Elbląg: Pomyłka w zakładzie pogrzebowym. Skremowano niewłaściwe ciało

2022-10-28 10:04:33(ost. akt: 2023-07-03 23:09:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP NGD

W środę 26 października do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wpłynęło zawiadomienie o zamianie ciał, do której doszło w jednym z elbląskich zakładów pogrzebowych.
Bliscy zmarłego jeszcze przed ceremonią pogrzebową zorientowali się, że doszło do zamiany ciał.

Odkryli w trumnie ciało innej osoby — ubrane w odzież przez nich przygotowaną. Natomiast ciało nieboszczyka, dla którego zorganizowano ostatnie pożegnanie, zostało skremowane — wbrew woli rodziny.

— Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności, o których powiadomiła nas rodzina zmarłego, zabezpieczyliśmy monitoring w zakładzie pogrzebowym, a także ustalamy świadków zdarzenia, którzy zostaną przesłuchani — poinformował nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

— W piątek 28 października akta sprawy trafiły do Prokuratury Rejonowej w Elblągu. Członek rodziny zawiadamiający o zdarzeniu został już w tej sprawie przesłuchany — przekazał w rozmowie z nami rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu Sławomir Karmowski.

Sprawa badana jest pod kątem zbezczeszczenia zwłok.
— Rodzina wyrażała wolę, aby odbył się pochówek tradycyjny. Doszło do sytuacji, w której niezgodne z wolą rodziny doszło do kremacji. Będziemy wyjaśniać, czy w tej sprawie rzeczywiście doszło do zbezczeszczania zwłok — wyjaśnia Sławomir Karmowski.

Do tematu powrócimy.