Elbląg: Firma, która sprawdzi, jak mieszkańcy widzą przyszłość portu już wybrana. Miasto zapłaci za sondaż ponad 30 tysięcy złotych

2023-03-13 12:21:56(ost. akt: 2023-03-13 12:49:07)

Autor zdjęcia: Dziennik Elbląski

Podczas poniedziałkowej konferencji w Urzędzie Miejskim w Elblągu sekretarz miasta i przewodniczący zespołu, który ma pomóc prezydentowi poznać opinie mieszkańców na temat przyszłości elbląskiego portu Artur Zieliński, poinformował, że firma, która ma przeprowadzić badania sondażowe, została już wybrana. Kiedy będzie można przekazać swój głos?
Jak poinformował Artur Zieliński, w miniony piątek wybrano ośrodek badawczy, który ma przeprowadzić badania sondażowe w Elblągu. Ich cel to poznanie opinii mieszkańców i mieszkanek miasta na temat przyszłości elbląskiego portu – czy powinien zostać portem samorządowym, czy państwowym.

Wykonawcą zadania będzie firma z Gdańska, koszt jego przeprowadzenia to 33 tysięcy złotych brutto. Firma ma opracować jedno pytanie, na które elblążanie i elblążanki będą mogli odpowiedzieć, wypełniając papierowy lub internetowy formularz, lub poprzez sondę telefoniczną. Jak poinformował prezydent Witold Wróblewski, do 30 maja powinniśmy poznać wyniki badania.

W poniedziałkowej konferencji w Urzędzie Miejskim w Elblągu poza Arturem Zielińskim, Witoldem Wróblewskim i dwoma wiceprezydentami, uczestniczyli również senator Jerzy Wcisła oraz posłowie: Jacek Protas i Zbigniew Ziejewski.

Zbigniew Ziejewski poinformował, że jeszcze nie znając planów prezydenta Wróblewskiego dotyczących zbadania opinii elblążan i elblążanek, rozmawiał z przewodniczącym sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i, jak ustalili, jeszcze w kwietniu, podczas posiedzenia wspomnianej Komisji poruszony ma zostać temat elbląskiego portu.

Ziejewski chce poznać jasne stanowisko rządu w sprawie m.in. pogłębienia 900-metrowego odcinka toru wodnego prowadzącego do portu w Elblągu. Jak zauważa Ziejewski, sprawa jest pilna, a elbląski port nie może czekać przez kolejne miesiące i lata na dalsze działania, które mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki i turystyki w mieście dzięki nowemu kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną.