To był rok zbierania funduszy na inwestycje we Fromborku

2023-01-15 15:01:00(ost. akt: 2023-07-03 21:18:49)
W 2023 roku we Fromborku będzie się działo!

W 2023 roku we Fromborku będzie się działo!

Autor zdjęcia: Pixabay

Zrównoważony budżet, plany inwestycyjne, oczekiwanie na turystów. W roku 2023, który będzie upływał pod patronatem Mikołaja Kopernika, o Fromborku będzie głośno. Rozmawiamy o tym z burmistrzem miasta Zbigniewem Pietkiewiczem.
— Jak można podsumować miniony 2022 rok, rok trudny dla samorządów...

— Rok 2022 był rokiem ładowania akumulatorów, zbierania finansów na przyszłe inwestycje, które chcemy zrealizować w 2023 roku. Jeśli chodzi o małe samorządy, jak nasz, to możemy inwestować w cyklu 2-3 letnim. Mówię tu o inwestycjach takich do 5 milionów złotych. Dlatego rok 2022 potraktowaliśmy jako rok, w którym zbieraliśmy fundusze na udział własny w związku z paragramem rządowym Polski Ład. Powiem szczerze, że dobrze uczyniliśmy, ponieważ inflacja sprawiła, że wyłożyć musimy więcej, niż wcześniej zakładaliśmy. Mimo tego we Fromborku dzieją się dobre rzeczy. Trzeba tu wspomnieć, że województwo jest w trakcie remontu drogi nr 505, to też jest nasz niewątpliwy sukces, to jest inwestycja 20-milionowa. W dalszym ciągu realizowany jest projekt rządowy dotyczący przebudowy portu rybackiego we Fromborku. Zrealizowaliśmy także kilka mniejszych projektów. Warto też wspomnieć, że pod koniec roku doszło do podpisania umowy dzierżawy linii kolejowej Frombork-Tropy. PKP przekazało ten teren dzierżawcy. Od maja więc ma ruszyć Drezynowa Kolej Rowerowa. Rzekłbym, że poza bieszczadzką, będzie to druga lub trzecia tego typu atrakcja w Polsce.


— A więc nie był to najgorszy rok dla Fromborka, mimo trudności związanych z kończącą się pandemią, wojną w Ukrainie czy kryzysem ekonomicznym?

— To nie był rok marzeń, ale normalny rok pracy samorządu, z problemami, z którymi na bieżąco staraliśmy się zmierzyć. Nie było rozpusty i nonszalancji, jeśli chodzi o inwestycje, bo tak jak wspomniałem, aby coś zrobić, najpierw trzeba było nazbierać funduszy.

— Podsumowując miniony rok z punktu widzenia Fromborka, nie sposób nie wspomnieć o otwartym w 2022 roku przekopie przez Mierzeję Wiślaną. Ta jedna z największych polskich inwestycji ostatnich lat zapewne wpłynie na życie mieszkańców Fromborka i rozwój gminy?

— Niewątpliwie tak. Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną nastąpiło na styku lata i jesieni. Jeszcze nie do końca więc poznaliśmy, jaka będzie koniunktura ruchu turystycznego, jednostek pływających. Ale z tego, co zauważyłem, na pewno będzie duże zwiększenie. To mam nadzieję, przełoży się na finanse i mieszkańców i samorządu.


— A jeśli chodzi o plany na przyszły rok. Mówi się o oszczędzaniu, o zaciskaniu pasa. Jakie ma pan obawy, nadzieje?

— Uczucia są mieszane Z jednej strony mamy to szczęście, że dostaliśmy spore środki z Polskiego ładu na inwestycje. Jednak nie wszystkie nam się uda zrealizować. Na pewno chcemy przebudować plac Górników. To przedsięwzięcie czeka na realizację już kilka lat. To jest milionowa inwestycja i liczymy się z tym, że będzie trzeba do tego dopłacić. Kolejnym planem jest przebudowa pieca kotłowni miejskiej na większy. Ta inwestycja pochłonie około 5 milionów złotych. Liczę na to, że uda się zrealizować te zamierzenia.


— Przełom roku to także kwestie związane z uchwalaniem budżetu. Jak wygląda budżet Fromborka?

— Budżet fromborski spiął się na zero. I to jest dobra sytuacja, jest zadowalająca.
— Rok 2023 będzie upływał pod patronatem Mikołaja Kopernika. Frombork jest jednym z głównych miast na biograficznej mapie życia wielkiego astronoma…
— Planujemy szereg imprez z tej okazji, koncerty, prelekcje. Na terenie Fromborka ma się odbyć m.in. Konferencja Episkopatu Polski. Będzie także zjazd na zakończenie harcerskiej Operacji Frombork 1001. Innymi słowy, we Fromborku będzie się działo!
Zbigniew Pietkiewicz
Fot. UM Frombork
Zbigniew Pietkiewicz