Dziś Wigilia Bożego Narodzenia

2022-12-24 06:00:00(ost. akt: 2023-07-03 22:18:13)

Autor zdjęcia: Pixabay

Dziś w kościele katolickim obchodzimy Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.
Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej, to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Wieczerzę, jak każe obyczaj postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem, ustawia się o jedno nakrycie więcej niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku.

Tego dnia wierni biorą udział w pasterce, czyli mszy świętej upamiętniającej oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

W kościele greckokatolickim i prawosławnym Wigilia obchodzona jest 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego 5 stycznia.