Wtorek, 30 maja 2023. imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Elbląg: Sabotaż i skażenie wody. Służby przeprowadziły ćwiczenia [ZDJĘCIA]

2022-12-05 14:16:42 (ost. akt: 2022-12-06 20:03:39)

W poniedziałek 5 grudnia na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Królewieckiej odbyły się ćwiczenia praktyczne służb na wypadek sytuacji kryzysowej. Scenariusz ćwiczeń zakładał zatrucie stacji uzdatniania wody.

— Patrząc na bezpieczeństwo i na to, co dzieje się w Ukrainie, przygotowujemy się i rozpoczęliśmy ćwiczenia na wypadek zagrożenia. Musimy być przygotowani na różnego typu działania i jako służby komunalne musimy sobie z nimi poradzić — powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Od października prowadzone są ćwiczenia sprawdzające przygotowanie elbląskiego samorządu na wypadek zagrożenia związanego przede wszystkim z kryzysem migracyjnym, ale też związane z poruszaniem się na terenie Elbląga szpiegów i sabotażystów.

Scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych 25 października zakładał zatrucie w szpitalu przy ul. Żeromskiego, pożar barki w porcie i przemieszczanie się wojsk sojuszniczych.

Przeprowadzono też ćwiczenia, które zakładały sprawdzenie łączności pomiędzy wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi na terenie Elbląga, czyli sprawdzenie procedury tzw. stałego dyżuru. Warianty ćwiczeń zakładały awarię na magistrali ciepłowniczej, zatrucie wody w stacji uzdatniania i brak miejsc w szpitalu w związku z pojawieniem się większej liczby ofiar.

A w poniedziałek 5 grudnia na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Królewieckiej odbyły się kolejne ćwiczenia służb i sztabu kryzysowego na wypadek sytuacji kryzysowej. Scenariusz ćwiczeń zakładał zatrucie stacji uzdatniania wody.

Do elbląskich kranów płynie woda ujmowana wyłącznie z ujęć głębinowych, poddana naturalnym procesom napowietrzania i filtracji na dwóch stacjach uzdatniania wody: przy ul. Malborskiej i przy ul. Królewieckiej.
Zbiornik przy ul. Królewieckiej zaopatruje około 1/3 mieszkańców Elbląga w wodę.
Układ dostarczania wody ma charakter pierścieniowy i do każdego punktu w mieście woda może zostać dostarczana z różnych kierunków dzięki możliwości rozstrefowania sieci wodociągowej.

— W ten sposób woda zostanie dostarczona do wszystkich mieszkańców miasta, ale o dużo niższym ciśnieniu. Niższe ciśnienie może spowodować, że do mieszkań znajdujących się na wyższych kondygnacjach woda może nie dopływać, ich lokatorzy będą wtedy zaopatrywani w wodę z instalacji położonych niżej albo beczkowozami. Mogą również wystąpić zakłócenia jakościowe ze względu na zmianę kierunków przepływu wody — wytłumaczył Piotr Plewka, kierownik zakładu eksploatacji w EPWiK.

— Dziś boimy się przede wszystkim ataku cybernetycznego z uwagi na to, że dąży się do tego, aby za pomocą sieci informatycznej w całości obsługiwać dostawy wody i ciepła w mieście. Okazało się, że nie będzie z tym większego problemu — oczywiście będzie trwało, aby przejść na stary mechaniczny system dostarczania wody, który gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom — przekazał Tomasz Świniarski, dyrektor Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

A co ze schronami?

Miasto wystąpił do wojewody o środki finansowe na modernizację schronów, a we własnym budżecie zaplanowało środki na modernizację schronu przy ul. Rawskiej, po to, aby przystosować go do obecnych wymogów. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie schrony w Elblągu zlokalizowane na terenie szkół zostały opróżnione i przygotowane na ewentualne przyjęcie ludności.
— Sytuacja w Elblągu, jeśli chodzi o procent zapewnienia miejsc w schronach, jest lepsza niż średnia w kraju — poinformował Tomasz Świniarski.