Elbląg: Dojdzie do referendum? Podpisów przybywa

2022-12-19 09:55:48(ost. akt: 2022-12-19 10:01:15)
Inicjatorzy referendum potrzebują zebrać 8766 podpisów, by w Elblągu doszło do referendum.

Inicjatorzy referendum potrzebują zebrać 8766 podpisów, by w Elblągu doszło do referendum.

Autor zdjęcia: pixabay

Termin zbierania podpisów pod inicjatywą referendalną w sprawie odwołania prezydenta Elbląga i Rady Miejskiej mija 6 stycznia 2023 roku. Inicjatorzy referendum potrzebują 8766 podpisów, Stefan Rembelski poinformował właśnie, ile zebrano do tej pory.
Na początku listopada — przypomnijmy — starający się w przeszłości o fotel prezydenta Elbląga Stefan Rembelski w imieniu grupy mieszkańców złożył powiadomienie o podjęciu inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i elbląskiej Rady Miejskiej.

W poniedziałek 7 listopada prawidłowe powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum wpłynęło do prezydenta i komisarza wyborczego w Elblągu. 60 dni od dnia wpłynięcia powiadomienia to ustawowy czas na zebranie podpisów od mieszkańców, którzy chcą poprzeć inicjatywę referendalną. Ten termin mija 6 stycznia 2023 roku.

Inicjatorzy referendum potrzebują zebrać 8766 podpisów, aby inicjatywa referendalna okazała się skuteczna. Jeśli inicjatorom referendum uda się zebrać wymaganą ilość podpisów, komisarz wyborczy ogłosi termin przeprowadzenia referendum.

— Zebrano już ponad 5800 podpisów — poinformował Stefan Rembelski, to stan na 17 grudnia.


Wokół zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum zrobiło się ostatnio gorąco. W elbląskich mediach — przypomnijmy — pojawiły się ogłoszenia, w których pełnomocnik Inicjatorów Referendum za zasiadanie w obwodowych komisjach referendalnych oferuje 350 zł. Zdaniem prezydenta Elbląga to działanie niezgodne z prawem, więc złożył zawiadomienie do prokuratury.

— Pytają mnie o 350 zł. Nie wiem, skąd ta kwota. Zgodnie z przepisami kwotę diety za uczestniczenie w komisji obwodowej w przypadku referendum określa w zarządzeniu prezydent. Nie słyszałem, żebym do tej pory jakąkolwiek kwotę określił. To jest sugestia — nie wiem skąd i na jakiej podstawie — oznajmił Wróblewski.

I poinformował, że w związku z tym w czwartek 1 grudnia złożył wniosek do Prokuratury Rejonowej w Elblągu z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Stefana Rembelskiego w sprawach związanych z referendum lokalnym.

— Otrzymałem dwa pisma od Komisarza i w żadnym z nich nie ma sformułowania „że takie ogłoszenie powinno zostać wycofane” — zapewnia Rembelski.
Ogłoszenia dotyczące płatnego zasiadania w komisjach referendalnych wciąż dostępne są w elbląskich mediach.

Do tematu będziemy wracać.