcy:
“Dobrze się myśli literaturą” to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale – jak przekonuje autor – czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.
W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków – jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek – oraz pisarzy współczesnych – Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.
Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.


27 PAŹDZIERNIKA
ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH W BULAJU

Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami/opiekunami na październikowe zajęcia w Klubie Książkowych Ludków. W tym miesiącu na prośbę rodziców zajęcia będą powtarzane również po południu. Jeśli dopisze frekwencja, w kolejnych miesiącach również znajdą się w grafiku zajęć. Wstęp wolny.
27 października (czwartek), godz. 11:00 i 16:30 – inspiracją zajęć będzie książeczka „O nie, Dudusiu!” Chrisa Haughtona
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 2-3 lata w raz z opiekunem. W programie: zabawy i zajęcia plastyczne.
Więcej informacji: Biblioteka Młodego Czytelnika „BULAJ”, ul. Zamkowa 1, tel. 55 625 60 23

27 PAŹDZIERNIKA
CZTERY PORY MIŁOWANIA W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Cztery Pory Miłowania to zespół zawiązany w 2014 roku, wywodzący się z miejscowości Choczewo w województwie pomorskim. Działalność zespołu opiera się głównie na autorskiej muzyce członków zespołu pisanej do wierszy m.in. Piotra Konczaka, Bogdana Loebla, Edwarda Stachury, Aleksandry Bacińskiej i Toma Borkowskiego. Cztery Pory Miłowania w czerwcu 2017 roku wydały debiutancką płytę pt. „Litania do…”, na której znalazło się 14 autorskich kompozycji z muzyką Michała Miotke i Patryka Wendrowskiego. Celem zespołu jest dzielenie się słowem ważnym, dotykającym codzienności, spraw ostatecznych i spraw- co do których nabieramy sztucznego dystansu, a dotyczą one wszystkich bez wyjątku. W kręgu zainteresowań artystycznych zespołu leży przede wszystkim człowiek i jego sprawy. W 2020 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „W zamyśleniu”, zawierająca 18 utworów. W marcu 2022 roku ukazała się trzecia płyta zespołu pt. „W rytmie serca”, zawierająca 14 utworów.
Stały skład zespołu tworzą:
Małgorzata Miotke – śpiew, idiofony
Michał Miotke – śpiew, gitara akustyczna
Patryk Wendrowski – gitara basowa.
Czwartek 27 października, godzina 20, Mjazzga.

28 PAŹDZIERNIKA
DARK LEAVES W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Zapraszamy Was gorąco na koncert do Mjazzgi już w piątek 28 października!
Dark Leaves - "Odkrycie Roku" według czytelników magazynu Twój Blues. Zespół zagra dla was energetyzujący koncert.
Usłyszycie orientalne brzmienia zakorzenione w bluesie, folku oraz bogate instrumentarium, takie jak banjo, mandolina, gitara hawajska i dzikie, afrykańskie bębny.
Wiktoria Tabak - wokal, Marcin Zawilski - gitara rezofoniczna, hawajska, Szymon Musiał - gitara akustyczna, mandolina, Jarosław Wyka - perkusjonalia, Kamil Nowakowski - banjo, ukulele, Łukasz Pietrzak - harmonijka, Grzegorz Kosowski - bas.
Piątek 28 października, godzina 20, Mjazzga.

29 PAŹDZIERNIKA
NONET NITSCHMANNA. PANIKA PRZED KONCERTEM - GRA MIEJSKA

Obrazek w tresci

Zapraszamy do udziału w grze miejskiej pn. „Nonet Nitschmanna. Panika przed koncertem”. Uczestnicy wcielą się w postać XIX-wiecznego animatora życia muzycznego i wyruszą w poszukiwanie muzyków rozproszonych w różnych lokalizacjach Elbląga. Gra odbędzie się w sobotę 29 października o godz. 10:00. Tematem przewodnim gry będą poszukiwania elbląskich muzyków ukrytych w różnych punktach na mapie Elbląga.
Uczestnicy wcielą się w postać Henryka Nitschmanna, animatora elbląskiego życia muzycznego, przed którym stoi zadanie zebrania zespołu muzycznego złożonego z 9 wykonawców. Każdego z muzyków należy zlokalizować, a następnie nakłonić do występu poprzez wykonanie określonego zadania…
Aby wziąć udział w grze należy się zarejestrować poprzez formularz rejestracyjny. Wypełnione formularze można składać osobiście w Centrum Obsługi Czytelnika (ul. św. Ducha 3-7, 82-300 Elbląg) lub nadsyłać na adres e-mail: p.nike@bibliotekaelblaska.pl w terminie do 28 października do godz. 15:00.
Zespół może się składać z maksymalnie czterech osób. W każdym zespole musi znajdować się co najmniej jedna osoba pełnoletnia, posiadająca dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport), która staje się kapitanem zespołu. Liczba miejsc w grze jest ograniczona, dlatego radzimy nie zwlekać z rejestracją do ostatniej chwili!
Do poprawnego wykonania zadań gracze będą potrzebowali aplikacji Actionbound. Dla czterech drużyn, które osiągną najwyższy wynik punktowy, przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Gra miejska pn. „Nonet Nitschmanna” organizowana jest jako wydarzenie towarzyszące wystawie pn. „Henryk Nitschmann i Elbląg na przełomie XIX i XX w.”
Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Formularz zgłoszeniowy i regulamin są dostępne na stronie Biblioteki Elbląskiej.

