Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Leśnicy z przyjaciółmi świętowali niepodległość w Braniewie. Leśna Niepodległa w wykonaniu zespołu Ferajna z Hoovera [ZDJĘCIA]

2022-12-01 13:58:08 (ost. akt: 2022-12-01 14:08:18)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Zaporowo

W ostatnią niedzielę listopada, w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Braniewie została otwarta wystawa poświęcona twórcy nowoczesnej organizacji leśnictwa w Polsce – Adamowi Loretowi – pierwszemu Dyrektorowi Naczelnemu Lasów Państwowych (w dwudziestoleciu międzywojennym), ofierze terroru sowieckiego we wrześniu 1939 r.

Adam Loret został ukazany jako nowoczesny, sprawny organizator, którego wizja gospodarki leśnej do dziś inspiruje. Postawa Loreta – przepełniona patriotyzmem, rozumianym jako troska o ochronę dziedzictwa naturalnego, jak i aktywność na rzecz zwiększenia jego pomyślności gospodarczej – wciąż wyznacza kierunki działania Lasów Państwowych.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert pieśni patriotycznych „Leśna Niepodległa” w wykonaniu warszawskiego zespołu Ferajna z Hoovera. Wybrzmiały najpiękniejsze piosenki legionów, pieśni powstańcze i patriotyczne. Lokalna społeczność aktywnie zaangażowała się w cały koncert. Dzięki śpiewnikom wszyscy mieli możliwość wspólnego śpiewania pieśni, które znamy od czasów młodości, a młodzież otrzymała niezwykłą lekcję patriotyzmu.

Źródło: Nadleśnictwo Zaporowo