Czy Halloween jest ok? [SONDA]

2022-10-30 08:00:00(ost. akt: 2023-07-03 23:16:34)
Dynia jest ciekawym akcentem Halloween

Dynia jest ciekawym akcentem Halloween

Autor zdjęcia: Pixabay

Dzieci przebierają się za straszydła, chodzą po domach i zbierają cukierki, a jeśli ktoś nie chce współpracować robią psikusa. Czy to zapożyczone święto powinno być obchodzone w Polsce? Co z Zaduszkami, Dziadami?
Kamil
Wraz z rodziną świętujemy Zaduszki, spotykamy się w rodzinnym gronie i odwiedzamy groby bliskich. Tak naprawdę od lat nasze dzieci "świętują" też Halloween. Bardzo czekają na ten czas, bo lubią zbierać słodycze wraz ze stadkiem sąsiadów. Nie mam nic przeciwko tej zabawie i uważam, że nasze polskie tradycje powinny być pielęgnowane, ale dlaczego mamy na siłę rezygnować z takiej atrakcji dla dzieci.

Martyna
Już mamy kupione dynie i będziemy wycinać potwory. Przebieramy się razem z dziećmi, szykujemy makabryczne żurawinowe potrawy i zajadamy słodycze w formie oczu i mózgów. To fajny czas. Do kościoła nie chodzimy, pamięć o zmarłych celebrujemy na swój sposób. A ludzie, którzy powtarzają, że trzeba pielęgnować rodzime tradycje, że halloween to święto amerykańskie. Cóż, róbta co chceta i nie zawracajcie głowy tym, co mają to gdzieś.

Włodzimierz
Dawniej tego nie było. Chodziło się na groby, układało kwiaty i modliło za bliskich. Dziś się pokazuje kult demonów, a to nigdy nic dobrego. Mamy swoją wiarę, tradycje i święto zmarłych do nich należy. Powinno się dzieciom wyjaśniać, że tu chodzi o pamięć bliskich, a nie przebieranie się za diabły.

Jolanta
Tak nie można. To pogańskie rytuały i uczą tego dzieci. Osoby wierzące nie mogą się zachowywać w taki sposób. Nie otwieram straszydłom drzwi.

Bogdan
O ile nie mam nic do dzieci, to rok temu zapukała do mnie grupa podpitej młodzieży maźniętej kredkami na twarzach. Jak dałem cukierki to zaczęli burczeć, że nie kasę. Już nie otwieram nikomu, bez przesady.

A jak jest z Wami? Czy Halloween to niegroźna zabawa, czy przez nie tracimy coś z naszego rodzimego Święta Zmarłych?
Czy Halloween jest ok?
Tak. To niegroźna zabawa dla dzieci
66.12%
Nie. Mamy swoje rodzime święta i to je powinniśmy świętować
30.26%
Nie mam zdania
3.62%