29 PAŹDZIERNIKA
KABARETOWA JESIEŃ W ŚWIATOWIDZIE: KABARET MŁODYCH PANÓW

Obrazek w tresci

Kabaret Młodych Panów - 29.10.2022 r. godz. 18.00, sala widowiskowo-sportowa CSE „Światowid” w Elblągu
"To jest chore" to najnowsza propozycja Kabaretu Młodych Panów, jak każdy ich program, dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień. "To jest chore" mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności.
Jak mawiał Zygmunt Freud "nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani" i ten program w pełni to potwierdza.
Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których tutaj nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt.
Wszystko wykonane na najwyższym poziomie estradowym i z pełnym zaangażowaniem. Panowie zgrabnie łączą obiektywizm z umiarkowanym realizmem nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi. Ukazują świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólniają.

29 PAŹDZIERNIKA
PERFORMANCE KATARZYNY PASTUSZAK W GALERII EL

Obrazek w tresci

Centrum Sztuki Galeria EL serdecznie zaprasza w sobotę (29 października) o godz. 16 na performance Katarzyny Pastuszak pt. “Obsiew #2”. Jest to wydarzenie w ramach wystawy ”Drapieżne serca”. To drugie działanie z cyklu osobistych rytuałów odbudowujących i użyźniających, w których artystka opracowuje fragmenty osobistej herstorii, fragmenty ciała-nie-pamięci.
Katarzyna Pastuszak - tancerka/performerka, choreografka i dyrektor artystyczna Amareya Theatre & Guests, adiunkt w Zakładzie Badań nad Sztukami Performatywnymi (IAiA - Uniwersytet Gdański), członkini Grupy Badawczej Between.Pomiędzy (UG) związana także z CEMiPoS (Sapporo). Autorka i tłumaczka artykułów z zakresu tańca i teatru oraz autorka książki „Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego - teatr ciała w kryzysie (Kraków: Universitas, 2014). Laureatka licznych stypendiów artystycznych przyznawanych przez Miasto Gdańsk, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej spektakle były prezentowane m.in. w Japonii, Grenlandii, Norwegii, Turcji, Izraelu, Niemczech, Francji oraz na licznych festiwalach w Polsce. Aktywna członkini IFTR, PSi, EASTAP. O sobie: w działaniach artystycznych poruszam się głównie w obszarze nowej choreografii i teatru fizycznego, łącząc poszukiwania ruchowe z aktualnymi nurtami myśli humanistycznej (Donna Haraway, Anna Lowenhaupt Tsing, Roisi Braidotti, Jolanta Brach-Czaina i in.). Interesuje mnie polityczność ciała i choreografii. Pracuję z mniejszościami etnicznymi i grupami narażonymi na wykluczenie. Badam również relacje między storytellingiem i choreografią, tworząc spektakle i performensy oparte na herstoriach i pamięci ciała. W ostatnim czasie szczególne miejsce w mojej praktyce artystycznej zajmuje królestwo grzybów (fungi).
Tego dnia, o godz. 16:30 odbędzie się również oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Drapieżne serca”, poprowadzone przez Katarzynę Swinarską.
Performance rekomendowany dla osób pełnoletnich.
16:00 Performance
16:30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Drapieżne serca”
Galeria tego dnia wyjątkowo będzie otwarta do godz. 18.

30 PAŹDZIERNIKA
KLUB ABECADŁA - JAGUNÇO - KONCERT / ELBLĄG

Obrazek w tresci

O zespole: W dniu 25.07.2021 zespół wydaje pierwszy album „Kształt Przypadkowego Twórcy”, 01.09.2022 wydaje drugi pod tytułem „Jagunço”.
Współpraca: Maćko „Envee” Goliński, Ignacy Gruszecki. Klub Abecadła - trio w składzie: Zbigniew Godlewski - głos prowadzący, gitara/ Franciszek Wojnarowski - bas, głos/ Tomasz Dobski - perkusja, głos/ zespół powstał w 2019 roku.
O koncercie: Wydarzenie jest częścią trasy koncertowej „Jagunço 2022”. Zespół zagra w jedenastu polskich miastach - Gdańsk, Elbląg, Kraków, Katowice, Kielce, Olsztyn, Sopot, Białystok, Łódź, Bydgoszcz, Warszawa.
30 października 2022, start koncertu godz. 20:00 (niedziela)
Klub Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C, Elbląg

31 PAŹDZIERNIKA
LOUIS MATUTE QUARTET / SWISS JAZZ / KLUB MJAZZGA

Obrazek w tresci

Zespół pochodzi z Genewy i jest laureatem Cully Jazz Festival Jazz price 2019 oraz the Jazz Contreband Festival price 2019, a obecnie jego działania sponsoruje kulturalna fundacja Fondation L’Abri. Drugi album kwartetu wyszedł w marcu 2020 i nosi tytuł "How Great This World Can be” - bardzo ciekawie w kontekście tego, co się w marcu wydarzyło na świecie. Płyta miała być promowana trasą koncertową we Włoszech, Francji, Szwajcarii i Niemczech, ale oczywiście z uwagi na epidemię nie odbyła się. Wszelkie trasy koncertowe i nowe publikacje muzyków są wspierane przez Suisa, ProHelvetia oraz Ville de Genève i Ville de Lausanne.
Utworzony w 2016 roku Louis Matute Quartet składa się z czterech młodych muzyków z różnych szwajcarskich konserwatoriów. Na czele zespołu stoi gitarzysta Louis Matute, a jego kompozycje inspirowane są muzyką współczesną, ale zawsze szanującą tradycyjne korzenie. Z Noé Franklé na perkusji, Virgile Rosselet na kontrabasie i Yohanem Jacquierem na saksofonie tenorowym nawiązali silną muzyczną przyjaźń, chcąc dzielić się swoją muzyczną wrażliwością z publicznością. Zanim został kwartetem, Louis Matute Trio grał na festiwalach takich jak „Switzerland meets Brazil”, w Rio de Janeiro i Sao Paolo na 50. urodziny Montreux Jazz Festival, AMR Summer Festival, Label Suisse Festival, Verbier Classic Festival oraz w klubach.
Poniedziałek 31 października, godzina 20, Mjazzga.

