Elbląg: Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska o współczesnych nastolatkach

2022-11-15 10:00:00(ost. akt: 2022-11-15 11:42:06)

Autor zdjęcia: EK

Są w takim okresie swojego życia, kiedy powinni budować pełne optymizmu plany na przyszłość. A jeśli nie wierzą w to, że ich życie może się udać, że przyszłość może się rysować w jasnych barwach, to nie są to niestety dobre rokowania — mówiła dr Aleksandra Piotrowska w Elblągu podczas spotkania „Współczesny nastolatek — wyzwania dla rodzica” zorganizowanego w ramach programu „W rodzinie siła!”.
We wtorek 8 listopada w elbląskim Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie zorganizowane pod hasłem „Współczesny nastolatek — wyzwania dla rodzica”. Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska rozmawiały z uczestnikami i uczestniczkami wydarzenia między innymi o tym, z czym zmaga się młodzież w okresie dojrzewania. Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii, przypominała i wyjaśniała rodzicom, jak wiele zmienia się w życiu człowieka, kiedy z dziecka staje się młodym dorosłym.

Ekspertka podkreślała, jak ważna dla dzieci jest rodzina i wspominała o sytuacjach, które mogą wpłynąć na to, jak świat postrzegają nasi podopieczni.

— Tam, gdzie rozwód, niemal zawsze jest konflikt. Potem jest konflikt, który towarzyszy rozwodowi, a w bardzo wielu przypadkach, niestety w Polsce częściej, niż w innych bardziej cywilizowanych pod tym względem krajach, rozwód nie zamyka konfliktu. On w dalszym ciągu trwa — mówiła dr Piotrowska.

A Odeta Moro dodała: —Wiem, że każdemu rozstaniu i rozwodowi nie towarzyszy przemiła atmosfera, ale to od nas zależy, ile emocji i energii poświęcimy na awantury. Jeśli potrafimy załatwić to jak dorośli ludzie — potrafimy rozmawiać, dogadywać się — to jest rzecz cudowna.

Jak przyznała, dla młodzieży — mimo rozstania rodziców — ważne jest poczucie bezpieczeństwa. — To nadal jest rodzina. Może już nie na papierze, ale nadal rodzina — podkreślała.

Podczas spotkania poruszono kolejny ważny temat, jakim jest depresja wśród młodych ludzi.
— Nie wolno tego bagatelizować, czekać aż to samo minie — powiedziała dr Piotrowska, ale zwróciła też uwagę na często długi czas oczekiwania na profesjonalną pomoc. — Jeśli mamy czekać tygodniami, aż dostaniemy się do specjalisty, niezwykle ważne jest, abyśmy w sposób serdeczny i pełen zrozumienia z tymi nastolatkami byli. Abyśmy nie mówili im: „Nie opowiadaj głupot, lepiej obierz ziemniaki, od razu poprawi ci się humor”, ale zachowywali się z szacunkiem dla przeżywanego przez nich stanu.

I podkreślała: — Nasza obecność jest niewiarygodnie ważna. Jeśli dzieciak łka, nie może przestać, nawet obecność polegająca na fizycznym kontakcie: położeniu ręki, gdy nie chce się przytulić. Nie wolno się obrażać na osoby w takiej sytuacji. To wymaga od nas postawienia wyżej dobra drugiej osoby niż swojego własnego.

Czy udało się odpowiedzieć na pytanie, kim jest współczesny nastolatek?
— Z punktu widzenia rodziców to człowiek w niebywale dziwnym i trudnym okresie swojego życia. Do tej pory to było normalne przyzwoite dziecko, a nagle pojawia się mnóstwo problemów, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia — odpowiedziała podczas spotkania dr Aleksandra Piotrowska.

A z punktu widzenia nastolatków?
— Współczesny nastolatek jest tak osamotniony, jak nigdy do tej pory nie był, przepełniony wszechogarniającym lękiem, z jakim nigdy wcześniej się nie mierzył.

— Oni są w takim okresie swojego życia, kiedy powinni budować pełne optymizmu plany na przyszłość. A jeśli nie wierzą w to, że ich życie może się udać, że przyszłość może się rysować w jasnych barwach, to nie są to niestety dobre rokowania — podsumowała ekspertka.

Spotkanie zorganizowano w ramach programu "W rodzinie siła!".
W RODZINIE SIŁA!
to program na rzecz mądrej edukacji i profilaktyki zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest wspieranie rodziców w ochronie dzieci przed dostępem do alkoholu i zachęcanie ich do dawania dzieciom dobrego przykładu. Trzonem programu jest „Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica”.

Celem programu jest uświadomienie rodzicom, jak ważną rolę mają do odegrania w obszarze ochrony swoich dzieci przed zagrożeniami nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Zadaniem programu jest też pokazanie rodzicom, że to oni stanowią dla dzieci pierwszy i najważniejszy wzorzec do naśladowania – ich postawy i zachowania wobec alkoholu kształtują przyszły sposób postępowania ich dzieci.

Więcej tutaj.

Elbląg odwiedziły Odeta Moro i dr Aleksandra Piotrowska. Temat spotkania brzmiał „Współczesny nastolatek — wyzwania dla rodzica”

Artykuł sponsorowany