Kalendarz wydarzeń: Co, gdzie, kiedy w Elblągu

2022-12-01 14:45:07(ost. akt: 2023-07-03 22:32:19)
Świąteczne Spotkania Elblążan 2016

Świąteczne Spotkania Elblążan 2016

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Co, gdzie i kiedy w Elblągu. Imprezy, koncerty, wystawy. Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w naszym pięknym mieście w grudniu.
2 GRUDNIA
KONCERT GIGANTÓW SCENY SZANTOWEJ "BALLADY O MORZU I O LUDZIACH MORZA"

Obrazek w tresci

W koncercie wystąpią: duet Andrzej Korycki (wokal, gitara, harmonijka ustna) & Dominika Żukowska (wokal, gitara, instr. perkusyjne) oraz Ryszard Muzaj (wokal, gitara, harmonijka ustna). Dochód z koncertu przeznaczony jest na rzecz dzieci ze świetlic wiejskich w Kadynach, Łęczu, Pogrodziu i Suchaczu.
2 grudnia 2022 r. o godz. 19:00, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, ul. Traugutta 91

3 GRUDNIA
TWÓRCZE SPOTKANIA W GRUDNIU

Obrazek w tresci

Ostatnie w tym roku Twórcze Spotkania planujemy z przytupem!
3 grudnia zapraszamy dorosłych oraz młodzież w wieku ponadpodstawówkowym na:
– 11:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Mirosława Maszlanki “ESTUARIUM”
– 12:00 warsztaty „Rozjaśniamy mroki”.
Podczas spotkania poprowadzonego przez edukatorkę Helenę Wojciechowską, będzie można w kameralnym gronie wykonać własny lampion uprzyjemniający nadciągające zimowe wieczory.
Warsztaty to okazja do zapoznania się z materiałem, jakim jest wiklina, i wyzwaniem konstruktorskim.
Zapewniamy wszystkie materiały niezbędne do wykonania prac oraz kawę i herbatę.
Wszystkie dzieła staną się własnością autorów.
Warsztaty kierujemy do osób dorosłych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.
Termin: 3 grudnia (sobota)
Miejsce: Centrum Sztuki Galeria EL
Godzina:
– 11:00 – 12:00 oprowadzanie po wystawie „Estuarium”
– 12:00 – 15:00 warsztaty
Na warsztaty obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.
Zapisy: helena@galeria-el.pl

3 GRUDNIA
WEEKENDOWE, ŚWIĄTECZNE WARSZTATY DLA DZIECI I OPIEKUNÓW

Obrazek w tresci

Serdecznie zachęcamy rodziców z dziećmi do udziału w kreatywnych zajęciach w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Weekendowe zajęcia to dobry pomysł na chwilę relaksu i wspólnie spędzony czas.
W pierwszą sobotę grudnia (03.12.) odbędą się tradycyjne weekendowe zajęcia dla dzieci i ich rodziców, opiekunów, których tematem przewodnim będą Święta Bożego Narodzenia.
Podczas zajęć uczestnicy wykonają wyjątkowe ozdoby świąteczne po to, aby Wasza choinka była piękna i niepowtarzalna. Papierowe bombki, aniołki, gwiazdki etc. wykonane samodzielnie, elegancko zapakowane w pudełko własnego projektu, mogą być wspaniałą pamiątką na lata lub służyć jako niepowtarzalny prezent.
Zapewniamy wszystkie materiały i słodki poczęstunek!
Obowiązują zapisy!
Data: 03.12.2022
Godzina: 10:00
Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat
Zapisy oraz więcej informacji: tel. 55 611 20 85, e-mail: anna.giziewicz@swiatowid.elblag.pl

3 GRUDNIA
HISTORIA KARTKI ŚWIĄTECZNEJ: WARSZTATY DLA DZIECI

Obrazek w tresci

Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj zaprasza w sobotę, 3 grudnia, o godz. 12:00 na przedświąteczne warsztaty pt. “Historia kartki świątecznej”.
Czy ktoś jeszcze wysyła kartki świąteczne? Może starsze pokolenia np. dziadków, a młodsi? Jedno jest pewne wszyscy lubią je dostawać. To właśnie kartkom świątecznym będą poświęcone najbliższe zajęcia w cyklu “Bulajowa sobota”.
Podczas spotkania uczestnicy poznają historię pierwszych kartek świątecznych, a także zaprojektują i wykonają własne kartki świąteczne – zapowiada Mateusz Paradowski z Bulaja, który poprowadzi zajęcia.
Zapraszamy dzieci w wieku 5+ wraz z rodzicami/opiekunami. Zajęcia odbywają się bezpłatnie.
Więcej informacji: Biblioteka Młodego Czytelnika „BULAJ”, ul. Zamkowa 1, tel. 55 625 60 23


3 GRUDNIA
PRZEDMIKOŁAJKOWE GRANIE

Obrazek w tresci

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Planszówkami do Biblioteki KOSTKA.
Startujemy o 11:00 i gramy do 15:00
Wpuszczamy tylko w czapkach mikołajkowych
Wpadajcie będzie grane!

3 GRUDNIA
LIGA RUMMIKUB KIDS II KOLEJKA

Obrazek w tresci

Zapraszamy na drugie spotkanie Ligi Rummikub KIDS Elbląg w
sobotę 3 grudnia 2022 o godzinie 12:00 do Biblioteki Elbląskiej KOSTKA na Zawadzie.
Uczestnikami spotkań ligowych mogą być dzieci do 14 roku życia.
Zapisy będą się odbywać przed spotkaniem.


3 GRUDNIA
ELBLĄG // RAGE AGAINST THE MACHINE TRIBUTE // RENEGADY

Obrazek w tresci

Tribute to Rage Against The Machine zagrają RENEGADY.
Renegady to Tribute band, który powstał z miłości do RATM i niczego więcej.
Podczas koncertu usłyszycie największe hity z dyskografii RATM - Killing in the name, Testify, Bulls On Parade, Freedom, Wake up, Guirella Radio i wiele innych.
Sobota, 3 grudnia, godz. 20:00, klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C

3 GRUDNIA
10 TENORÓW

Obrazek w tresci

"Cała sala śpiewa z nami". Potrafią wszystko (nic dziwnego - jest ich aż DZIESIĘCIU!): śpiewać piosenkę podczas deszczu, martwić się ostatnią niedzielą, czarować głosem pojedynczo i w grupie... Co więcej - dobierają sobie repertuar w taki sposób, że są w stanie wcielić się nie tylko we Franka Sinatrę z jego ciepłym barytonem, ale nawet w Edith Piaf, widzącą życie w różowych barwach. Śpiewają o kobietach, o miłości, o poranku, o wieczorze, o mamie, o zakrętach w biografii, nie boją się żadnych wyzwań wokalnych - wszystko po to, aby udowodnić na koniec, że "We Are The Champions".
3 grudnia 2022 r. o godz. 19:00, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, ul. Teatralna 11

