Przed nami obchody 50-lecia zakończenia Operacji 1001 Frombork. Honorowi Obywatele Fromborka poszukiwani

2023-02-24 17:35:07(ost. akt: 2023-02-24 17:36:00)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Frombork

Przed nami obchody 50-lecia zakończenia Operacji 1001 Frombork. — Pragniemy zaprosić do Fromborka uczestników Operacji i Honorowych Obywateli. Prosimy o pomoc w ich odnalezieniu — przekazuje Katarzyna Pawlicka, komendant braniewskiego hufca ZHP.
Przypominamy, że braniewski Hufiec ZHP czeka na wiadomości od uczestników Operacji 1001 Frombork.

Operacja 1001 Frombork była wieloletnią akcją Związku Harcerstwa Polskiego. Rozpoczęła się w roku 1966 i zakończyła w 1973, w tym roku obchodzimy 50. rocznicę jej zakończenia.
— Celem Operacji 1001 Frombork była pomoc w odbudowie zniszczonego wojną miasta, a także przygotowanie Fromborka do obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, bo Wielki Astronom właśnie we Fromborku dokonał genialnego odkrycia i stworzył dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, we Fromborku zmarł i został pochowany. W ramach Operacji 1001 Frombork przez siedem lat harcerze ze szkół budowlanych pracowali przy odbudowie miasta, w ramach praktyk, w okresie wakacji — opowiada Katarzyna Pawlicka.
I dodaje: — O zieleń w mieście dbali harcerze szkół leśnych, za to pozostali prowadzili usługi gastronomiczne, hotelarskie, medyczne, łączności, ślusarskie, stolarskie czy radiowo-telewizyjne. Były też koncerty, podczas których występowały harcerskie zespoły artystyczne.

Wszystkie powyższe działania miały służyć miastu — nie tylko jego mieszkańcom, ale również turystom odwiedzającym Frombork.

Liczby mówią same za siebie, skala Operacji była ogromna — w ciągu tych siedmiu lat, we Fromborku aktywnie działało niemal 30 tysięcy harcerzy i harcerek.
— 2391 instruktorów i harcerzy za swoją pracę trwającą co najmniej trzy turnusy otrzymało najwyższe wyróżnienie, czyli tytuł Honorowego Obywatela Fromborka. Dziś najmłodsi uczestnicy Operacji mają już dorosłe dzieci, a ci najstarsi — zapewne wnuki i prawnuki. Od zakończenia akcji mija w tym roku 50 lat, czas więc się spotkać i powspominać dni młodości — mówi Katarzyna Pawlicka.

— Właśnie takie spotkanie pragniemy zorganizować latem 2023 roku, w dniach 11-13 sierpnia. Niestety po tylu latach większość adresów uczestników Operacji nie jest już aktualna, wiele harcerek nosi już inne nazwiska, co też nie ułatwia ich odnalezienia. Dlatego, jeśli znają Państwo w swoim środowisku kogoś, kto brał udział w Operacji 1001 Frombork, prosimy o kontakt z Komendą Hufca ZHP Braniewo, ul. Armii Krajowej 9; mailowo na braniewo@zhp.pl, lub telefonicznie pod numerem 699 810 710 — przekazuje Katarzyna Pawlicka.

A na zakończenie dodaje: — Do zobaczenia we Fromborku, gdzie będziemy czekać na Was, by uścisnąć Wasze dłonie i jeszcze raz podziękować za wszystko, co zrobiliście przed laty dla miasta Mikołaja Kopernika, miasta Waszej młodości!

kk