DO 31 PAŹDZIERNIKA
NIEZWYKŁA WYSTAWA W BIBLIOTECE LITERACKIEJ

Obrazek w tresci

Do końca października w Bibliotece Literackiej można oglądać wystawę prac plastycznych wykonanych podczas zajęć terapeutycznych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kamienniku Wielkim oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.
Praca twórcza, będąca elementem terapii psychologicznej sprawia, że jej uczestnicy rozwijają się, otwierają na dialog i kontakt z innymi oraz odczuwają satysfakcję z tworzenia czegoś samodzielnie.
Wystawa odbywa się w ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej informacji: Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 (I piętro), tel. 55 625 60 17

3 LISTOPADA
WARSZTATY Z PSYCHOLOG KATARZYNĄ TRUSZKOWSKĄ

W ramach projektu „MOC książek – KsiążkoTerapia 2” zapraszamy do udziału w warsztatach z psycholog Katarzyną Truszkowską o tematyce:
“Zacznij w końcu żyć – co nas blokuje” – 3 listopada, godz. 17:00
Katarzyna Truszkowska – psycholog, psychoterapeuta. Posiada 20-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Interesuje się zwłaszcza pracą z osobami lękowymi w kryzysie.
Liczba miejsc jest ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy. Udział w nich jest bezpłatny.
Więcej informacji i zapisy: Biblioteka Literacka, ul. św. Ducha 3-7 (I piętro), tel. 55 625 60 17

3 LISTOPADA
ŚWIETLIKI KONCERT ELBLĄG MJAZZGA

Obrazek w tresci

Obywatelki i Obywatele! Czciciele Matki Ziemi oraz Wy, którzy segregujecie śmieci tylko od święta! Abstynenci i pieczeniarze! Wyznawcy i sceptycy! Poczęci in vivo, in vitro lub in absentia! Wy którzy jesteście Za i Wy, którzy Przeciw! Psofile i kotkoluby! Pora przyznać, że pieje kur i zwiastunem wielkiej jest katastrofy. Dlatego opuszczamy niebawem nasze mroczne gawry, głuche samotnie oraz wyłożone miłym pluszem pustelnie i wyruszamy w kolejną trasę. Trasę jesienną i zapewne pełną niebezpieczeństw. Trasę być może dżdżystą, albo kto wie, może ciepłą i złotą jak włosy Wenus. Albo po prostu czarną jak goryle, na które łasym okiem patrzała pani Rusin Kinga. Tak, tak. Tym razem wyruszamy jakby odświętniej i ze śmiałością mniejszą bo nasza trzydziesta rocznica się zbliża. Tak, tak. Rocznice onieśmielają. Łza się kręci w oku, wzruszenie ciałem delikatnie trzęsie. Ale i lęk pojawia się na horyzoncie, pełznie wężowato, ślizga się po wszystkim. Jak mówi Poeta: „każdy jubileusz przeraża”. Nie znaczy to, że nie możecie nas obsypać kwieciem, wręczać naręcza skromnych upominków, składać życzeń czy zmówić paciorka w intencji lub pograć na szamańskim bębenku. Możecie nas wenerować ile wlezie. Lecz nie w tym rzecz. Rzecz nie w celebrze i nostalgii. Nie o wspomnień czar, demokrację i łechtanie ego chodzi. Rzecz w tym aby uwydatnić i uwypuklić. Albo przynajmniej nie stargać. Dlatego pokażemy na co nas stać jeszcze. Obnażymy ciut nawet, bo z mgły i galarety, śródziemnomorskiej trochę, nowe się tu rzeczy powoli wyłaniają. Powoli ale stanowczo. Muzyka ze świata, którego już nie ma. Dlatego przyjdźcie i zobaczcie. Zażyjemy stosowne medykamenta i damy z siebie na scenie wiele. Będziemy piękni, dostojni ale i przystępni. Krotochwilni ale i poważni. Otworzymy na chwilę drzwiczki ciasnych chatek serc naszych. Przyjdźcie, przyjedźcie, przylećcie nie po to aby coś nam dać albo coś od nas otrzymać. Przybądźcie żeby z nami, zusammen, together, insieme zrobić coś dla Polski i świata….
1. ŚWIETLIKI - zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu TRUPA WERTERA UTRATA w 1992 roku w Krakowie.
Czwartek, 3 listopada, godz. 19:00, klub Mjazzga Elbląg

