Dzień Sołtysa! Czego życzyć sołtysom? Pytamy sołtyski

2023-03-11 10:00:00(ost. akt: 2023-03-12 12:15:17)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Są kobietami i sołtyskami, co oznacza, że w marcu świętują podwójnie, a jedna z naszych rozmówczyń nawet potrójnie. O to, jak powinniśmy obchodzić 8 marca i czego życzyć osobom pełniącym funkcję sołtysa z okazji ich święta, zapytaliśmy sołtyski z regionu.
Ilona Rychter, sołtyska Oleśna w gminie Gronowo Elbląskie:

Ilona Rychter
Fot. archiwum prywatne
Ilona Rychter


Dzień Kobiet to święto obchodzone w wielu krajach. Jest to idealna okazja dla mężczyzn do podziękowania nam, kobietom, za pomoc i wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności — ale niekoniecznie muszą nam wręczać prezenty czy kwiaty — dla mnie najlepszy scenariusz tego święta, to dzień spędzony w gronie rodziny i przyjaciół, w miłej atmosferze przy dobrej kawie i ciastku. Dla mnie Dzień Kobiet — to data szczególna również dlatego, że właśnie w tym dniu obchodzę urodziny, ale w marcu, a dokładniej 11, przypada jeszcze jedna ważna data — Dzień Sołtysa — z tej okazji życzę i sobie, i innym sołtysom i sołtyskom życzliwości i wsparcia od mieszkańców oraz sukcesów w realizacji zamierzonych planów. Mnie sprawowanie funkcji sołtysa nauczyło cierpliwości i wytrwałości oraz otwartości na drugiego człowieka.


Kamila Grządziejewska, sołtyska Drewnowa w gminie Frombork:

Fot. archiwum prywatne


Dla mnie Dzień Kobiet to ważna okazja do uhonorowania kobiet i ich wkładu w nasze społeczeństwo. 8 marca warto doceniać ich pracę, osiągnięcia i poświęcenia, jakie codziennie wnoszą w życie nas wszystkich. Możemy uczcić ten dzień na wiele różnych sposobów, na przykład organizując spotkania, wręczając kwiaty, życzenia lub po prostu wyrażając słowa uznania i wdzięczności za wszystko, co kobiety robią.
Za to z okazji Dnia Sołtysa chciałabym, abyście życzyli mi samych sukcesów w mojej pracy oraz dużo siły i wytrwałości w działaniu na rzecz mojej społeczności. Mam nadzieję, że uda mi się osiągnąć cele i przyczynić się do rozwoju regionu.
Jako sołtyska nauczyłam się wielu cennych umiejętności, takich jak zarządzanie projektami, organizacja społeczności lokalnej i rozwiązywanie konfliktów. Przede wszystkim nauczyłam się słuchać i rozumieć potrzeby ludzi w mojej społeczności i pracować z nimi, aby osiągnąć wspólne cele. Praca jako sołtys jest trudna, ale również bardzo satysfakcjonująca i dająca wiele możliwości do nauki i rozwoju osobistego.


Monika Jarkiewicz, sołtyska Sołectwa Suchacz w gminie Tolkmicko:

Fot. Ryszard Biel


8 marca zawsze się czymś wyróżnia, jest to dzień wyjątkowy dla większości kobiet, dostajemy życzenia, kwiaty, drobne podarunki. W dniu tym powinnyśmy znaleźć czas na chwilę przyjemności, szaleństwa, spędzić ten dzień w miłym towarzystwie i zrobić coś, co nas uszczęśliwi.
Jeżeli zaś chodzi o 11 marca, z okazji Dnia Sołtysa życzę wszystkim sołtysom wytrwałości, zapału do pracy, życzliwych ludzi wokół i większego zaangażowania mieszkańców w życie wsi. Życzę im również większego uznania ze strony urzędów gmin, bo mam wrażenie, że czasami nie dostrzegają tego, co robimy i ile pracy, czasu nas to kosztuje.
Kiedyś napiszę książkę o byciu sołtysem (śmiech). Pełnię tę funkcję od 8 lat, okres ten nauczył mnie bardzo dużo, zrozumiałam przede wszystkim, że nie da się uszczęśliwić wszystkich i spełnić ich oczekiwań. Zobaczyłam, jak bardzo różni są ludzie, jak różne mają podejście do miejsca, w którym żyją, mieszkają. Nauczyłam się też dystansować do różnych sytuacji i czasami podchodzić z uśmiechem do dziwnych pomysłów mieszkańców. Chwilami zapominają, że mieszkamy na wsi, a nie w mieście. Stałam się osobą bardziej kreatywną, otwartą, zorganizowaną, ale i umiejącą słuchać innych. Bycie sołtysem było bardzo fajną misją, którą będę chciała zakończyć przy kolejnych wyborach. Mam nadzieję, że przez ten czas trochę poprawiłam komfort życia moich mieszkańców i że będą mnie dobrze wspominać.


Alicja Rogoz, sołtyska Nowakowa w gminie Elbląg:

Fot. Ryszard Biel


Myślę, że najcenniejszym prezentem, jaki może otrzymać kobieta 8 marca, jest czas spędzony z mężem czy partnerem. Dobrym rozwiązaniem wydaje się również wyjście do kina, na spacer, albo wspólne przygotowanie posiłku i spędzenie tego czasu razem. Choć nie ukrywam, każda kobieta na kwiatka na pewno liczy, symbolicznie. Pamiętajmy jednak, że czas leci nieubłaganie szybko, a dni mijają i łatwo zapomnieć o tym, co dla nas jest najważniejsze, czyli rodzina i właśnie ten wspólny czas.
A czego życzyć sołtysom z okazji ich święta? Myślę, że po pierwsze sukcesów w realizacji kolejnych zadań, dalszej motywacji do działania, co wiąże się z burzą pomysłów. Zaufania, jak i współpracy z mieszkańcami.
Mnie sprawowanie funkcji sołtysa nauczyło na pewno uporu w dążeniu do celu i niepoddawania się. Nauczyło również, jak radzić sobie z hejtem ze strony tych, którym czasami ciężko dogodzić. Bycie sołtysem czy sołtyską to spora odpowiedzialność i duża presja. Bywają momenty gorsze, jak i te lepsze. To duże wyzwanie, ale i fajna przygoda, która daje dużo satysfakcji.


Iwona Błażejewska, sołtyska Lipowiny w gminie Braniewo:

Iwona Błażejewska
Fot. Ryszard Biel
Iwona Błażejewska


Jest wiele sposobów na świętowanie Dnia Kobiet, począwszy od tradycyjnych po najbardziej wymyślne. Najważniejsze jednak jest to, by każda kobieta świętowała ten dzień na swój sposób, by czuła się wyjątkowo.
Dla mnie Dzień Kobiet to przede wszystkim tradycja, wspaniała okazja do doceniania kobiet i okazanie, jak ważna jest ich rola w naszym życiu.
Z okazji Dnia Sołtysa życzę sobie i innym sołtysom przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do postawionych celów oraz wsparcia i życzliwości mieszkańców.