Elbląg: Rodzice zbierają na remont Przedszkola nr 8 przy ul. Bema. Uruchomili internetową zrzutkę

2023-02-16 14:59:33(ost. akt: 2023-07-03 20:51:18)

Autor zdjęcia: EG

Do Przedszkola nr 8 przy ul. Bema uczęszcza obecnie 47 dzieci. W ubiegłym roku wstrzymano rekrutację. Decyzję tłumaczono fatalnym stanem technicznym budynku. O przetrwanie placówki walczą rodzice 27 dzieci, które zostaną w przedszkolu po tym, jak pozostała dwudziestka rozpocznie w przyszłym roku naukę w szkołach.
We wtorek 14 lutego w zabytkowym budynku Przedszkola nr 8 przy ul. Bema w Elblągu odbyło się spotkanie władz miasta z rodzicami dzieci uczęszczających do tej placówki. Tematem zebrania miała być przyszłość Przedszkola nr 8. Podczas spotkania nie mówiono oficjalnie o likwidacji, ale wiceprezydent Janusz Nowak kilkukrotnie wspomniał, że już od jakiegoś czasu trwa wygaszanie placówki i podkreślał, że wygaszanie wiąże się przecież z... likwidacją.


Spotkanie z rodzicami

— Potrzebne są naprawdę duże nakłady finansowe, aby dzieci były tu bezpieczne. Jeśli będziemy wygaszać to przedszkole, to gwarantujemy wszystkim dzieciom miejsca w innych przedszkolach razem z ich wychowawcami — powiedział podczas spotkania z rodzicami dzieci z Przedszkola nr 8 Janusz Nowak.

Nasze dzieci kochają to miejsce

— Nasze dzieci kochają ten budynek i swoje panie, i ten plac zabaw. One kochają to miejsce. Czują się tu jak w domu. Wiemy, że budynek jest stary i się sypie. Prosimy tylko o to, aby nasze dzieci dokończyły tu swoją edukację — mówiła jedna z mam.

Zbiórka pieniędzy na remont

A co, jak znajdziemy sponsora na remont i zbierzemy całą kwotę? — zapytał na koniec jeden z rodziców.

— Jeżeli znajdzie się sponsor, to przedszkole zostanie tu, tak jak jest, a ja podam się do dymisji — odpowiedział wiceprezydent Elbląga, wyraźnie zaskoczony tym pytaniem.

— On już biedny nie wiedział, co ma mówić. Ta wypowiedź z dymisją chyba była nieprzemyślana. Rodzice zaczęli bić brawo, dlatego zakończyli już to spotkanie — skomentowała jedna z mam.

W środę 22 lutego kolejne spotkanie rodziców z władzami miasta. Rodzice zapowiedzieli, że nie poddadzą się bez walki. W czwartek 16 lutego uruchomili internetową zbiórkę na remont przedszkola. Aby pomóc uratować zabytkowy budynek, w którym od lat funkcjonuje przedszkole, wystarczy wejść na stronę

Zrzutka na remont Przedszkola nr 8 w Elblągu

Tam znajdziecie szczegóły.
Więcej na ten temat w weekendowym wydaniu Dziennika Elbląskiego.