4 LISTOPADA
NUTKOSFERA CEZIK DZIECIOM

Obrazek w tresci

gdzie: Elbląg - Biblioteka Elbląska im. C. Norwida (ul. Św. Ducha 3-5)
kiedy: piątek, 4 listopada 2022, godz. 18:00
„Joł, joł Jowisz!” – tymi słowami wita się z Wami jedna z planet naszego Układu Słonecznego...
Aby poznać lepiej duże i „Małe ciała niebieskie” oraz dowiedzieć się, czemu samolot lata, statek pływa, Słońce świeci a głowa myśli, spotkaj się z nami podczas wyjątkowego koncertu. Zabierz ze sobą uśmiech i dołącz do wspólnej zabawy!
Nutkosfera to projekt pod kierownictwem CeZika. Za tym pseudonimem kryje się Cezary Nowak. Artysta od dziecka (z małymi przerwami) brzdąka, stuka, buczy, huczy i wyje! Od 2009 roku swoją twórczość publikuje w Internecie. Do tej pory na kanałach You Tube „CeZik” oraz „KlejNuty” opublikował kilkadziesiąt filmów. Najpopularniejsze zostały wyświetlone kilkadziesiąt milionów razy. Łącznie materiały CeZika doczekały się ponad 330 000 000 odsłon, co sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców działających w sieci.
Cztery lata temu CeZik zmienił obrany kurs. Od tego czasu tworzy kanał internetowy dla dzieci – NutkoSfera, gdzie najpopularniejszy jego klip „W Układzie Słonecznym” ma ponad 70 milionów wyświetleń… i wiosną 2021 roku otrzymał status Platynowej Płyty!!! NutkoSfera i DrobNutki to piosenki dla najmłodszych, które mają za zadanie bawić i uczyć. Celem CeZika jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości muzycznej, dlatego unika aranżacji biesiadnych czy dyskotekowych. Stara się, aby melodie wpadały w ucho, były proste, ale nie obciachowe. Dba o gust muzyczny dzieci od najmłodszych lat. Jego piosenki zachęcają najmłodszych do wspólnej zabawy, jednocześnie przekazując konkretną wiedzę oraz rozmaite ciekawostki. Kanał NutkoSfera ma już ponad 200 milionów wyświetleń i nadal pędzi niczym „Pociąg Elektryczny”.

4 LISTOPADA
JAZZ BEATLES / IMIENOWSKI JAZZ SET

Obrazek w tresci

Z nami zabierzecie się w podróż prosto do Liverpoolu. Usłyszycie cały przekrój utworów skomponowanych przez członków tej legendarnej grupy: Can't Buy Me Love, Hey Jude, Get Back, Let It Be, Michelle, Yesterday, Come Together i wiele innych znanych Wam przebojów. Doskonale wiemy, że powrót do największych hitów The Beatles w naszym wykonaniu będzie dla Was miło spędzonym wieczorem.
Tworząc i grając własne piosenki, zamiast polegać na profesjonalnych kompozytorach i muzykach sesyjnych, The Beatles zrewolucjonizowali muzykę pop i rock na początku lat 60-tych. Choć ich czas w świetle reflektorów był zbyt krótki – będąc na szczycie, rozwiązali się w 1970 roku – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr zapoczątkowali nową erę muzyki.
THE BEATLES zainspirowali wielu muzyków jazzowych. Ten koncert będzie poświęcony twórczości legendarnych Beatlesów. Utwory z różnych płyt zostaną zaprezentowane w zupełnie innej, niecodziennej, a czasem nieoczekiwanej perspektywie, w jazzowej interpretacji.
Piątek, 4 listopada, godz. 20:00, klub Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C

4-6 LISTOPADA
I OGÓLNOPOLSKI KONGRES PATRIOTYCZNY

Obrazek w tresci

Inicjatywa ma na celu spotkanie szeroko rozumianych środowisk patriotycznych z kraju i z zagranicy. Podczas trwania kongresu zaprezentowana zostanie działalność związków, organizacji pozarządowych a także instytucji zajmujących się krzewieniem wiedzy i patriotyzmu, tematami tradycji, kultury oraz martyrologii narodu polskiego, doświadczeń związanych z etosem walki o wolność i niepodległość. Podzielone tematycznie bloki – panele pozwolą na przedstawienie osiągnięć, przykładów skutecznych działań uczestników, a także rozwój i przyszłość organizacji. Spotkanie stwarza okazję do omówienia najbardziej palących i istotnych, dla działalności patriotycznej, problemów. Kongres organizowany jest pod hasłem – #RazemMożemyWięcej, dlatego jego obrady zakończy przygotowana, wspólnie ustalona przez jego uczestników, rezolucja.
Udział w Kongresie potwierdził minister Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiciele Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Muzeum AK w Krakowie. W wydarzeniu wezmą udział Kombatanci, żołnierze, klasy mundurowe, młodzież szkolna i harcerze.
Za dotychczasową działalność krzewiącą patriotyzm wśród młodego pokolenia Polaków oraz służbę Ojczyźnie wręczone zostaną pamiątkowe statuetki oraz medale Pro Patria. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, legendarnego Dowódcy 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Współorganizatorzy: Fundacja Pokolenie Walecznych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość oraz Fundacja Non Notus.
Patronaty: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – Patronat Honorowy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Patronat Honorowy, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Patronat Honorowy, Wiceminister Aktywów Państwowych – Andrzej Śliwka – Patronat Honorowy, Wiceminister Edukacji i Nauki – Włodzimierz Bernacki, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – Patronat Honorowy, Fundacja Łączka – Patronat Honorowy: Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu, Poland Daily 24
Monte Cassino – Z Ziemi Polskiej do Włoskiej
Patron medialny: TVP Historia, Dziennik Elbląski, Info Elbląg


