Akcja Kryptonim Prezent w Elblągu. Ostatnie listy czekają

2022-11-26 10:00:00(ost. akt: 2022-11-25 12:21:03)

Autor zdjęcia: Instytut Potencjału

Wiesz już, komu zrobisz prezent? My tak! Redakcja Dziennika Elbląskiego z wielką przyjemnością przyłączyła się do organizowanej w Elblągu akcji pod nazwą Kryptonim Prezent. Na czym polega zabawa? Przeglądasz listy i wybierasz ten napisany przez dziecko, którego marzenie chcesz spełnić.
Kryptonim Prezent to akcja charytatywna organizowana przez założone przez Sandrę Szewczyk elbląskie Stowarzyszenie Instytut Potencjału.
– Instytut Potencjału powstał z potrzeby działania i niezgody na otaczającą nas rzeczywistość. Wierzymy, że każde dziecko, niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, środowiska, w którym dorasta, czy zasobów finansowych jego rodziny, zasługuje na szansę, wsparcie i równy start. Wiemy, że indywidualne podejście sprzyja budowaniu relacji, pewności siebie i motywuje do podejmowania wyzwań – a to wyznacza kierunek rozwoju. Budujemy na przekonaniu, że w każdym z nas tkwi potencjał. Dlatego nasze działania skupiamy na dostrzeganiu i pielęgnowaniu potencjału w dzieciach, ich rodzicach, a także w nas samych – wolontariuszach – wyjaśniała w rozmowie z nami Sandra Szewczyk.

Każdy może zostać Agentem Świętego Mikołaja!


Obecnie Instytut Potencjału realizuje projekt o nazwie Kryptonim Prezent.
– Odebraliśmy listy do Mikołaja od dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Zdecydowaliśmy się dać radość tym dzieciom i nastolatkom, ponieważ rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka są mniej zauważalne, a są bardzo ważne. Listy można przejrzeć i wybrać prezent, który wywoła uśmiech na twarzy jednego z dzieci – opowiada Roksana Musiał-Żuchowska, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia.
A Sandra Szewczyk informuje: – Na koniec 2021 r. w pieczy zastępczej przebywało 72,3 tys. dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodziny naturalnej. Z roku na rok liczba dzieci przebywających w pieczy zastępczej niestety wzrasta.
– Nasza akcja to nie tylko dawanie prezentów, ale również jasny sygnał dla dzieci i młodzieży, że są zauważone i zasługują na wsparcie. Dając prezent przygotowany specjalnie dla nich, pomagamy we wzrastaniu w poczuciu własnej wartości i dajemy szansę na beztroskie bycie dzieckiem – opowiada Marta Podgórska, wiceprezeska Instytutu Potencjału.
I zaznacza: – Myślę, że każdy z nas może stać się takim Agentem Mikołaja i poczuć magię świąt, bo maksymalny koszt jednego prezentu to 200 zł.
– List można wybrać ze znajomymi, współpracownikami, rodziną czy kolegami z klasy i wspólnie przygotować prezent dla konkretnego dziecka. Zakładając, że klasa to przeciętnie 28 osób to zrzutka to zaledwie 7,15 zł na osobę, a może wywołać tyle radości – zachęca Honorata Lach, członkini Instytutu Potencjału i jedna z organizatorek akcji.

Jak wziąć udział w akcji Kryptonim Prezent?


Wystarczy wejść na stronę www.kryptonimprezent.pl, zapoznać się z listami dzieci i samymi dziećmi, wybrać list, przygotować prezent, przesłać go organizatorom lub umówić się z nimi na odbiór paczki. Co ważne, prezentów nie pakujemy. Wszelkie szczegóły znajdują się na www.kryptonimprezent.pl. Organizatorzy zapewniają, że jeden prezent ma wartość maksymalnie 200 zł. Można taki prezent przygotować samodzielnie lub ze znajomymi, można dołożyć jednocześnie 10 zł na pakowanie, słodycze i transport gotowych prezentów do dzieci lub wpłacić pieniądze na wybrany prezent z listu i czekać na zdjęcia z realizacji.