Zbiórka na remont kościoła w Nowej Pasłęce, który ucierpiał po pożarze

2022-11-22 10:25:17(ost. akt: 2023-07-03 22:39:09)

Autor zdjęcia: PSP Braniewo

Zabytkowy kościół w Nowej Pasłęce, który ucierpiał podczas pożaru, wymaga remontu. Uruchomiono zbiórkę pieniężną w celu zebrania funduszy na realizację tego zadania.
Na początku listopada — przypomnijmy — w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Nowej Pasłęce (gmina Braniewo) wierni dostrzegli wewnątrz obiektu sakralnego oznaki pożaru i powiadomili straż pożarną w Braniewie. Na miejscu strażacy potwierdzili, że doszło wcześniej do pożaru wewnątrz obiektu sakralnego przy jednym z ołtarzy bocznych. Prawdopodobnie pożar wygasł z braku jednego ze składników niezbędnych do procesu spalania — brak tlenu.
Dymy pożarowe oraz sadza z pożaru, który wygasł, pozostawiły namacalne zniszczenia wewnątrz obiektu.

— Spaleniu uległa prawa część ołtarza wraz z obrazem Matki Boskiej, spłonął podest oraz okopcone zostało całe wnętrze. W wyniku czego cała świątynia wymaga gruntownego czyszczenia oraz odmalowania. Potrzebna jest odbudowa ołtarza oraz podestu, znajdujące się na zakrystii. Ornaty i wszystkie wyposażenie również są osmolone. Na tę chwilę nie wiemy, w jakim stanie są pięknie grające organy znajdujące się na chórze — informuje Krzysztof Kowalski, radny gminy Braniewo, który uruchomił zbiórkę pieniężną w celu zebrania funduszy na remont kościoła.

— Odbudowa świątyni pochłonie ogromne środki pieniężne. Prosimy wszystkich chętnych o wsparcie — przekazuje radny. Każdy, kto chce wesprzeć remont kościoła, może to zrobić, wpłacając dowolny datek za pośrednictwem internetowej zbiórki, która została utworzona w tym celu.

Kościół jest kościołem filialnym należącym do parafii Świętego Krzyża w Braniewie. Został wybudowany w 1924-1926 w stylu neobarokowym, a w roku 1993 został wpisany na listę zabytków.