4 GRUDNIA
SZTUKATERRIA 2022, CZYLI JARMARK ŚWIĄTECZNY

Obrazek w tresci

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, zaprasza na Warmińsko-Mazurski Jarmark Wyrobów Artystycznych SztukaTERRIA, który odbędzie się 4 grudnia w CSE „Światowid” w Elblągu. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo. Do udziału w jarmarku zgłosiło się wyjątkowo dużo wystawców. Zapowiada się fantastyczna, świąteczna impreza! SztukaTERRiA. Warmińsko-Mazurski Jarmark Wyrobów Artystycznych, jest imprezą wystawienniczo–handlową organizowaną w celu zaprezentowania przedmiotów sztuki rękodzielniczej oraz produktów żywności naturalnej.
Podczas sztukaTERRII swoje produkty będzie prezentowało kilkudziesięciu wystawców z całego regionu. Wśród nich twórcy, artyści ludowi, organizacje, osoby indywidualne zajmujące się rękodziełem, rzemiosłem, wyrobem produktów żywności naturalnej. Z pewnością odwiedzający będą mieli z czego wybierać. Na jarmarku pojawi się blisko dziesięciu wystawców z żywnością - w tym miody, wyroby z wosku, syropy, ciasta, lizaki, chleby, pierniki artystyczne, kwas chlebowy, syropy z sosny, mniszka lekarskiego, naturalne soki.
Co ważne, organizatorzy przygotują specjalne stoisko plastyczne dla dzieci. Tak, aby rodzicie mogli spokojnie zwiedzać i robić zakupy podczas jarmarku, a w tym czasie dzieci będą twórczo spędzać czas i się dobrze bawić!
Na odwiedzających czekają również konkursy! Każdy zwiedzający będzie mógł wygrać produkty przekazane przez wystawców.
Jarmark to doskonałe miejsce gdzie kupić będzie można niebanalne prezenty świąteczne, domowe dekoracje i zdrową żywność. Zapraszamy w godzinach od 10:00 do 17:00 do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu!

4 GRUDNIA
MOTO MIKOŁAJE 2022

Obrazek w tresci

Raz w roku ściągamy kombinezony i zakładamy szaty mikołajów, skrzatów czy też elfów i wyjeżdżamy na motocyklach w teren, aby obdarować świątecznym upominkiem tych najgrzeczniejszych i najbardziej potrzebujących. Między nami są tez na świecie ciche anioły, które od kilku lat próbują zanieść odrobinę radości za mury domów dziecka. W tym roku tym aniołem możesz być także Ty!
Grupa motocyklistów z Elbląga i okolic kolejny raz przygotowuje się do odwiedzin dzieciaków. Naszym celem na ten rok jest zapewnienie dzieciom z pięciu placówek domów dziecka artykułów szkolnych oraz paczek słodyczy. Zabezpieczenie DPS-u dla dzieci niepełnosprawnych na ulicy Kasprzaka w środki higieniczne i żywnościowe oraz podarowanie słodkiego upominku dla dzieci z oddziałów szpitalnych.
Każdy z nas może mieć w tym swój udział. Każdy grosz jest na wagę złota. My marzymy, aby znów zobaczyć ten uśmiech na dziecięcych buziach, a Ty?
Zapraszamy do udziału w akcji wszystkie zainteresowane osoby, motocyklistów, grupy miłośników aut.
Spotykamy się na głównym dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu o godzinie 10. Wyjazd na Paradę godzina 12.
Aby wesprzeć akcję można korzystać ze zbiórki:
https://zrzutka.pl/5sn539#wplacajacy

5 GRUDNIA
KONCERT DONACYJNY ETK 05|12|2022

Obrazek w tresci

Tradycyjnie już Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na Koncert Donacyjny, który jest okazją do podziękowania darczyńcom, partnerom i wolontariuszom. Zostaną również wręczone stypendia w ramach projektu „Promocje”. Wspieranie uzdolnionych, młodych artystów to jedno z zadań statutowych ETK, realizowane od początku działalności Towarzystwa.
Kto w tym roku otrzyma stypendium? Przekonamy się już 5 grudnia 2022 r. (poniedziałek) w gościnnych progach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu. Początek koncertu o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Tegoroczny Koncert Donacyjny to „Muzyczne Wędrowanie”. Specjalnie dla Państwa wystąpią uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, iż ZPSM w Elblągu obchodzi w tym roku ważne jubileusze:75-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej. Ale tak wspaniałe miejsca i historie tworzą ludzie dlatego z dumą i nieukrywaną radością wspominamy postać Józefa Karpińskiego wieloletniego dyrektora ZPSM i współzałożyciela ETK.
Partner koncertu: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, Elposter grafika reklama fotografia

