Za nami obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Elblągu i we Fromborku [ZDJĘCIA]

2023-02-21 16:20:33(ost. akt: 2023-07-03 20:49:59)

Autor zdjęcia: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Miniony weekend w regionie zdecydowanie należał do Mikołaja Kopernika. W całym województwie warmińsko-mazurskim świętowano 550. urodziny słynnego polskiego astronoma. Okrągłą rocznicę urodzin uczczono m.in. we Fromborku i w Elblągu.
W niedzielę 19 lutego przypadała 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przygotowało na tę specjalną okazję nowe wystawy, pokazy, warsztaty i inne atrakcje.

W minioną sobotę we Fromborku odbyły się m.in. warsztaty muzealne dla dzieci pt. „Kopernik i pieniądze” oraz seanse w planetarium. Można było też zwiedzać z przewodnikiem Park Astronomiczny.

W tym dniu przewidziano również oprowadzania kuratorskie po stałej wystawie w głównym gmachu muzeum, prezentującej zabytki z czasów astronoma. Inauguracja oficjalnych obchodów nastąpi w niedzielę rano w wieży Radziejowskiego, gdzie odbędzie się pokaz eksperymentu Foucaulta oraz otwarcie wystawy astrofotografii pt. „Kopernik tego nie widział”.

We fromborskiej katedrze została odprawiona uroczysta msza święta z udziałem Warmińskiej Kapituły Katedralnej i złożono kwiaty na grobie Mikołaja Kopernika.

W programie niedzielnych obchodów znalazły się też prezentacja rękopisów Kopernika, wybijanie pamiątkowej monety urodzinowej i koncert muzyki dawnej.
W głównym gmachu muzeum odbyło się otwarcie zmodernizowanej wystawy „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Została też zaprezentowana nowa ekspozycja „Kopernik w grafice współczesnej”. Zmodernizowana wystawa jest dwujęzyczna – plansze uzupełniono o informacje po angielsku.

Świętowano też m.in. w Elblągu.

Z tej okazji przewodnicy z Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej oraz Centrum Informacji Turystycznej Elbląg w Formie gościli wszystkich zainteresowanych w Bramie Targowej.
Później wszyscy chętni wyruszyli razem z przewodnikiem turystycznym PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej Mirosławem Kowalskim na spacer po Starym Mieście „Śladami Mikołaja Kopernika”, zapoznając uczestników z miejscami, z którymi kojarzymy wizyty Kopernika, ale też z historią Elbląga czasów Kopernika. Bramę w tym dniu odwiedziły 153 osoby.
Natomiast Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprosiło w niedzielę młodzież, dorosłych i seniorów na cykl otwartych zajęć warsztatowych poświęconych naukom wybitnego uczonego Mikołaja Kopernika. Również w Kinie Światowid odbyła się impreza urodzinowa jednego z najznamienitszych mieszkańców naszego regionu – Mikołaja Kopernika. Był film, tort, quiz rodzinny oraz rozdanie nagród laureatom konkursu na życzenia dla Kopernika.


red./ PAP