Kończy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Biskup Jacek Jezierski: To dążenie ku pełniejszej jedności

2023-01-25 14:32:14(ost. akt: 2023-01-25 10:38:07)
22 stycznia w elbląskiej katedrze odprawiona została msza święta o jedność chrześcijan

22 stycznia w elbląskiej katedrze odprawiona została msza święta o jedność chrześcijan

Autor zdjęcia: diecezja elbląska

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się 18 i kończy się 25 stycznia, w tych dniach na całym świecie odbywają się spotkania organizowane przez Rady Ekumeniczne, Konferencje Episkopatów i inne organy Kościołów różnych krajów. Nabożeństwo ekumeniczne odbyło się m.in. w Pasłęku.
Jak podają źródła, papież Leon XIII zarządził w 1897 roku, aby o jedność chrześcijan modlono się co roku przez dziewięć dni między uroczystością Wniebowstąpienia a Niedzielą Pięćdziesiątnicy, ale w roku 1910 św. Pius X przeniósł datę nabożeństw na dni 18-25 stycznia.

Niezwykłe nabożeństwo miało miejsce w sobotę 21 stycznia w kościele pw. św. Jerzego w Pasłęku. Uczestniczyli w nim: bp Paweł Hause (diecezja mazurska, Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Jacek Jezierski (diecezja elbląska, Kościół Rzymskokatolicki), ks. Marek Antonowicz (Kościół Prawosławny), ks. pastor Wojciech Płoszek (Kościół Ewangelicko-Augsburski), księża proboszczowie pasłęckich parafii rzymskokatolickich: ks. Dariusz Kułakowski (parafia św. Józefa) i ks. Przemysław Demski (parafia bł. Jerzego Matulewicza), a także ks. Piotr Towarek (profesor seminarium diecezji elbląskiej). W nabożeństwie ekumenicznym w Pasłęku uczestniczyli również burmistrz Wiesław Śniecikowski i starosta elbląski Maciej Romanowski.

Nabożeństwo ekumeniczne w Pasłęku.
Fot. diecezja elbląska
Nabożeństwo ekumeniczne w Pasłęku.

Pasłęccy proboszczowie, od lewej: ks. Demski, ks. Kułakowski, ks. Płoszek, ks. Antonowicz.
Fot. diecezja elbląska
Pasłęccy proboszczowie, od lewej: ks. Demski, ks. Kułakowski, ks. Płoszek, ks. Antonowicz.


Za to 22 stycznia w elbląskiej katedrze odprawiona została msza święta o jedność chrześcijan. Uczestniczyli w niej: ks. kmdr. Marcin Pilch (proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej), ks. protojerej Marek Antonowicz (proboszcz parafii prawosławnej), ks. Kazimierz Klaban (proboszcz parafii polskokatolickiej), ks. prof. dr hab. Wojciech Gajewski (pastor zboru zielonoświątkowego), oraz duchowni kościoła katolickiego: ks. mitrat Andrzej Sroka (proboszcz parafii greckokatolickiej),
ks. prof. dr hab. Marek Karczewski (rektor elbląskiego seminarium) io. Grzegorz Piśko (franciszkanin, proboszcz parafii św. Pawła).

— Obchodzimy kolejny tydzień modlitw o jedność chrześcijan. To wielkie dobro, że chrześcijanie z różnych Kościołów i wspólnot pielęgnują tę wspólną formę modlitwy. Jest to osiągnięcie w dążeniu ku pełniejszej jedności — mówił biskup elbląski Jacek Jezierski.

— Jedność we wspólnocie pozostaje wielkim dobrem. Właściwie rozumiana jedność nie oznacza dyktatu, czy zamordyzmu. Dziś jej modelem nie może stać się idea globalizmu. Jedność dopuszcza zróżnicowanie i autonomię. Dotyczy ona przede wszystkim spraw zasadniczych i fundamentalnych. Nie jest tym samym, co jednolitość i uniformizm. Zaprzeczeniem jedności we wspólnocie jest dowolność, skrajny indywidualizm, nieliczenie się z autorytetem. Zaprzeczeniem jedności jest totalny pluralizm i totalna wielość. Po wiekach konfliktów i sporów, znając ich konsekwencje - my chrześcijanie - modlimy się o jedność i jej na co dzień poszukujemy. Szukamy jedności poprzez dialogi teologów, poprzez współpracę chrześcijan w konkretnych sprawach, zabiegamy o nią, budując i pielęgnując przyjacielskie kontakty. Papież Jan XXIII przypominał często powiedzenie: w sprawach koniecznych – jedność, w wątpliwych – wolność, we wszystkich – miłość — podkreślał biskup Jacek Jezierski.

Treść kazania dostępna jest na stronie internetowej diecezji elbląskiej.