6 GRUDNIA
KAWIARENKA HISTORYCZNA CLIO

Obrazek w tresci

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Elblągu zapraszają miłośników tajemnic przeszłości na spotkanie w Kawiarence Clio, które odbędzie się w muzealnym budynku zw. Gimnazjum we wtorek (6 grudnia) o godz. 17. Gościem specjalnym będzie Jacek M. Kowalski, autor szeregu publikacji i książek na temat tajemnic II wojny światowej i lat późniejszych, poszukiwań i losów zaginionych obiektów, kolekcji i dzieł sztuki.
Jacek M. Kowalski – archeolog z wykształcenia, do niedawna pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, od kilkunastu lat prowadzący badania archiwalno-historyczne nad fascynującymi wielu miłośników historii tajemnicami II wojny światowej. Wraz z Robertem Kudelskim i Zbigniewem Rekuciem jest współautorem opracowań: „Tajemnica Riese. Na tropach największej kwatery Hitlera”, Łódź 2002 (seria: Polska dla Odkrywców), „Złoto generałów. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy”, Kraków 2009, „Wojenne sekrety Lubiąża”, Kraków 2010 (seria: Militarne sekrety), „Lista Grundmanna”, Warszawa 2015. Pracował także przy realizacji licznych filmów dokumentalnych dla kanałów Historia – Discovery, TVN Historia, TVP, BBC 4, Smithsonian Channel.
Czy wiarygodne są opowieści o tajnych podziemnych obiektach? Ile prawdy kryje się w legendach o ukrytych kolekcjach i kosztownościach? Skąd się wzięło zainteresowanie służb specjalnych - wywiadu, kontrwywiadu, SB tymi tematami? Co można odkryć w archiwach? I wreszcie: gdzie się kończy historia, a zaczyna "medialna sieczka"? Odpowiedzi na te pytania poznamy już we wtorek.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

6 GRUDNIA
KATARZYNA PIASECKA "MOJE TABU"

Obrazek w tresci

Katarzyna Piasecka w programie stand-up comedy "MOJE TABU". Nowe historie, nowe spostrzeżenia i kawał śmiesznego programu. Wszystko w niezmiennie charyzmatycznej, bezpośredniej i bezkompromisowej formie.Tabu? Tak, ponoć o niektórych sprawach nie powinno się mówić, ale dla Kaśki nie ma świętości. Od lat wyznaje zasadę, że na scenie można wszystko. Nawet jeśli, albo tym bardziej - kiedy jesteś kobietą. Podczas wieczoru wystąpi również support.
* Wydarzenie dla widzów dorosłych.
* Zakaz nagrywania zarówno audio, jak i video.
6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00, klub MJAZZGA Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C


7 GRUDNIA
TARGI SENIORA W ŚWIATOWIDZIE

Obrazek w tresci

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, zaprasza wszystkich seniorów do odwiedzenia naszej instytucji już w pierwszą grudniową środę, odbędzie się wtedy wyjątkowe przedsięwzięcie. Targi Seniora pn. Teraz My! już 7 grudnia (w godz. 10:00 – 14:00) w CSE „Światowid” w Elblągu.
Targi seniora – Teraz My! są wydarzeniem wystawienniczym o charakterze kulturalno-edukacyjnym, skierowanym do seniorów z województwa warmińsko-mazurskiego i ich rodzin. Celem targów jest prezentacja i promocja instytucji, firm i działań kierowanych do seniorów w woj. warmińsko - mazurskim.
- Oferta dla seniorów w naszym mieście i regionie jest bardzo bogata, warto zaprezentować i przybliżyć te działania elbląskim seniorom tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie – mówi Antoni Czyżyk Dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. – Zależy nam na tym, aby stworzyć jedno miejsce, gdzie seniorzy mogą bez problemu w sposób komfortowy i bardzo przyjazny znaleźć wszystkie inicjatywy, które ich dotyczą – dodaje Antoni Czyżyk.
W targach uczestniczyć będą przedsiębiorcy, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i osoby fizyczne, których oferta obejmuje szeroko rozumianą propozycję towarów i usług dla osób starszych oraz ich rodzin.
Podczas targów zaprezentują się przedstawiciele następujących dziedzin: zdrowie, sport i rekreacja, kulinaria, uroda i styl, kultura i nauka, prawo i finanse, pasje i zainteresowania, nowe technologie i multimedia. Jak zawsze targi będą okazją, aby seniorzy mogli skorzystać z porad specjalistów z zakresu prawa, zdrowia, urody, a także z bezpłatnych badań. W programie targów, oprócz stoisk, znajdzie się otwarta scena, na której odbędą się prelekcje oraz prezentacje seniorskich zespołów artystycznych – zapowiadają organizatorzy.

