Elbląskie Centrum Onkologii: Kompleksowa diagnostyka i leczenie nowotworów złośliwych jelita grubego

2022-10-24 13:31:38(ost. akt: 2023-07-03 23:13:32)

Autor zdjęcia: Estera Turkot

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu od 1 czerwca 2021 roku w ramach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego realizuje kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworów złośliwych jelita grubego.
Elbląskie Centrum Onkologii to projekt realizowany przez Wojewódzki Szpital Zespolony we współpracy z NU-MED GRUPĄ S.A. Zapewnia kompleksową opiekę i szybką terapię onkologiczną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu od 1 czerwca 2021 roku w ramach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego realizuje kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworów złośliwych jelita grubego.

Do pracy w ośrodku powołany został zespół wielodyscyplinarny, złożony z lekarzy specjalistów chirurgów, radioterapeutów, onkologów, patomorfologów, gastroenterologów i radiologów przy współpracy z psychologiem klinicznym, fizjoterapeutą, pielęgniarką specjalistką w zakresie chirurgii i opieki nad stomią.

Koordynatorem ośrodka jest lekarz Marek Pietruszka, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

— Od momentu powstania Centrum Kompetencji Jelita Grubego zoperowaliśmy około 130 pacjentów. Przeprowadziliśmy też wiele konsyliów przygotowujących pacjentów do kompleksowego leczenia raka jelita grubego. Leczenie raka jelita grubego to nie tylko leczenie operacyjne, ale też leczenie indukcyjne polegające na radioterapii, chemioterapii i leczenie uzupełniające. To był szczególnie owocny rok, inne szpitale ze względu na ograniczenia pandemiczne wykonywały mnie operacji. Kolejnym czynnikiem było napływanie znacznie większej liczby pacjentów zainteresowanych kompleksowym leczeniem raka jelita grubego — od momentu rozpoznania nowotworu przez leczenie operacyjne i opiekę pooperacyjną — mówi lekarz Marek Pietruszka.

I dodaje: — Jeżeli chodzi o ograniczenia kontraktowe, to one nie obowiązują w leczeniu onkologicznym. Będziemy mogli leczyć wszystkich pacjentów, których przyjmiemy do naszego ośrodka. Procedury w ramach leczenia onkologicznego, a zwłaszcza leczenia kompleksowego nie są limitowane.

— Od momentu rozpoznania choroby do momentu zrobienia diagnostyki uzupełniającej upływa około 3 tygodni. W okresie 2 tygodni od wykonania dodatkowych badań mamy obowiązek — i z reguły dotrzymujemy tego terminu — rozpocząć leczenie. W 99 proc. mieścimy się w tych terminach. Czasami udaje się uzyskać szybszy dostęp do leczenia — przekazuje lek. Marek Pietruszka.


Elbląskie Centrum Onkologii w poniedziałek 24 października zorganizowało konferencję naukową pod nazwą „Kompleksowa diagnostyka i leczenie nowotworów jelita grubego”.

Podczas konferencji odbędzie się panel wykładów eksperckich, w których trakcie specjaliści z zakresu szeroko rozumianej diagnostyki i leczenia raka jelita grubego podzielą się swoim cennym doświadczeniem.

Swoją obecnością zaszczycili między innymi prof. dr hab. Wojciech Zegarski — Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej, prof. dr hab. Tomasz Kubiatowski — Konsultant Wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. dr hab. Dariusz Zadrożny — Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Około 18 tys. osób w Polsce choruje na raka jelita grubego. Na świecie liczba osób chorujących na ten nowotwór wynosi już milion.

Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet.

Zachorowania na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosły ponad dwukrotnie. W 2010 roku osiągnęły 140,5 tys. (70 tys. u mężczyzn i 70,5 tys. u kobiet). Prognozy epidemiologiczne wskazują, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych wzrośnie o 28 procent.