Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka: 100 milionów złotych na rozwój portu leży na stole

2022-12-05 09:11:32(ost. akt: 2023-07-03 22:26:57)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Za nami wyjątkowe wydarzenie, które Dziennik Elbląski miał przyjemność współorganizować. Mowa o VI Kongresie Przyszłości. Jednym z ważnych tematów poruszanych podczas tegorocznego spotkania była przyszłość portu w Elblągu. O tym, co dalej z konkretną rządową propozycją, opowiedział nam wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
24 listopada w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie spotkały się osoby, którym przyświeca wspólny cel — rozwój naszego regionu i rozwój całej Polski.

Podczas uroczystego otwarcia VI Kongresu Przyszłości głos zabrał wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, który powiedział: — Cieszę, się, że takie inicjatywy mają miejsce w naszym województwie. Pochodzę z jego zachodniej części i choć z Olsztynem jestem trochę związany, bliżej mi do Elbląga czy Pasłęka, to rozmawiając o przyszłości, musimy rozmawiać o całym województwie — jednakowo o Warmii, Mazurach i Żuławach, które są często w tych dyskusjach pomijane.

— Cieszę się, że dzięki dobrej organizacji tak ważne wydarzenia mają miejsce w stolicy naszego województwa i możemy rozmawiać o przyszłości, a przyszłość województwa warmińsko-mazurskiego jest warta uwagi — w ostatnim czasie — na przestrzeni ostatniego roku — z Programu Inwestycji Strategicznych do województwa warmińsko-mazurskiego trafiło blisko 3 miliardy złotych pod niezbędne inwestycje prorozwojowe, infrastrukturalne — takiego zastrzyku finansowego w wolnej Polsce jeszcze nie było — mówił wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

— Jest też Fundusz Dróg Samorządowych — to kwota blisko 200 milionów złotych dla gmin, które mogły wydatkować pieniądze z myślą o przyszłości, bo rozwój infrastruktury to przyszłość — dodał.

I zaznaczył: — Ale to jest dopiero początek, bo czekają nas duże wyzwania — to kwestie związane chociażby z możliwościami, które dał nam przekop Mierzei Wiślanej — rozwojem portu w Elblągu — IV portu RP, który doprowadzi do tego, że polscy przedsiębiorcy — zarówno ci państwowi, jak i prywatni, będą mieli nowe okno na świat i możliwości rozwoju.

100 milionów na port
W rozmowie z wiceministrem aktywów państwowych Andrzejem Śliwką dopytaliśmy o to, jak toczy się dialog prowadzony z elbląskim samorządem w sprawie rozwoju portu w Elblągu i prowadzącego do niego 900-metrowego odcinka toru wodnego, który trzeba pogłębić, żeby miasto i region mogły w pełni korzystać z możliwości, jakie daje otwarty we wrześniu kanał przez Mierzeję Wiślaną.

— Przekop może bardzo wpłynąć na rozwój Elbląga i okolic, ale pozostała kwestia dotycząca doprowadzenia do tego, by port morski w Elblągu w pełni korzystał ze swojego potencjału. Niestety w tym momencie jest to spółka komunalna. Mówię niestety, nie dlatego, że z zasady jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania, ale jesteśmy w sytuacji, w której miasto nie ma środków, by zainwestować i przeprowadzić w porcie niezbędne modernizacje. Wyszliśmy więc z konkretną propozycją, która miała na celu dokapitalizowanie spółki kwotą 100 milionów złotych pod te niezbędne inwestycje, które teraz leżą w kompetencji portu, a ten nie ma na to środków — mówił Andrzej Śliwka.

Wiceminister aktywów państwowych wspominał o spotkaniu z prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim, które na przełomie lipca i sierpnia odbyło się w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Ostatnie spotkanie przedstawicieli samorządu i rządu w sprawie portu odbyło się w drugiej połowie listopada.

— Spotkaliśmy się z panem posłem Leonardem Krasulskim i wiceministrem infrastruktury Markiem Gróbarczykiem, wiceprezydentem Elbląga Januszem Nowakiem i sekretarzem Arturem Zielińskim. Umówiliśmy się, że przedłożymy list intencyjny — informował nas podczas Kongresu Przyszłości wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

— Mam nadzieję, że odpowiedzialność względem elblążan i miasta doprowadzi do tego, że włodarze miasta zrozumieją, że działania związane zarówno z przekopem Mierzei Wiślanej, pogłębieniem toru wodnego, jak i rozwojem portu w Elblągu są racją stanu naszego regionu i skłonią się do tego, że te 100 milionów złotych, które leży na stole, zostanie wzięte, bo to jest działanie na rzecz elblążan — podsumował Andrzej Śliwka.

Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych: — Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją, która dla Elbląga jest wielką szansą — impulsem do rozwoju gospodarczego, ale zarówno kwestie związane z pogłębieniem toru wodnego, jak i niezbędną infrastrukturą, która powinna zostać wykonana w porcie, muszą zostać skorelowane.
Obrazek w tresci

Rozmawiała Kamila Kornacka