7 GRUDNIA
WERNISAŻ XXIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU CERAMICZNEGO „CERAMIONY”

Obrazek w tresci

W środę 7 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej oraz ceremonia wręczenia nagród w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Ceramiony”.
Zapraszamy wszystkich miłośników ceramiki na ceremonię wręczenia nagród oraz wystawę pokonkursową w XXIII ogólnopolskim konkursie „Ceramiony”, organizowanym przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
„Ceramiony” na przestrzeni lat stały się ważnym wydarzeniem artystycznym, cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem pasjonatów i twórców ceramiki.
Wydarzenie to od lat jest prezentacją dorobku dzieci, młodzieży i dorosłych w dziedzinie ceramiki, w tym także osób niepełnosprawnych. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 20 placówek: szkoły, ośrodki kultury, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne z całej Polski.
Wernisaż: 07.12.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: Galeria Sztuki Regionalnej, II piętro, CSE „Światowid” w Elblągu
Wystawa potrwa do 15.01.2023

9 GRUDNIA
KONCERT GLASSPOP + GOŚĆ SPECJALNY

Obrazek w tresci

Koncert Glasspop + gość specjalny
To będzie wieczór pełen alternatywnych dźwięków. Połączenie muzyki rockowej i elektroniki, przestrzeń, rock'n'rollowa energia!
Plan koncertu:
- 19.30 drzwi
- 20.00-20.45 - gość
- 21.15-22.45 - Glasspop
//GLASSPOP//
Synth Alternative Rock
Alternatywny rock i syntezatory. Uwielbiamy to połączenie i to nas kręci. Energetycznie, świeżo, naturalnie i bez ściemy. To odpowiedź na nasze muzyczne poszukiwania i próba zdefiniowania samych siebie. Chcemy tworzyć i być na muzycznej scenie na swoich własnych zasadach.
W 2018 wydaliśmy album "Stranger in the mirror", którego efektem były m.in. występy na Małej Scenie Pol’and’Rock Festival, supporty dla Mew, Happysad czy Coma. Nasze single można było usłyszeć w radio stacjach w całej Polsce, a także za granicą.
Okres pandemii przepracowaliśmy w studio i jest już gotowa nasza druga płyta. W styczniu 2022 wysłaliśmy w świat nasz pierwszy singiel „Too many reasons”. Premiera płyty "The eternal kingdom of self delusion" miała miejsce 30 maja 2022 roku. Naszą muzykę znajdziecie na wszystkich platformach streamingowych.
Piątek, 9 grudnia, klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C

10 GRUDNIA
KREATYWNA SOBOTA W LOKOMOTYWIE

Obrazek w tresci

Filia biblioteczna Lokomotywa przy ul. Ogólnej zaprasza dzieci wraz z rodzicami/opiekunami na grudniowe zajęcia:
10.12, godz. 11:00
“Świąteczna Lokomotywa” – motywem przewodnim zajęć będą zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Powstaną choinki oraz Mikołaje z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych, a przygotowane zabawy i zadania na tablicy interaktywnej przybliżą dzieciom bożonarodzeniowe tradycje.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Więcej informacji i zapisy: Filia nr 4 Lokomotywa, ul. Ogólna 59, tel. (55) 625 60 90

10 - 11 GRUDNIA
ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA ELBLĄŻAN

Świąteczne Spotkania Elblążan rozpoczną się w sobotę 10 grudnia o godzinie 11.00. Wtedy też zacznie się wspólne gotowanie świątecznego bigosu przez Elbląskich Szefów Kuchni, którego każdy chętny będzie mógł skosztować. W tym samym czasie rozpocznie się też charytatywny kiermasz „Budzimy Mikołaja”, aby wesprzeć w leczeniu małego elblążanina. Będzie można również wspomóc czworonogi z elbląskiego schroniska — zarówno poprzez datki pieniężne, jak i rzeczowe. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w specjalnych świątecznych warsztatach i animacjach.