5 LISTOPADA
DARIA ZAWIAŁOW W ELBLĄGU

Obrazek w tresci

Trasa „METROPOLIS… wojen nie będzie” to pożegnanie Darii Zawiałow ze sceną, graniem na żywo i fanami na blisko rok! Artystka od kilku dobrych lat nie zwalniała tempa – tworzy, nagrywa, koncertuje, bierze udział w projektach specjalnych. Trasa obejmie 9 koncertów w całej Polsce.
Po tak intensywnym czasie pora zaciągnąć hamulec. Zatrzymać się, naładować baterie, poszukać inspiracji i zbierać pomysły na nowy materiał. Będzie to więc ostatnia okazja, by zobaczyć koncertującą Darię z zespołem przed dłuższą przerwą.
– Skoro nie będziemy widzieć się dłużej, to wypadałoby pożegnać się nie tylko materiałem z ostatniego albumu. Dlatego też w repertuarze koncertowym fani znajdą piosenki z dwóch poprzednich płyt, czyli „A Kysz!” i „Helsinki” – zapowiada Daria Zawiałow.
Przekrojowo ujętą setlistę połączy wspólny mianownik w postaci nowych aranżacji. Artystka wraz z producentem Michałem Kushem planują ukazać mroczną stronę swoich piosenek, co oznacza zupełnie nową odsłonę repertuaru. Pojawią się też m.in. covery i jedna całkiem świeża produkcja.
Daria Zawiałow to niezwykle elektryzująca artystka i jeden z bardziej temperamentnych głosów na polskiej scenie muzycznej. W 2017 r. zadebiutowała albumem „A kysz!”. Dwa lata później światło dzienne ujrzał drugi krążek artystki zatytułowany „Helsinki”. Płyta zyskała status platynowej już kilka miesięcy po premierze, a branża uznała ją za najlepszy album 2019 r. honorując Fryderykiem w kategorii Album roku – pop alternatywny. W 2021 r. singlami „Kaonashi” i „Za krótki sen” (z Dawidem Podsiadło) zapowiedziała trzeci album studyjny „Wojny i Noce”, który szybko zyskał status platynowej płyty. W bieżącym roku Akademia Fonograficzna ponownie doceniła wokalistkę, przyznając jej łącznie trzy statuetki Fryderyka (Artystka roku, Team kompozytorski roku w duecie z Michałem Kushem oraz Utwór roku wspólnie z Dawidem Podsiadło i Vito Bambino).
Sobota 5 listopada, godzina 20, Hala Sportowo-Widowiskowa MOSiR, ul. Karowa 1, Elbląg.

5 LISTOPADA
MISTRZOWIE Z BATUTĄ. KONCERT LAUREATÓW EMM

Obrazek w tresci

Hanna Derej, Andrzej Mandryka i Szymon Brylski – młodzi mistrzowie dyrygentury. W lipcu bezkonkurencyjni podczas „Elbląg Music Masterclass”, teraz po raz kolejny zaprezentują się elbląskiej publiczności, prowadząc EOK. Błyskotliwe interpretacje, techniczna elegancja, muzyczne zwroty akcji – to raptem przedsmak tego, czego będziemy świadkami w ich wykonaniu. Kiedy? 5 listopada (sobota) o godzinie 19:00. Gdzie? W Ratuszu Staromiejskim. Tego wieczoru melomani długo nie zapomną…
05.11.2022, sobota, 19:00, Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Szymon Brylski – dyrygent, Andrzej Mandryka – dyrygent, Hanna Derej – dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. E. Elgar - Serenada na orkiestrę smyczkową E-moll op. 20, A. Dworzak - Serenada na smyczki E-dur op.22, B. Britten – Simple Symphony op. 4
Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, 513 095 840, biuro@eok.elblag.eu

6 LISTOPADA
FINISAŻ WYSTAWY "DRAPIEŻNE SERCA"

Obrazek w tresci

6 listopada w godz. 12-15 Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na finisaż „Drapieżnych Serc”. W ramach ostatniego dnia wystawy, artystka Agata Królak wykona chętnym osobom sercowe tatuaże.
Tatuaże będą wykonywane metodą Handpoke (bez maszynki, samą igłą). Są delikatne, nieidealne i bliskie rytuałowi. To zabawa i świętowanie naszych ciał, pamiątka i talizman — od serca.
Agata Królak (1987) – ilustratorka, projektantka, edukatorka, autorka książek obrazkowych. Zajmuję się szeroko pojętą narracją wizualną, poszerzając swoje działania o takie techniki jak snycerstwo i ceramika. Laureatka wyróżnienia Polish Graphic Design Awards, plebiscytu MUST HAVE Festiwalu Łódź Design, nagrody KTR, wyróżnień IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej ilustracje były prezentowane na festiwalach i wystawach m.in. w Nowym Jorku, Tokyo, Londynie, Brukseli i Paryżu; prowadzi Pracownię Ilustracji na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku, gdzie w 2018 roku obroniła pracę doktorską pt. „Rozmawianie obrazem. Książka obrazkowa a rozwój języka wizualnego”.
Ilość miejsc ograniczona i obowiązują mailowe zapisy pod adresem agata@galeria-el.pl
Przykładowe projekty na stronie internetowej Galerii EL.


