Trzej Królowie przejdą ulicami Elbląga

2023-01-06 04:04:00(ost. akt: 2023-07-03 21:14:03)
 Orszak Trzech Króli 2020

Orszak Trzech Króli 2020

Dzisiaj obchodzimy Święto Trzech Króli. Tego dnia tradycyjnie ulicami miast, także Elbląga, przechodzą uroczyste orszaki. Jak będą wyglądać obchody w tym roku?
— Wracamy do tej formy, którą znamy sprzed pandemii. To będzie Orszak Trzech Króli z prawdziwego zdarzenia. Przejdziemy tradycyjną trasą, prowadzącą z Placu Kazimierza Jagiellończyka do katedry św. Mikołaja. Ruszamy o godz. 13.00. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich chętnych elblążan — mówi ks. Piotr Bryk z parafii św. Brunona w Elblągu, współorganizator elbląskiego Orszaku Trzech Króli.

Elbląskiemu Orszakowi Trzech Króli towarzyszyć im będą m.in. rycerze, dworzanie i mieszkańcy Elbląga. Po drodze czekają na nich "przystanki" podczas których zostaną odtworzone scenki biblijne, m.in. narodzenie Jezusa, wizytę u Herodota, a na zakończenie pokłon Trzech króli.

— W Elblągu po raz pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się 2015 roku. Zgromadzeni wówczas na placu Jagiellończyka mieszkańcy miasta mogli obejrzeć biblijne scenki oraz wspólnie śpiewać kolędy w orszaku podzielonym na grupy przebrane w trzy kolory. Cel swej podróży odnaleźli w betlejemskiej stajence — informują organizatorzy.

W Elblągu od wielu lat za organizację wydarzenia jest odpowiedzialny Elbląski Sztab Orszaku Trzech Króli, który wywodzi się z wielu środowisk m.in. z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Elblągu, Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, Niepublicznego Przedszkola Katolickiego im. bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu,
Organizację Orszaku wspomagają Urząd Gminy Elbląg, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzewsku, elbląski WOPR i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Patronami wydarzenia są prezydent Elbląga Witold Wróblewski i ks. dr Jacek Jezierski — biskup elbląski.

— Cieszę się, że w Elblągu ta tradycja jest żywa, że elblążanie idą w orszaku wraz z całymi rodzinami. To forma wspólnego świętowania Wielkiego Misterium Bożego Narodzenia. Historia opowiedziana przez Ewangelistów opowiada epizod spotkania z Trzema Królami. Osobami, których do końca nie potrafimy zidentyfikować. Według tradycji to przedstawiciele trzech kontynentów. Jeden z nich jest przedstawiany jako czarnoskóry. Chrześcijaństwo od początku jest otwarte na wszystkie narody i rasy — podkreśla ksiądz bp. Jacek Jezierski.
W tym roku organizatorzy zadecydowali, że hasłem Orszaku Trzech Króli 2023 będą słowa: „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”. Scenariusz wydarzenia kieruje uczestników ku rozważaniom znaku, którym jest gwiazda zauważona przez Mędrców ze Wschodu,
Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W 2022 roku wydarzenie objęło 668 orszaków w całej Polsce.