Śnieżyce i marznące opady. Kierowco, zachowaj ostrożność!

2023-03-10 15:02:18(ost. akt: 2023-03-10 15:07:43)
W piątek 10 marca w godzinach porannych (około godziny 07.00) braniewscy strażacy otrzymali w krótkim odstępie czasu dwa zgłoszenia o zdarzeniach na drogach.

W piątek 10 marca w godzinach porannych (około godziny 07.00) braniewscy strażacy otrzymali w krótkim odstępie czasu dwa zgłoszenia o zdarzeniach na drogach.

Autor zdjęcia: PSP Braniewo

Pogoda za oknem pokazuje nam, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zmienność pogodowa nakazuje zmianę stylu jazdy i dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek.
Zmienna aura sprawia, że warunki na drodze stają się niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego braniewscy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Przypominamy, że nawierzchnia drogi połączona z opadami atmosferycznymi wydłuża drogę hamowania pojazdu. W związku z tym wyprzedzanie, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o ograniczeniu prędkości i zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Na śliskiej nawierzchni konieczne jest zachowanie większej odległości od poprzedzającego pojazdu, aby mieć więcej czasu na reakcję, jeśli wystąpi taka potrzeba. Nie zapominajmy również o zachowaniu nadzwyczajnej ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy przy dojeżdżaniu do nich.

Apel ostrożności kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Należy najpierw upewnić się, czy kierujący zdąży wyhamować. Pomimo tego, iż to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Warto dostosować się do wskazanych powyżej zasad. Pomogą nam w bezpiecznym dotarciu do celu. W końcu najważniejsze jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

KPP Braniewo