Posłanka Nowej Lewicy Monika Falej może stanąć przed sądem

2022-11-24 12:00:00(ost. akt: 2023-07-03 22:37:47)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych wyraziła zgodę na odebranie jej immunitetu, ale ostateczna decyzja należy do Sejmu.
Po dwóch latach Komisja Regulaminowa w Sejmie zajęła się wnioskiem komendanta głównego policji o uchylenie posłance Monice Falej immunitetu. Ma to związek z naklejeniem na drzwiach biura poselskiego posłów PiS w Iławie kartki z postulatami Strajku Kobiet. Zdaniem policji posłanka popełniła wykroczenie z art. 63 kw, który mówi, że kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie czy plakat bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Posłanka Falej przypomina historię artykułu 63. — Pojawił się w kodeksie sześć dni po uchyleniu stanu wojennego po to, by walczyć z opozycją, ścigać za ulotki, wieszanie plakatów — mówi. — Chciałyśmy kartkę z postulatami, które zostały zebrane na ulicy przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, przekazać posłom, ale drzwi do biura były zamknięte. Zostawiłyśmy więc im wiadomość, przyklejając kartkę do drzwi taśmą samoprzylepną.

Posłanka zapewnia, że spokojnie czeka na ewentualną rozprawę sadową. Ten spokój bierze się pewnie też z tego, że — jak przypomina — wtedy była z nią też Dominika Kasprowicz, której policja postawiła także zarzuty, ale sąd uniewinnił ją od wszelkich zarzutów.

— Będę cały czas solidaryzować się z każdą nękaną osobą przez system państwa, przez system polityczny, do tego też mam mandat poselski, po to składałam przysięgę w Sejmie. Nie wyobrażam sobie tego inaczej, zawsze będą stała po stronie osoby, która jest krzywdzona — podkreśla posłanka Monika Falej.
Sprawą immunitetu posłanki Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu Izby, które rozpoczyna się 30 listopada.

am