Niedziela 11 grudnia to kolejna okazja, aby wesprzeć Mikołaja. Nadal trwać będzie też zbiórka na rzecz elbląskiego schroniska. A najmłodsi znów będą mogli skorzystać ze specjalnych warsztatów i animacji. W godzinach 13.00 -17.00 odbędą się występy artystyczne dzieci i młodzieży. Świąteczne Spotkania Elblążan zakończą się wspólną miejską wigilią, której rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 15.00.

Przez dwa dni będzie można zrobić sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem i śnieżynkami. Grzeczne dzieci będą mogły przekazać mu swoje listy. Na Starówce spotkać będzie można postacie z bajek i anioły, co na pewno ucieszy najmłodszych.


10 GRUDNIA
KABARETOWA JESIEŃ W ŚWIATOWIDZIE: KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH "POLSKA MISJA KOMICZNA"

Obrazek w tresci

Kabaret Skeczów Męczących „Polska misja komiczna” - 10.12.2022 r. godz. 16.00, sala widowiskowo-sportowa CSE „Światowid” w Elblągu
Lecimy w kosmos! Zabieracie się z nami? Polska misja komiczna została powołana do eksploracji najodleglejszych zakątków duszy zwykłego Polaka. Bo to jacy jesteśmy to istny kosmos. Jako że wszystko najlepiej obserwuje się z dystansu, KSM pomoże wam unieść się ciut nad Ziemię. Będziecie się śmiać, dziwić, czasem oburzać. Zobaczycie siebie, swoich sąsiadów, nasze społeczeństwo we wszystkich jego barwach.
W lekkim stanie nieważkości poczujecie jak dobrze można się bawić i jak rozrywka może wynieść Was na inną orbitę. To misja komiczna na skalę naszych możliwości. Misja, która otwiera oczy niedowiarkom. Nasza, przez nas wykonana… i to nie jest nasze ostatnie słowo.


10 GRUDNIA
COHEN / OKUDŻAWA / KONDRAK - KONCERT JANA KONDRAKA / Elbląg / 10.12.2022

Obrazek w tresci

Klub Mjazzga zaprasza na koncert poświęcony twórczości Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy oraz autorskim piosenkom Jana Kondraka.
Jan Kondrak to głos - wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardowskich. Jest cenionym autorem i kompozytorem. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga czy Jacka Kaczmarskiego.
W czasie tego koncertu zaprezentuje solo przy akompaniamencie gitary utwory z repertuaru Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy oraz swoje własne autorskie.
Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na
Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej
FAMIE.
Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.
Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski.
10.12 | godz. 19:00 | Klub Mjazzga | Elbląg, ul. Kowalska 1-2C

11 GRUDNIA
CHRISTMAS TIME! - CONCERT

Obrazek w tresci

Urokliwy koncert świąteczny z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, okraszony fantastycznymi brzmieniami wznieconymi przez orkiestrę. Najsłynniejsze bożonarodzeniowe utwory w wykonaniu tak zacnych artystów stworzą zjawiskową, niepowtarzalną atmosferę, która sprawi, że w Państwa sercach zagości radość oraz dziecięca beztroska. Uczestnictwo w tym wydarzeniu to doskonały sposób, aby poczuć magię świąt.
11 grudnia 2022 r. o godz. 19:00, Hala Sportowo-Widowiskowa MOSiR w Elblągu, al. Grunwaldzka 135

