Egzamin na prawo jazdy zdrożeje. Znamy nowe stawki

2023-01-24 05:03:00(ost. akt: 2023-07-03 21:07:58)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Egzamin na prawo jazdy zdrożeje. I wszystko wskazuje na to, że w maksymalnej wysokości dopuszczonej prawem. To oznacza, że egzamin na najpopularniejszą kategorię B zdrożeje ze 170 zł do 250 zł.
Zgodnie z nowelą Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami w tym roku wzrosną stawki opłat za egzaminy i co istotne, będą one co roku waloryzowane o wskaźnik inflacji.

Według nowelizacji wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu, niezależnie od kategorii prawa jazdy, nie będzie mogła przekroczyć 50 zł, a za egzamin praktyczny nie może przekroczyć 200 zł lub 250 zł w zależności od kategorii. Dziś w przypadku najpopularniejszej kategorii B – a więc tej, która umożliwia kierowanie autami osobowymi – egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny –140 zł. Nowela oznacza, że w przypadku maksymalnych stawek egzamin na prawo jazdy kategorii B zdrożałaby o 80 złotych. Wysokość opłaty za egzamin mają określać sejmiki wojewódzkie.

Jak będzie ostateczna cena egzaminu w naszym regionie i co istotne, od kiedy egzamin podrożeje, tego jeszcze dyrektorzy WORD-ów nie wiedzą.

— Na razie ceny się nie zmieniły. Nie sądzę, żeby było to wcześniej niż od 1 kwietnia — przewiduje Zygmunt Kiersz, dyrektor WORD w Elblągu.

Ale wkrótce się zmienią i raczej będzie to jedna opłata w całym kraju, bo jak zauważa Marek Bojarski, dyrektor WORD w Olsztynie, jest to egzamin państwowy.

Zgodnie z sugestiami dyrektorów WORD stawki za egzaminy powinny być w maksymalnej zaproponowanej wysokości, bo w przypadku niektórych kategorii, np. C, trudno mówić nawet o podwyżce, skoro dziś ten egzamin kosztuje 245, a może maksymalnie 250 zł. Ich uwagi wziął pod uwagę Związek Województw RP, który zarekomendował sejmikom województw nowe stawki:
1. Za egzamin teoretyczny w wysokości 50 zł.
2. Za egzamin praktyczny na kategorie: AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem — 200 zł.
3. Zaś na kategorie: B96, B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E — 250 zł.

Oczywiście każdy sejmik wojewódzki może zdecydować inaczej, ale to mało prawdopodobne, bo głównym źródłem dochodów WORD-ów (90 proc.) są egzaminy. A stawki nie były zmieniane od dziesięciu lat. I dziś zdecydowana większość WORD-ów jest pod finansową kreską. Za trzy kwartały ubiegłego roku straty WORD-ów w Olsztynie i Elblągu wyniosły łącznie 277 tys. zł, a wszystkich WORD-ów kraju ponad 13 mln zł. Jednym z powodów tego były niezmienione od wielu lat stawki za egzaminy przy ogromnym wzroście kosztów funkcjonowania ośrodków, w tym cen paliwa.

Jak wynika ze statystyk, za pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku za pierwszym podejściem egzamin praktyczny na kategorię B w dwóch WORD-ach, które są w naszym województwie, zdało 34,51 proc. zdających, a średnia w kraju to 38,48 proc.