Osiem lat temu odszedł Henryk Mroziński, były burmistrz Braniewa

2023-02-10 07:01:00(ost. akt: 2023-07-03 20:58:40)
 Henryk Mroziński dał się poznać nie tylko jako samorządowiec, ale przede wszystkim człowiek o wielkim sercu.

Henryk Mroziński dał się poznać nie tylko jako samorządowiec, ale przede wszystkim człowiek o wielkim sercu.

Autor zdjęcia: arch. redakcji

Minęła właśnie 8. rocznica śmierci Henryka Mrozińskiego, wójta gminy Braniewo w latach 1996-2002 i burmistrza Braniewa w latach 2002-2014. Henryk Mroziński dał się poznać nie tylko jako samorządowiec, ale przede wszystkim człowiek o wielkim sercu.
Symboliczna wiązanka, złożona na nagrobku Henia przez delegację Urzędu Miasta w imieniu mieszkańców Braniewa, to dowód naszej pamięci o nim i wdzięczności za wszystko, co zrobił dla naszego miasta. Spoczywaj w pokoju — przekazał Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa w ósmą rocznicę śmierci Henryka Mrozińskiego.

— Henryk Mroziński, był moim wielkim poprzednikiem na stanowisku burmistrza Braniewa, ale przede wszystkim wspaniały przyjacielem i kolegą. Jestem przekonany, że wiele osób wspomina go w swoich myślach i rozmowach, podobnie jak ja, nie mogąc pogodzić się z tą niepowetowaną stratą — wspomina Tomasz Sielicki.

W styczniu 2016 roku — przypomnijmy — braniewscy radni jednogłośnie podjęli decyzję, aby Amfiteatr Miejski nosił imię zmarłego rok wcześniej wieloletniego burmistrza Braniewa Henryka Mrozińskiego. A już w maju 2016 roku w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy o nadaniu Amfiteatrowi Miejskiemu w Braniewie imienia Henryka Mrozińskiego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice Mniejszej pw. Św. Katarzyny w Braniewie. Zebrani modlili się w intencji samorządu braniewskiego i śp. Henryka Mrozińskiego. Potem w Amfiteatrze Miejskim w obecności samorządowców, rodziny byłego burmistrza i mieszkańców, odsłonięto wspomnianą tablicę.

Henryk Mroziński był absolwentem Wydziału Mechanicznego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W latach 2002-2014 był burmistrzem Braniewa. Wcześniej był wójtem gminy Braniewo. W wyborach samorządowych w 2015 roku przegrał starcie o fotel burmistrza, ale wybrany został na radnego powiatu braniewskiego. Pełnił też obowiązki prezesa i wiceprezesa Kółka Rolniczego w Braniewie. Był członkiem klubu piłkarskiego Darzbór Glinka i członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według wielu mieszkańców zasłużył się dla miasta. Podczas jego kadencji wybudowano m.in. basen miejski. Wyremontowano też sam amfiteatr, zabytkową fosę oraz mury obronne. Dał się poznać mieszkańcom nie tylko jako samorządowiec, ale przede wszystkim człowiek o wielkim sercu. Zmarł 8 lutego 2015 roku.


Żegnały go tłumy

Byłego burmistrza podczas uroczystości pogrzebowych pożegnały tysiące mieszkańców Braniewa.

— To człowiek, który miał w sobie dużo energii. W trudnych sytuacjach wielokrotnie nas wspierał. Ktoś kiedyś powiedział, że lata, w których Henryk był burmistrzem to złote lata dla Braniewa. To on przez cały ten czas z godnością, szacunkiem i miłością budował nasze miasto. W każdym miejscu widzimy jego pomniki — mówił podczas pożegnania Jan Mróz, przedstawiciel Rady Miejskiej w Braniewie.

— Henryk każdego dnia całkowicie oddany był swojej pasji — pracy dla ludzi. Idąc przez miasto, trudno o nim nie pamiętać. Główne ulice i najodleglejsze zaułki będą przypominały pokoleniom braniewian właśnie ciebie. Zmieniałeś wygląd miasta dzięki ogromnej determinacji. Dzisiaj ostatni raz podążasz swoją służbową drogą od ul. Kościuszki na ul. Morską. Drogą, na której codziennie z radością nas witałeś, a teraz to my z ogromnym smutkiem cię pożegnamy. Odchodzi od nas szlachetny człowiek, mecenas kultury, czynny sportowiec, społecznik otwarty na potrzeby drugiego człowieka. Zawsze wesoły, zarażający uśmiechem, służący koleżeńską radą. Żegnamy wielkiego przyjaciela ludzi — mówił podczas uroczystości pogrzebowych Tomasz Sielicki, ówczesny wójt gminy Braniewo.

— Gdyby nam zawiązano oczy, a później kazano znaleźć Henryka, to nie mielibyśmy z tym problemu, bo tam, gdzie był Heniek Mroziński, była radość i byli ludzie, bo on ich do siebie przyciągał. Może w tym wszystkim zapomnieliśmy, że Heniek był człowiekiem niezwykle wrażliwym. Dla niego bycie burmistrzem było jak oddychać. Sensem życia dla Henryka było gospodarzyć. To burmistrz, który krok po kroku, każdego dnia był po prostu gospodarzem. On budował nie tylko inwestycje, on budował wspólnotę — podsumował wiceminister Piotr Żuchowski.

Ta symboliczna wiązanka, to dowód naszej pamięci o nim i wdzięczności za wszystko, co zrobił dla naszego miasta — przekazał Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa.
Obrazek w tresci

W 2016 roku odsłonięto tablicę o nadaniu Amfiteatrowi Miejskiemu w Braniewie imienia Henryka Mrozińskiego.
Obrazek w tresci