Łosie wędrują po drogach w poszukiwaniu soli. Zderzenie radiowozu służby celno-skarbowej z łosiem. Uważajmy na drogach [VIDEO]

2022-12-14 08:10:46(ost. akt: 2023-07-03 22:18:23)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

We wtorek 13 grudnia otrzymaliśmy z KPP Bartoszyce film z łosiem potrąconym na jednej z dróg oraz zdjęcie zwierzęcia spacerującego w Bartoszycach. Uważajmy na drogach. Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Bartoszyce opowiada o zimowych wędrówkach zwierząt.
Zwierzęta na drodze nie są nowością, jednak w przypadku zimy oraz obfitych opadów śniegu liczna obecność leśnej zwierzyny staje się normą. O wędrówki pięknych, ale i groźnych zwierząt pytamy Wiesława Oziewicza, rzecznika prasowego Nadleśnictwa Bartoszyce.


— Okazuje się, że zwierzęta dosłownie lubią nasze drogi.
— Organizmy zwierząt dzikich potrzebują mikroelementów do swojego prawidłowego rozwoju. Część z nich zawarta jest właśnie w soli, używanej również do zabezpieczenia zimowego dróg asfaltowych. Dlatego jest to dla zwierząt ogromna pokusa, by wejść na asfalt i tę sól sobie zlizać.

— Często spotykamy je na drodze?

— Zdecydowanie tak. W porze zimowej zwierzęta w poszukiwaniu karmy i zabezpieczając się przed drapieżnikami trzymają się w stadach. Tylko łosie raczej chodzą indywidualnie. Widząc jelenia lub sarnę na drodze należy przewidywać, że za nimi poruszają się następne osobniki - dlatego zalecana jest szczególna ostrożność.

— Z jaką prędkością poruszają się zwierzęta?
— Z pewnością około 40 km na godzinę. Łania jelenia potrafi ważyć do 100 kg, a byk do 200 kg, a nawet więcej. Z kolei sarna to około 20 kg, ale biorąc pod uwagę zarówno pęd samochodu, jak i zwierzęcia zderzenie skończy się raczej skasowaniem samochodu. Zderzenie z łosiem lub jeleniem to pewna kasacja samochodu, a może nawet śmierć pasażerów.

— Istnieje pogląd, że najczęściej problem dotyczy okolic lasów. To prawda?
— Z poruszającymi się zwierzętami trzeba liczyć się przede wszystkim w miejscach, które są oznakowane. Co roku miejsca potencjalnego występowania większej ilości zwierząt są koordynowane z zarządami dróg. Zwłaszcza taką porą roku trzeba mieć oczy dookoła głowy. Przy takiej pogodzie i przy takich warunkach drogowych nie ma miejsc bezpiecznych na drodze. Dotyczy to zarówno terenów leśnych, jak i pól - zwłaszcza na których rosną ozime uprawy rolne.

Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza po zmroku i w miejscach zalesionych oraz tam, gdzie pobocza drogi są porośnięte wysoką trawą.

Nagłe wtargnięcie dzikiego zwierzęcia na jezdnię, nawet przy niewielkiej prędkości auta może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

W przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem należy:

- zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
- zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
- jeśli są osoby ranne, należy udzielić im pierwszej pomocy,
powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.


Darek Dopierała