Czytam, bo lubię: Dale Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”

2023-01-29 15:00:00(ost. akt: 2023-07-03 21:03:51)

Autor zdjęcia: Pixabay

Przełomowy bestseller, który sprzedał się na całym świecie w ponad 30 milionach egzemplarzy i w 37 językach, powraca na półki w ekskluzywnym wydaniu.
Mowa tutaj o wpływowej książce Dale’a Carnegiego „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Miała ona swoją premierę w Nowym Jorku, w październiku 1936 roku, w niewielkim nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Lecz jeszcze przed końcem tego roku dotarła na szczyt listy bestsellerów „New York Timesa” i utrzymała się na niej przez następne dwa lata. Książka liczy sobie prawie 90 lat, a do dzisiaj uznaje się ją za jeden z największych sukcesów wydawniczych w historii. Powołują się na nią światowi liderzy biznesu i polityki. Pierwsze polskie wydanie tej książki ukazało się w roku 1993 nakładem Wydawnictwa Studio Emka. Teraz powraca do nas w poprawionym wydaniu – jej treść została uprzystępniona współczesnemu czytelnikowi bez zafałszowania jej myśli przewodniej.

Czemu książka Dale’a Carnegiego zawdzięcza swój sukces? Zawiera ona wskazówki, które pomogą swobodnie poruszać się w biznesie oraz przydadzą się w życiu rodzinnym i towarzyskim. Poznamy w niej 3 podstawowe zasady w kontaktach z ludźmi, 6 sposobów na to, aby ludzie nas polubili, 12 sposobów na przekonanie ludzi do swojego sposobu myślenia oraz 9 sposobów na zmianę ludzi bez wzbudzania poczucia urazy. „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” zapoczątkowała nurt samorozwoju, przetrwała próbę czasu i zyskała charakter uniwersalny, gdyż zawiera klasyczne zasady postępowania, a jej generalne założenia pozostają ważne dla kolejnych pokoleń. Przenikliwe rady autora pomagają rozwijać inteligencję interpersonalną, a ćwiczenie dobrych umiejętności społecznych sprzyja poprawie naszego życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Każda rada zawarta w książce wydaje się oczywista, jednak Carnegie pokazuje, że człowiecza mądrość tkwi w podświadomości, wystarczy ją tylko wydobyć i zastosować w działaniu. Pytanie jednak brzmi, czy aby na pewno książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest ponadczasowa.

W każdym rozdziale pojawiają się opowiedziane przez autora anegdoty o ludziach sukcesu, którzy dzięki opisanym schematom postępowania z innymi ów sukces odnieśli, oraz wyróżniona na samym końcu zasada, której dany rozdział dotyczy. Całość ma formę mowy motywacyjnej napisanej przystępnym językiem. Książka z pewnością się przyda osobom, które chcą się dowiedzieć, jak w łagodny sposób rozwiązywać konflikty i nie tworzyć sobie wrogów, więc myślę, że się sprawdzi w sferze zawodowej. Jednak jeśli chodzi o sferę prywatną, to rady w niej zawarte nie sprawdzą się w dzisiejszym świecie, ponieważ dotyczą bardziej manipulacji niż budowania zdrowych przyjacielskich relacji, a te powinny się opierać na autentyczności.

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest trudna do jednoznacznej oceny. Bez wątpienia książka ta pomogła wielu ludziom osiągnąć sukces i niektóre zasady, zwłaszcza te dotyczące zjednywania sobie ludzi w świecie biznesu, przydadzą się również teraz. Jednak nie uważam jej za receptę na zdobycie prawdziwych przyjaciół. Niemniej warto po nią sięgnąć chociażby z czystej ciekawości.

Agata Tupaj