14 GRUDNIA
GRZEGORZ DOLNIAK STAND-UP

Obrazek w tresci

Grzegorz Dolniak wraca w najnowszym programie pt."Lifehack"! Jeden z najbardziej ekspresyjnych komików w Polsce ponownie zabiera nas w podróż po swoich odjechanych życiowych obserwacjach. Przyjdź i sprawdź jak Lifehack wciąga bez reszty!
*Podczas występu obowiązuje zakaz nagrywania audio oraz video.
*Osoby przeszkadzające mogą zostać wyproszone bez możliwości zwrotu biletów
*Występ przeznaczony jest dla osób dorosłych.
*Nie ma konieczności drukowania biletów, mogą one zostać przedstawione w formie elektronicznej.
14 grudnia 2022 r. o godz. 19:00, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, ul. Teatralna 11


15 GRUDNIA
GRUDNIOWE ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH W LOKOMOTYWIE

Obrazek w tresci

Filia biblioteczna Lokomotywa przy ul. Ogólnej zaprasza dzieci wraz z rodzicami/opiekunami na grudniowe zajęcia:
15.12 (czwartek), godz. 10:30 – zajęcia będą inspirowane książką „Misio Zbysio szuka świętego Mikołaja” Jannie Ho. Podczas przedświątecznych zajęć dzieci dowiedzą się, jak misio Zbysio przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia i czy uda mu się odnaleźć Świętego Mikołaja. W programie również zabawy ruchowe, piosenki z pokazywaniem i inne atrakcje.
„Stacyjka” to dynamiczne, pełne zabawy zajęcia dla najmłodszych (2-3 lata) w oparciu o dziecięcą literaturę. Celem zajęć jest wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez obcowanie z literaturą, która jest źródłem wielu przeżyć i wrażeń oraz niezastąpionym sposobem wzbogacania wyobraźni u dziecka. Dla rodziców są one okazją do wymiany doświadczeń związanych z wychowaniem dzieci.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Więcej informacji i zapisy: Filia nr 4 Lokomotywa, ul. Ogólna 59, tel. (55) 625 60 90

16 GRUDNIA
OKI - ELBLĄG | HALA MOSiR

Obrazek w tresci

OKI po wyprzedanym PRODUKT47 TOUR oraz szalonym koncertowym lecie, powraca z jesienną trasą, która obejmie miasta w niemalże wszystkich częściach kraju.
"TRASA NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY, A NAPEWNO NIE W TĘ JESIEŃ.
ZANIM JEŻE ZAPADNĄ W SEN ZIMOWY, MAJĄ JESZCZE JEDNĄ MISJĘ - ROZPI**DOLIĆ KOLEJNE MIASTA!"
16.12.2022, Hala MOSiR, Grunwaldzka 135, 82-300 Elbląg
Drzwi: 18:00, Start: 20:00
Wstęp: 18+, -15 wraz z opiekunem prawnym

17 GRUDNIA
SYMFONIA POLSKICH KOLĘD. EOK I GOŚCIE

Obrazek w tresci

Jak grudzień, to kolędy, a jak kolędy, to z EOK! Już 17 grudnia kameraliści wypełnią nimi Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, czyniąc to w znakomitym towarzystwie zaproszonych gości. W roli wokalistki wystąpi Marta Burdynowicz - zwyciężczyni XII edycji “The Voice of Poland”, wśród melomanów znana jako “polska Adele”, a wśród elblążan jako ich krajanka. Od takiego głosu nie sposób oderwać uszu, a jeśli dołączy do niej Rafał Szatan, mamy gwarancję szatańsko dobrej rozrywki. Szykuje się niezapomniany wieczór...
17.12.2022, sobota, 19:00, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy: Marta Burdynowicz - wokalistka, Rafał Szatan - wokalista, Szymon Naściszewski - dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in. A. Wesołowski - Symfonia kolęd na głosy i orkiestrę smyczkową
Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, 513 095 840, biuro@eok.elblag.eu


