Braniewo z rekordowym budżetem

2023-01-11 20:13:14(ost. akt: 2023-07-03 21:16:53)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Mimo trudności związanych z sytuacją ekonomiczną w kraju samorząd Braniewa nie zatrzymuje się. O tym, czego mogą spodziewać się mieszkańcy miasta w rozpoczynającym się 2023 roku mówi burmistrz Tomasz Sielicki.
— Rozpoczął się nowy rok. Chciałbym spytać o to, co działo się w roku 2022 w Braniewie. To był ciężki rok dla samorządów w całym kraju?

— Nie tylko rok 2022, ale i lata ubiegłe były trudne z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Wielka niepewność, niecodzienne doświadczenia i niełatwe decyzje. Choć na początku 2022 roku cieszyliśmy się, że zagrożenie zostało opanowane i przezwyciężyliśmy pandemię, radość została przyćmiona wybuchem wojny w Ukrainie. To przykre i bolesne wydarzenia dla nas wszystkich. Nie dowierzaliśmy, że w XXI wieku może dojść do działań zbrojnych w Europie, tym bardziej u naszego sąsiada. Oczywistym było, że od razu podjęliśmy decyzje związane z udzieleniem pomocy m.in. uchodźcom wojennym. Bardzo cieszy fakt, że nasze społeczeństwo mocno zaangażowało się w pomoc, która trwa do tej pory.


— Wojna w Ukrainie nie pozostała bez wpływu na sytuację w całym kraju, w naszych gminach?

— Oczywiście, ale mimo to, nie porzuciliśmy naszych planów i pomysłów, które chcieliśmy zrealizować w 2022 roku. Jak każdy samorząd, zostaliśmy obciążeni dodatkowymi problemami i okolicznościami,jdnak mój zespół, doskonały zespół współpracowników dołożył wszelkich starań, aby nieść pomoc walczącej Ukrainie, ale także realizować wszystkie zaplanowane zadania. Trzeba też przyznać, że wybuch wojny w Ukrainie przyczynił się do zakończenia współpracy z Obwodem Kaliningradzkim, co przełożyło się na wstrzymanie działalności wielu firm na terenie Braniewa i okolic. Odczuwamy także wzrost cen za energię, ale podchodzimy do tego bardzo rozważnie i nie poddajemy się szukając korzystnych rozwiązań.

— Wspomniał pan, że zaplanowane inwestycje, mimo trudności, są realizowane. Z czego jest pan najbardziej dumny?

— Zakończyliśmy inwestycję polegającą na przebudowie placu Grunwaldu, o wartości przekraczającej 2,8 mln zł. Dzięki temu powstały nowe miejsca parkingowe, co ułatwiło codzienne funkcjonowanie mieszkańcom osiedla. Przypomnę, że dotację na realizację zadania otrzymaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zrealizowaliśmy także marzenie mieszkańców związane z rewitalizacją parku na terenie byłej stadniny koni w Braniewie. W konsekwencji powstało wspaniałe miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Wartość zadania przekroczyła kwotę 4 milionów złotych. Zagospodarowaliśmy również boisko przy Szkole Podstawowej nr 6, także z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Utworzenie nowej infrastruktury sportowej opiewa na kwotę 3,5 miliona złotych. Zadaniem, które rozpoczęliśmy w 2022 r. jest budowa stadionu miejskiego warta ponad 12 milionów złotych. Ponadto 30 grudnia podpisałem umowę na termomodernizację i zagospodarowanie terenu Szkoły Podstawowej nr 5 wartą 20 milinów złotych. Jest jeszcze wiele mniejszych projektów, ale nie sposób wszystkich wymienić.


— A jakie plany inwestycyjne ma gmina ten rok?

— W związku z tym, że mocno wzrosły rachunki za energię, staramy się szukać inwestycji związanych z odnawialnym źródłami energii. Jedną z alternatyw jest budowa instalacji fotowoltaicznej przy basenie miejskim. Sukcesywnie będziemy ją rozwijać, aby zrekompensować koszty energii elektrycznej zużywanej do funkcjonowania obiektu. Rozpoczęliśmy już prace projektowe związane z zagospodarowaniem terenu rekreacyjnego wokół stawu przy ulicy Długiej. Z tej przestrzeni chętnie korzystają mieszkańcy, a w szczególności m.in. wędkarze, modelarze czy pasjonaci morsowania. Jest to spokojne i urokliwe miejsce, które wymaga rewitalizacji, stąd decyzja o realizacji przedsięwzięcia. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu w ramach programu Polski Ład, z którego pozyskaliśmy środki w wysokości 5 milionów złotych. Jeszcze tego lata, chcemy oddać do użytku wspomniany już wcześniej stadion miejski. Mimo przeciwności, które w ostatnich latach doświadczają nas wszystkich, miasto idzie do przodu. Zrealizowane dotychczas przedsięwzięcia są widocznym przykładem rozwoju Braniewa. Trzeba podkreślić, że budżet na rok 2023 jest budżetem rekordowym, bo przekracza 100 milionów złotych. Takiego budżetu w historii miasta jeszcze nie było.
Tomasz Sielicki
Fot. FB/Tomasz Sielicki
Tomasz Sielicki