Fajerwerki i petardy. Kiedy można ich używać?

2022-12-30 13:05:28(ost. akt: 2023-07-03 22:10:52)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody warmińsko-mazurskiego wyrobów pirotechnicznych wolno używać tylko 4 dni w roku.
Zakaz nie obowiązuje jedynie w dniach: 31 grudnia, 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Osoby, które chciałyby użyć fajerwerków podczas imprez okolicznościowych muszą, co najmniej 48 godzin przed planowaną uroczystością zawiadomić o tym fakcie burmistrza, komendanta policji oraz komendanta straży pożarnej.

Przepisy mają na celu ochronę życia, zdrowia i mienia oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa. Osoby lekceważące obowiązujące przepisy narażają się na poniesienie konsekwencji prawnych przewidzianych w kodeksie wykroczeń. Za używanie fajerwerków innego dnia lub bez uzyskania zgody grozi kara grzywny.

Pamiętajmy:
- sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
- fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie,
- pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych,
- kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.