Earth Day Everyday: Zamiast stycznia? Veganuary! Podejmiesz wyzwanie?

2023-01-15 07:00:00(ost. akt: 2023-01-13 10:54:23)

Autor zdjęcia: freepik

Nie wiemy, kiedy to się stało, ale połowa stycznia już minęła! Nie szkodzi, jeszcze nie jest za późno na podjęcie wyzwania, które przyczyni się do poprawy stanu naszego zdrowia i kondycji planety. A nazwa niech Was nie zmyli, bo tę próbę możecie podjąć nie tylko w styczniu.
EARTH DAY EVERYDAY

Śledząc trendy żywieniowe, łatwo jest dostrzec, że dieta roślinna cieszy się coraz większą popularnością. Jak mówią badania przeprowadzone przez Fundację ProVeg, już co drugi Polak ogranicza spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego. W nowym roku, gdy wielu z nas chętnie podejmuje się postanowień, w mediach i internecie można słyszeć o wyzwaniu Veganuary. Co oznacza wegański styczeń, jaka jest jego historia i jak dołączyć do inicjatywy? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Veganuary jest brytyjską organizacją non-profit, która od 2014 roku organizuje wyzwanie, którego głównym celem jest zachęcenie ludzi do wypróbowania diety wegańskiej. Jego nazwa pochodzi od połączenia słów “vegan”, czyli “wegański”, oraz “January”, czyli “styczeń”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza więc “wegański styczeń”, a data rozpoczęcia akcji nie jest przypadkowa — wraz z początkiem roku ludzie chętnie podejmują się postanowień, a zmiana nawyków żywieniowych należy do często stawianych sobie celów. Od wystartowania wyzwania w 2014 roku przyłączyło się do niego łącznie ponad pół miliona osób pochodzących ze 178 krajów, a statystyki pokazują, że liczba uczestników wzrasta z roku na rok! W samym 2022 roku do inicjatywy dołączyło ponad 620 tys. osób i ponad 1540 przepisów zostało udostępnione uczestnikom — osoby, które dołączyły się do Veganuary codziennie otrzymują bowiem wskazówki dotyczące prowadzenia diety roślinnej, listy zakupów czy przepisy. Organizacja współpracuje również z tysiącami firm na całym świecie, chcąc zwiększyć ilość roślinnych opcji w ich menu.

Jak dołączyć do wyzwania?


Aby dołączyć do wyzwania Veganuary, wystarczy odwiedzić oficjalną stronę organizacji, kliknąć “SIGN UP NOW” i podać swój adres e-mail, imię, nazwisko i kraj zamieszkania. Na poczcie znajdziecie materiały, które pomogą Wam wdrożyć dietę roślinną w życie — książkę kucharską, plan posiłków, a także porady żywieniowe!

Dieta roślinna a środowisko


Dieta roślinna z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. W sklepach możemy znaleźć wegańskie zamienniki odzwierzęcych produktów, a restauracje wprowadzają do swoich menu wegetariańskie oraz wegańskie dania.
Dlaczego cieszy się ona takim powodzeniem i dlaczego warto jej spróbować? Powodów jest kilka, i to bardzo dobrych. Przede wszystkim warto postawić na pierwszym miejscu swoje zdrowie.

Badania pokazują, że dieta wegańska zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o blisko 50 proc., a na nowotwory o blisko 20 proc. Dzięki niej możemy wydłużyć swoje życie aż o dekadę!


Innym powodem zachęcającym do przejścia na dietę wegańską jest troska o środowisko. Według FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) produkcja żywności stanowi 21-37 proc. emisji gazów cieplarnianych produkowanych przez człowieka, z czego aż 18 proc. stanowi produkcja mięsa. Przemysł ten wiąże się również z intensywnym wylesianiem terenów i zastępowaniem ich pastwiskami. Ta sama organizacja szacuje, że w efekcie wylesiania do atmosfery dostaje się nawet 2,4 mld ton CO2 rocznie, a powierzchnia wyciętych lasów jest równa powierzchni Irlandii. Co ciekawe, z 10 akrów pola przeznaczonego na uprawę soi, można wyprodukować białko roślinne niezbędne do wyżywienia 60 osób, a białko zwierzęce — zaledwie dla dwóch.
Przeciętny człowiek zjada przez całe swoje życie tysiące zwierząt, z których większość pochodzi z ferm przemysłowych. Przejście na dietę roślinną jest prostym sposobem, by ulżyć ich cierpieniu. Niezależnie od tego, czy są to krowy, świnie, kury czy ryby, są to istoty czujące, a sposoby ich hodowania i warunki, w których żyją, powodują ból i dyskomfort.

Fot. pixabay


Krowy, które są bardzo emocjonalnymi i inteligentnymi zwierzętami, w przemyśle mleczarskim często są trzymane w ciasnych boksach lub oborach, a świnie w hodowlach w Europie są trzymane na powierzchni, gdzie ledwo mogą się obrócić, karmione do momentu osiągnięcia określonej wagi, spędzają tam około sześciu miesięcy.

W dzisiejszych czasach substytutów produktów odzwierzęcych nie brakuje — wystarczy trochę chęci i w prosty sposób możemy zarówno zadbać o nasze zdrowie, środowisko, jak i nie przyczyniać się do cierpienia zwierząt.
Nasze osobiste wybory, których dokonujemy na co dzień, mają znaczenie i warto o tym pomyśleć przy planowaniu posiłków. Veganuary jest wyzwaniem, które może stanowić świetny początek naszej przygody z dietą roślinną i zadbaniem o siebie oraz o aspekty ekologiczne.

Potraktujmy Veganuary jako dobre rozpoczęcie kolejnego roku i szansę na zmianę swoich nawyków żywieniowych, dzięki czemu możemy zadbać zarówno o siebie, jak i o planetę!

Laura Wyszomirska

Bibliografia:
https://veggiechallenge.pl/
https://proveg.com/pl/5-pro/pro-srodowisko/
https://roslinniejemy.org/blog/podejmij-roslinne-wyzwanie-dla-zdrowia
https://proveg.com/pl/5-pro/pro-zwierzeta/
https://veganuary.com/
https://roslinniejemy.org/onasrj


Kim jesteśmy?
Earth Day Everyday to organizacja non-profit zrzeszająca osoby zainteresowane ekologią, chcące aktywnie działać na rzecz środowiska. Prowadzimy webinary z ekspertami ds. ekologii, piszemy artykuły, organizujemy akcje sprzątania lasów. Zostaliśmy wyróżnieni nagrodą dla najlepszego projektu ekologicznego w Polsce 2022, a teraz poszerzamy swoje akcje na skalę ogólnopolską, aby jeszcze więcej zdziałać dla naszej planety!

Kontakt:
Email: kontakt@earthdayeveryday.pl
Telefon: +48 513 949 245
Telefon: +48 882 778 489
Zapraszamy do śledzenia naszych działań i odwiedzenia strony internetowej www.earthdayeveryday.pl