Frombork: Gród Kopernika czeka modernizacja. Na rewitalizację czeka Plac Górników

2022-11-14 08:24:38(ost. akt: 2023-07-03 22:49:32)
 Wstępna wizualizacja przedstawiająca modernizację Placu Górników we Fromborku

Wstępna wizualizacja przedstawiająca modernizację Placu Górników we Fromborku

Autor zdjęcia: UG Frombork

Przed Fromborkiem kolejna inwestycja związana z odnową Starego Miasta. Na rewitalizację czeka Plac Górników. Powstanie tu miejsce do kameralnych występów artystycznych. Odsłonięte zostaną też mury Wieży Wodnej, która ma być nową atrakcją miasta.
Zbigniew Pietkiewicz, burmistrz Fromborka właśnie ogłosił przetarg na rewitalizację Placu Górników. W ramach inwestycji zostaną wykonane między innymi modernizacja nawierzchni placu, modernizacja ciągów pieszych, oświetlenie placu, elementy małej architektury, zmiana w zagospodarowaniu istniejącej zieleni i zaplanowanie nowych nasadzeń, miejsca postojowe dla rowerów i scena.
Urzędnicy pochwalili się już wstępną wizualizacją rewitalizacji Placu Górników z podkreśloną symboliką układu słonecznego. Jak przekonują, każdy element będzie miał swoje wyjątkowe znaczenie.

— Ławka, która będzie miejscem integracji, swoim kształtem ma przypominać słońce. Drzewa, które są przedstawione na wizualizacji, będą symbolem dziewięciu planet. Warto wspomnieć, iż Pluton przez długi czas uważany był za dziewiąta planetę Układu Słonecznego. Wyeksponowane zostaną również astrolabium oraz tablica upamiętniająca rocznicę Operacji 1001 Frombork — tłumaczą urzędnicy.
Wstępna koncepcja rewitalizacji Placu Górników wzbudza już wiele emocji wśród mieszkańców Fromborka.

— Patrząc po ich charakterze, widzimy, że jest to inwestycja bardzo potrzebna w naszym pięknym Fromborku. Naszym założeniem było także przywrócenie miejsca kameralnych występów artystycznych — tak jak to w tym miejscu było kiedyś — stąd odwrócone podniesienie (scena) i plac dla widowni, a także odsłonięte mury Wieży Wodnej z nowym ciągiem pieszych, jako nowa atrakcja turystyczna — można przeczytać na stronie Urzędu Miasta i Gminy Frombork.

Urzędnicy podkreślają, że należy pamiętać, że obszar planowany do ściśle objętym ochroną konserwatora zabytków wchodzącą w skład urbanistycznego obszaru starego miasta, więc pewne historyczne „trasy” i elementy muszą zostać zachowane.

Urzędnicy odpierają też zarzuty niektórych mieszkańców, którzy twierdzą, że w projekcie zaplanowano pozbycie się zieleni miejskiej.

— Chcielibyśmy stworzyć „magię” falującej wody, stąd już w tej koncepcji na terenach zielonych znajdują się niebieskie oczka, które dodatkowo podświetlą aranżację w porze nocnej. Wbrew niektórym opiniom, tak naprawdę z planowanej przebudowy usunięty zostanie tylko mały fragment terenu zielonego znajdujący się przy Ulicy Rybackiej od wejścia na Plac Górników od strony ul. Mickiewicza. Pozostałe obszary będą nowo utworzone bądź przeprojektowane i przebudowane do granic możliwości warunkowych utrzymania prawidłowych i bezpiecznych ciągów pieszych oraz prawidłowej ekspozycji obiektów małej architektury, przypominającej historię Fromborka — informują urzędnicy.

I dodają: — Nie pozbywamy się zieleni, ale projektujemy tereny publiczne tak, żeby zaspokoić wymagania jak najszerszej grupy odbiorców i sprostać często bardzo rygorystycznym wymaganiom prawnym, a także chcemy stworzyć strefę dostępną dla osób z niepełnosprawnościami oraz zachować wszelkie proporcje. Może koncepcja tego wprost nie wyraża, ale postaramy się, żeby zachować i zrealizować zadanie przy wykorzystaniu jak największych możliwości zagospodarowania zielenią.

W 2015 roku — przypomnijmy — odnowiono zabytkowy Kanał Kopernika i rynek miejski. Dzięki temu Frombork zyskał nowe oblicze. Odnowiony plac na rynku swoim wyglądem nawiązuje do Układu Słonecznego i podkreśla związek Fromborka z Mikołajem Kopernikiem. Centralnym punktem rynku jest teraz podświetlana fontanna podsadzkowa. Na placu ustawiono ławki, które symbolizują osiem planet. Na trzeciej z nich — planecie Ziemia — siedzi odlany z brązu słynny astronom. Swój wzrok kieruje w stronę Wzgórza Katedralnego.

Kanał Kopernika to sztuczny przekop o długości ok. 5 km łączący rzekę Baudę z Fromborkiem, uchodzący do Zalewu Wiślanego. Przed II wojną światową zapewniał wodę pitną dla mieszkańców, chronił przed powodzią, był zabezpieczeniem na wypadek pożaru i dostarczał energię do fromborskiego młyna. Niestety na skutek działań wojennych przestał funkcjonować. Z biegiem czasu stał się ściekiem, a za obszarem miasta zaczął zarastać krzewami. W II połowie lat 60. został częściowo zasypany. W 2015 roku Kanał Kopernika doczekał się modernizacji. Wykonano nowe, wybrukowane koryto, a przy skarpach zamontowano barierki. Dokonano też remontu ciągów spacerowych wzdłuż ścian kanału, zainstalowano oświetlenie, ławki i pompy wymuszające obieg wody w kanale. Postawiono też tablice informujące o dziejach Kanału Kopernika w gospodarczym życiu miasta. Teraz odnowiony Kanał Kopernika jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych we Fromborku.

W ramach rewitalizacji obszaru Starego Miasta we Fromborku w 2015 roku wyremontowano też zabytkową kamienicę przy ul. Błotnej. Stworzono też aplikację „Odkryj z nami Frombork”. Dzięki niej możemy dowiedzieć się o historii i ciekawych miejscach grodu Kopernika.
Fot. UG Frombork

Fot. UG Frombork