6 LISTOPADA
CZYŻYKI KONCERT PIANO & NOWY PROJEKT "SZEŚĆ STOPNI ODDALENIA" NA ROCKOWO / ELBLĄG / Mjazzga

Obrazek w tresci

Mirek Czyżykiewicz połączył brzmienie swojej lutniczej gitary Teryksa z gitarą elektryczną swojej żony Magdaleny Czyżykiewicz-Janusz. Razem stworzyli muzykę do tekstów wybitnych autorów i poetów. Płyta "Piano" to opowieść o ludzkich emocjach, miłości i relacjach. To wyjątkowa forma połączenia twórczości Mirka i Magdaleny, próba syntezy pierwiastka męskiego i żeńskiego ich wspólnej pasji oraz pracy na przestrzeni ostatnich lat. Płyta "Piano" ma swoją wyjątkową historię, a każdy utwór, kompozycja, dźwięk i aranżacja mają jakieś konkretne znaczenie i swoją małą opowieść.
Poza repertuarem z płyty „Piano” będzie można usłyszeć i poznać nowy projekt Czyżyków. Rockowy i niestandardowy, być może pełen zaskoczeń. Pojawia się nowa muzyka, nowe aranżacje znakomitych tekstów i absolutna radość ze współpracy ze wspaniałymi i zaangażowanymi Sercem ludźmi. Autorami tekstów do nowego projektu muzycznego pt. „Sześć stopni oddalenia” są Jacek Bończyk, Leszek Berger i Magdalena Czyżykiewicz-Janusz. Kompozycje muzyczne to przede wszystkim znany nam kunszt i dojrzałość Mirka Czyżykiewicza, ale też wrażliwość jego żony Magdaleny i świeżość, którą wnosi Grzegorz Bukowski, który gra w zespole na gitarze i uzupełnia głosy Mirka i Magdaleny.
Niedziela 6 listopada, godzina 19, Mjazzga.

9 LISTOPADA
MUZYCZNA JESIEŃ W PEŁNI - MALI DETEKTYWI ODKRYWAJĄ TAJEMNICE EOK

Obrazek w tresci

Jesień w pełni, jak ją spędzić? Najlepiej muzycznie i z Elbląską Orkiestrą Kameralną - 9 listopada (środa) kameraliści zorganizują w Ratuszu Staromiejskim audycje muzyczne dla dzieci. Czeka nas wówczas podroż pełna przygód i emocji, tym bardziej że najmłodsi wcielą się w detektywów. Wspólnie z EOK i Aleksandrą Ostrowską odkryją tajemnice „Pani Jesień”, przekonamy się też, jakie sekrety kryją się wśród muzyków i wysłuchamy pięknych melodii z całego świata. I to dwukrotnie – start koncertów o 10:00 i 12:00.
09.11.2022, środa, 10:00 i 12:00, Ratusz Staromiejski w Elblągu
Wykonawcy: Aleksandra Ostrowska - prowadzenie, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. Prezentacja instrumentów i hity muzyczne dla dzieci
Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, 513 095 840, biuro@eok.elblag.eu

9 LISTOPADA
STAND-UP ELBLĄG | DANIEL MIDAS W PROGRAMIE "SPRAWA DLA STAND-UPERA"

Obrazek w tresci

Zapraszamy na występ stand-up podczas którego wystąpi Daniel Midas z programem "Sprawa dla stand-upera"
Daniel Midas - odkrycie Internetu tego roku. Komik, którego "Szopkę dla reportera" oglądają już wszyscy. Od kierowców, przez nauczycielki, aż po znanych adwokatów. Jego ulubionym tekstem na podryw jest: "Jestem z Kaszewiakiem po imieniu." - podobno 100% skuteczność. Prywatnie - bardzo pozytywny i zawsze uśmiechnięty chłopak. Gość ma dwa metry wzrostu, więc jak go poprosicie to pewnie zdejmie Wam coś z górnej półki.
Środa 9 listopada, godzina 19, Mjazzga.

11 LISTOPADA
KARTKY | 11.11 | Elbląg Mjazzga

Obrazek w tresci

Ou7 oraz AioAgencja zapraszają na jesienna trasę koncertową Kartkyego!
Czas pożegnać się z latem. To dobry moment żeby przywitać kolory jesieni.
Historia zatacza koło to ostatnia część trylogii.
Oto nasze pożegnanie z latem. To nasza opowieść.
"A kiedy masz już dosyć wszystkich ich i świata
Słuchasz tylko smutnej muzyki końca lata... "
Po raz pierwszy podczas trasy uruchomimy dla Was stoisko Ou7side Merch. Oprócz klasyków ze sklepu www szykujemy dla Was również dedykowaną koncertową bawełnę w ograniczonych ilościach.
Miejsce - Mjazzga, ul. Kowalska 1-2 C
Data - 11.11.2022r
Godzina: 19:00
Wstęp na koncert 16+ za pisemną zgodą rodzica. Poniżej 16 lat wymagana obecność pełnoprawnego opiekuna.

