Spór w braniewskim browarze. Czy związkowcy są szykanowani?

2022-10-25 17:35:05(ost. akt: 2022-10-26 12:35:54)
Browar w Braniewie

Browar w Braniewie

Autor zdjęcia: Van Pur

Naszym zdaniem to następstwo upomnienia się związku zawodowego "Solidarność" o podwyżki płac, poprawę warunków płacy i pracy załogi — tak komentuje to, co dzieje się w braniewskim browarze Krzysztof Krzyżaniak, zastępca przewodniczącego ZR W-M NSZZ "Solidarność". Ale od początku...
Od kilku miesięcy działająca w browarze w Braniewie Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność" prowadzi rozmowy z pracodawcą na temat podwyżek płac pracowników. Niestety Zarząd Spółki przeciągał rozmowy i nie zgadzał się na propozycje związku zawodowego. Wobec tego zarząd organizacji związkowej podjął uchwałę, o wejściu z pracodawcą w spór zbiorowy — przekazuje Krzysztof Krzyżaniak, zastępca przewodniczącego ZR W-M NSZZ "Solidarność".

Region Warmińsko-Mazurski NSZZ "Solidarność" twierdzi, że wspomniany pracodawca, mimo że ma taki obowiązek, nie zgłosił sporu zbiorowego do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie.

— Następnie pracodawca, mimo negatywnej opinii "Solidarności", zwolnił chronionego prawem działacza związkowego — przewodniczącego organizacji — i rozpoczął konfrontacyjne działania wobec innych liderów związkowych — relacjonuje Krzyżaniak.

I zaznacza: — Naszym zdaniem jest to następstwo upomnienia się związku zawodowego "Solidarność" o podwyżki płac, poprawę warunków płacy i pracy załogi browaru.

Jak informuje zastępca przewodniczącego ZR W-M NSZZ "Solidarność", w międzyczasie nastąpiła kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która wykazała ponad 20 naruszeń prawa pracy.

— W oficjalnym piśmie do pracodawcy Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego "Solidarności" zaapelował o dialog i przestrzeganie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
a także zaprzestaniu szykanowania działaczy związkowych.

Sekretariat Spożywców NSZZ "Solidarność" pragnął doprowadzić do spotkania z Zarządem Spółki. Niestety postawa pracodawcy — unikanie rozmów — doprowadziła do braku jakiegokolwiek dialogu — przekazuje Krzysztof Krzyżaniak.

— Świadczymy pomoc prawną Organizacji i jej liderom poprzez przygotowanie pism procesowych m.in. o przywrócenie przewodniczącego do pracy, a także zgłoszeń o możliwości popełnienia przestępstw przez pracodawcę — informuje wiceprzewodniczący ZR W-M NSZZ "Solidarność".

— Dziwi nas, że tak uznana polska firma w ten sposób podchodzi do przestrzegania prawa pracy. Na pewno nie będziemy bierni w tej sprawie i będziemy nagłaśniać ten temat oraz bronić bezprawnie zwolnionego przewodniczącego i szykanowanych członków związku zawodowego — zapowiada Krzyżaniak.

O stanowisko w sprawie zgłosiliśmy się do Państwowej Inspekcji Pracy i zarządu spółki Van Pur. Na odpowiedzi czekamy, a do tematu jeszcze wrócimy.

W październiku 2020 roku — przypomnijmy — firma Van Pur podpisała z Grupą Żywiec list intencyjny dotyczący chęci zakupu wszystkich udziałów spółki, praw do trzech marek piwa oraz nieruchomości i aktywów związanych z produkcją piw w braniewskim browarze. Wkrótce UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Van Pur S.A. 100 proc. udziałów w spółce Browar Braniewo Sp. z o.o. W związku z tym 21 grudnia 2020 transakcja sprzedaży browaru została sfinalizowana.