18 GRUDNIA
TANECZNE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA

Obrazek w tresci

W trzecią niedzielę grudnia (18.12.2022) rozegrane zostaną jedne z ostatnich w tym roku turniejów tanecznych w Polsce. Będą to Mistrzostwa Warmińsko-Mazurskiego Związku Sportu Tanecznego wraz z Ogólnopolskim Turniejem Tańca Sportowego, które zaplanowane są w Elblągu.
Mistrzostwa województwa są imprezą, która odbywa się na koniec roku kalendarzowego w każdym regionie Polski i ma na celu wyłonienie najlepszych par we wszystkich kategoriach wiekowych z podziałem na style taneczne. Start w Mistrzostwach województwa daje parom możliwość uzyskania kwalifikacji do udziału w Mistrzostwach Polski.
Towarzyszący mu turniej ogólnopolski, to zawody na których zaprezentować się mogą dzieci i młodzież posiadające różne doświadczenie taneczne. Wszyscy chcą podnosić swoje umiejętności i sprawdzić się w rywalizacji sportowej. Wystąpią tam maluchy od 7 lat po pary powyżej 15 roku życia. Wśród zawodników będzie można zobaczyć pary zaczynające swoją drogę taneczną ale także tancerzy z wysokimi klasami tanecznymi, czyli z dużymi umiejętnościami. Wszyscy będą walczyli o medale i punkty w ogólnej kwalifikacji sportowej.
Turniej podzielony będzie na 3 bloki taneczne, po każdym z nim odbędzie się uroczyste wręczanie nagród. Taneczne zmagania oceniać będzie doświadczona komisja sędziowska, wśród której znajdą się sędziowie z Warszawy, Konina, Gdańska, Giżycka, Torunia, Olsztyna i Elbląga.
Termin: 18 grudnia w godz. 10:30 - 19:30
Miejsce: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, sala widowiskowo-sportowa


18 GRUDNIA
MARCIN ZBIGNIEW WOJCIECH STAND-UP

Obrazek w tresci

Występował w POLSACIE, Comedy Central, oraz TVP2, pracował w RMF FM. Jest 17 lat na scenie. Ma ponad 20 MLN wyświetleń na Youtube. Ma na swoim koncie ponad 1700 występów. Żywioł sceniczny i znana w całej Polsce dusza towarzystwa. Komik, aktor, konferansjer, stand-up'er. Program „SZTOS” to szczery do bólu, ostry i trafiający w punkt stand-up! Zobacz go na żywo!️
18 grudnia 2022 r. o godz. 16:00, klub MJAZZGA Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C

DO 23 GRUDNIA
WYSTAWA PRAC MARII TERESY REKOWSKIEJ W KOSTCE

Obrazek w tresci

Filia nr 5 Kostka na osiedlu Zawada zaprasza do oglądania wystawy prac Marii Teresy Rekowskiej zainspirowanej światem przyrody. To właśnie przyroda, pejzaże są głównym tematem jej obrazów.
Maria Teresa Rekowska o sobie:
Od urodzenia mieszkam na malowniczych Żuławach. Już jako mała dziewczynka byłam zafascynowana wszelkimi artystycznymi aktywnościami. W tamtym czasie jednak nie miałam możliwości realizować swoich pasji. Dopiero w wieku 70 lat, po przejściu na emeryturę zapisałam się na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczestnicząc w warsztatach malarskich, zaczęłam poznawać tajniki malowania. Z uwagi na to, że całe życie spędziłam za miastem w otoczeniu przyrody, najbardziej lubię tworzyć pejzaże. Inspiruje mnie codzienność: kwiaty, które uprawiam w swoim ogrodzie, krople rosy osadzone na zieleniejących się źdźbłach trawy, pierwsze promienie wiosennego słońca. Doceniam urok zmieniających się pór roku i potrafię dostrzec piękno w codziennych sytuacjach i zjawiskach. Bardzo się cieszę, że mogę wystawiać swoje obrazy. Od najmłodszych lat marzyłam o tym, aby malować.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do dnia 23 grudnia 2022 r.
Więcej informacji: Filia nr 5 KOSTKA, ul. Józefa Wybickiego 20 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 9, wejście od ul. Andersa), tel. (55) 625 60 95/96