13 LISTOPADA
THE ANALOGS W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Support: Danziger
Start koncertu godz.: 20.00
The Analogs powstali w 1995 roku w Szczecinie i są obecnie jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zespołów polskiej sceny punk rockowej. Ich piosenki takie jak "Pieśń Aniołów", "Era Techno", "Dzieciaki Atakujące Policję" zna każdy kto interesuje się mocnym, gitarowym graniem. Na swoim koncie mają kilka płyt oraz niezliczoną ilość koncertów w Polsce oraz całej Europie. W 2020 roku świętowali 25 lecie swojej działalności. Na początku 2021 roku ukazał się ich najnowszy album zatytułowany "CHWDP". Koncert który zagrają będzie się składał z najbardziej znanych i lubianych przez publiczność utworów jakie posiadają w swoim dorobku oraz piosenek z najnowszej płyty. Zapraszamy serdecznie!


16 LISTOPADA,
ELBLĄG | ANTONI SYREK-DĄBROWSKI | ŻYCIE | 16.11.22, g. 19:00

Obrazek w tresci

Siema!
Antoni Syrek-Dąbrowski - "ŻYCIE".
"Życie" to mój piąty pełny program stand-upowy. Szczerze, nie wiem, czy umiem w to "życie". Nadal wiele nie rozumiem, dużo rzeczy mnie wnerwia, ale generalnie staram się udawać, że wiem, o co chodzi.
+ Łukasz Kowalski z programem "I tak się powoli żyje".
Poszedł do Mam Talent
Dostał 3 razy TAK
Nie przeszedł dalej.
Wydarzenie dla dorosłych!!!
Środa, 16 listopada, godz. 19:00, klub Mjazzga Elbląg

19 LISTOPADA
PO WIENIAWSKIM MOZART. EOK & ADAM SUSKA

Obrazek w tresci

Za nim koncerty w Danii, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii, przed nim XVI Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego. Adam Suska – to czołowy polski skrzypek, który w listopadowy wieczór zagości w Elblągu. Laureat m.in. II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2021), III nagrody na EuroAsia Competition Tokio (Japonia, 2021), Grand Prix Puławy and The Violin Competition, Grand Prix Piła Festival & Academy, Grand Prix Virtuoso&Belcanto Competition Lucca (Włochy, 2021, 2022) a także III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2022). Wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną i Radosławem Droniem (dyrygent) zaprosi nas do podróży określonej dziełami klasyków partytury, począwszy od Mozarta, a skończywszy na… Więcej nie zdradzimy, jedno jest pewne – tego wieczoru (19 listopada, sobota, 19:00, ZPSM Elbląg) nad Kumielą nie zaśnie nikt!
19.11.2022, sobota, 19:00
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Adam Suska – skrzypce
Radosław Droń – dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.
W. A. Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur KV 219

19 LISTOPADA
GŁÓWNY ZAWÓR JAZZU W MJAZZDZE

Obrazek w tresci

Główny Zawór Jazzu to energiczny projekt łączący pozornie niedostępne wariacje nurtów jazzowych z wszechobecną muzyką pop. Znane z rozgłośni radiowych polskie przeboje przedstawione są w swingowych aranżacjach, zabierając słuchacza w podróż po zadymionych klubach lat 30-tych, 40-tych i 50-tych. Dziewięcioosobowy skład z Poznania łamie bariery międzygatunkowe w utworach takich gwiazd jak Monika Brodka, Margaret czy Perfect i wielu, wielu innych. Odbiorcy serwowana jest nietuzinkowa mieszanka płynąca pełnią brzmienia wprost przez Główny Zawór Jazzu.
Sobota 19 listopada, godzina 20, Mjazzga.

26 LISTOPADA
VISUAL CONCERT - KONCERT MUZYKI FILMOWEJ I EPICKIEJ

Obrazek w tresci

Visual Concert – koncert muzyki filmowej i epickiej z filmową projekcją najpiękniejszych miejsc świata to niezwykłe multimedialno-muzyczne show, które odwiedziło już największe polskie miasta, wypełniając po brzegi wszystkie miejsca w ich arenach. Po sukcesie tego niezwykłego przedsięwzięcia Visual Concert wraca na dużą scenę, aby kolejny raz zabrać widzów w muzyczną podróż po naszej planecie.
Podczas Visual Concert wykorzystamy bardzo znane i lubiane motywy filmowych soundtracków, energetyczne i epickie brzmienie gatunku „trailer music”. Przedstawiamy obrazy filmowe oraz wizualizacje najwspanialszych miejsc na świecie na dużym, panoramicznym ekranie.
Blisko 80-osobowy zespół orkiestry symfonicznej CoOperate Orchestra z towarzyszeniem Chóru Akademickiego UAM (przygotowanie Beata Bielska) pod batutą Adama Domurata wypełni muzyczną przestrzeń́ w rytm filmowego obrazu, ukazującego najbardziej spektakularne miejsca na naszej Ziemi: od uroczych plaż na hawajskich wyspach, poprzez 7 Cudów świata, niezwykłe Parki Narodowe, lasy tropikalne, ośnieżone szczyty górskie po miejskie dżungle na całym świecie.
W symfonicznym brzmieniu usłyszymy utwory muzyki filmowej z takich filmów jak: Gladiator, Avatar, Piraci z Karaibów, James Bond, Marzyciel, Transformers, Władca Pierścieni oraz utwory muzyki epickiej, m.in. znanej na całym świecie wytwórni Two Steps From Hell. Koncert uświetnią utalentowani soliści: Beata Bielska oraz Krzysztof Iwaneczko.
Przyjdź i wybierz się z nami w niezapomnianą podróż dookoła Świata. Poczuj się jak w kinie, posłuchaj najpiękniejszej muzyki filmowej oraz niesamowitego arcybrzmienia muzyki epickiej na żywo. Zobacz filmowy obraz z najbardziej niezwykłych miejsc na całym świecie na dużym, panoramicznym ekranie.
Czas trwania koncertu: 1h 45m.


