W Elblągu znów odbędzie się Orszak Trzech Króli

2022-12-30 14:29:04(ost. akt: 2023-07-03 22:12:10)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W piątek 6 stycznia ulicami Elbląga przejedzie Orszak Trzech Króli. W 2015 w zabawie uczestniczyło aż cztery tysiące mieszkańców. Czy w tym roku uda nam się spotkać w tak licznym gronie?
Objawienie Pańskie, Epifania, czy po prostu Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, należące do tzw. świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni zobowiązani są do czynnego udziału w uroczystościach i powstrzymania się od prac niekoniecznych. 6 stycznia był w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960, przywrócono go dopiero po 51 latach, w 2011. Tego dnia świętują też między innymi mieszkańcy Austrii, Cypru, Włoch, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Wenezueli.

Symbolika święta jest bardzo znacząca, Święto Trzech Króli stanowi pokłon reprezentantów różnych narodów i warstw społecznych, co uwidocznione jest w sposobie przedstawiania Trzech Mędrców. 6 stycznia przypomina też o uniwersalności zbawienia, które stoi ponad wszelkimi podziałami. Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem, które organizowane są w wielu miastach Polski i świata. Polskie uliczne jasełka cieszą się ogromną popularnością.


Mieszkańcy tradycyjnie spotkają się na Placu Jagiellończyka o godzinie 13.00 i wspólnie przejdą ulicami miasta. Orszak zakończy się mszą świętą w Katedrze św. Mikołaja.

Obejrzyjcie zdjęcia z ostatniego Orszaku Trzech Króli organizowanego w Elblągu.