27 LISTOPADA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO ZAGRA W ELBLĄGU

Obrazek w tresci

Niedziela, 27 listopada, godz. 19:00, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

27 LISTOPADA
OLD BREAKOUT - LIVE MJAZZGA

"OLD BREAKOUT - Tribute to Nalepa" - muzycy legendarnego Breakoutu, w ramach trasy koncertowej "OLD BREAKOUT - 80a", uświetniającej 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza NALEPY oraz 90-te urodziny Tadeusza TRZCIŃSKIEGO.
OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy - muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT - założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.
W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album "Blues Breakout", nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa - śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz - gitara, Jerzy Goleniewski - gitara basowa, Józef Hajdasz - perkusja, z tekstami Bogdana Loebla.
Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: "Mira", "Karate" i "Ogień" aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.
W 2013 roku, przy okazji Festiwalu "Lep na Bluesa", dawni przyjaciele Nalepy z zespołu postanawiają zlepić projekt upamiętniający jego muzykę i ku radości publiczności od tamtej pory koncertują po Polsce, Litwie, Czechach, Austrii i Niemczech.
W 2018 roku nagrywają także płytę "Old Breakout -Tribute to Nalepa & Kubasińska". W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat '70 i '80: Tadeusz Trzciński, Józef Hajdasz, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a do nagrania płyty dołącza także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławek Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów, którzy wspólnie tworzą niepowtarzalną ucztę muzyczną.
Latem 2022 muzycy Old Breakout ponownie weszli do studia aby stworzyć kolejny album z przebojami Breakoutu i Nalepy. I tak jak w 88 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album „Numero Uno”, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem). Płyta jest dostępna dla fanów po koncertach od końca września 2022 roku.
Dla mieszkańców Elbląga zespół Old Breakout wirtuozersko wykona największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat ’70 i ’80.
W składzie:
Tadeusz TRZCIŃSKI (Breakout) - harmonijka ustna
Maciej Bogusław KUBICKI (Breakout) - gitara basowa
Marcin KOŁDRA - wokal, gitara,
Sławek BURAKOWSKI - gitara,
Łukasz BILIŃSKI - perkusja.
Niedziela, 27 listopada, godz. 18:00, klub Mjazzga Elbląg.


10 GRUDNIA
KABARETOWA JESIEŃ W ŚWIATOWIDZIE: KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH "POLSKA MISJA KOSMICZNA"

[img]https://m.wm.pl/2022/09/orig/12187-896933.jpg" alt="Obrazek w tresci" />

Kabaret Skeczów Męczących „Polska misja komiczna” - 10.12.2022 r. godz. 16.00, sala widowiskowo-sportowa CSE „Światowid” w Elblągu
Lecimy w kosmos! Zabieracie się z nami? Polska misja komiczna została powołana do eksploracji najodleglejszych zakątków duszy zwykłego Polaka. Bo to jacy jesteśmy to istny kosmos. Jako że wszystko najlepiej obserwuje się z dystansu, KSM pomoże wam unieść się ciut nad Ziemię. Będziecie się śmiać, dziwić, czasem oburzać. Zobaczycie siebie, swoich sąsiadów, nasze społeczeństwo we wszystkich jego barwach.
W lekkim stanie nieważkości poczujecie jak dobrze można się bawić i jak rozrywka może wynieść Was na inną orbitę. To misja komiczna na skalę naszych możliwości. Misja, która otwiera oczy niedowiarkom. Nasza, przez nas wykonana… i to nie jest nasze ostatnie słowo.

10 GRUDNIA
COHEN / OKUDŻAWA / KONDRAK - KONCERT JANA KONDRAKA / Elbląg / 10.12.2022

Klub Mjazzga zaprasza na koncert poświęcony twórczości Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy oraz autorskim piosenkom Jana Kondraka.
Jan Kondrak to głos - wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardowskich. Jest cenionym autorem i kompozytorem. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga czy Jacka Kaczmarskiego.
W czasie tego koncertu zaprezentuje solo przy akompaniamencie gitary utwory z repertuaru Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy oraz swoje własne autorskie.
Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na
Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej
FAMIE.
Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.
Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski.
10.12 | godz. 19:00 | Klub Mjazzga | Elbląg, ul. Kowalska 1-2C

17 GRUDNIA
SYMFONIA POLSKICH KOLĘD. EOK I GOŚCIE

Jak grudzień, to kolędy, a jak kolędy, to z EOK! Już 17 grudnia kameraliści wypełnią nimi Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, czyniąc to w znakomitym towarzystwie zaproszonych gości. W roli wokalistki wystąpi Marta Burdynowicz - zwyciężczyni XII edycji “The Voice of Poland”, wśród melomanów znana jako “polska Adele”, a wśród elblążan jako ich krajanka. Od takiego głosu nie sposób oderwać uszu, a jeśli dołączy do niej Rafał Szatan, mamy gwarancję szatańsko dobrej rozrywki. Szykuje się niezapomniany wieczór...
17.12.2022, sobota, 19:00, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy: Marta Burdynowicz - wokalistka, Rafał Szatan - wokalista, Szymon Naściszewski - dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. A. Wesołowski - Symfonia kolęd na głosy i orkiestrę smyczkową
Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, 513 095 840, biuro@eok.elblag.eu