Miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, a i tak wsiadł za kółko. 38-letni kierowca był pijany

2023-03-15 11:05:32(ost. akt: 2023-03-15 11:17:05)

Autor zdjęcia: policja

Braniewscy policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej 38-letniego mieszkańca Braniewa, który za nic miał obowiązujące przepisy. Kierujący prowadził pojazd pomimo posiadania dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. Niestety nie był to pierwszy raz, gdy 38-latek zlekceważył sądowy zakaz i wsiadł za kierownicę auta.
W poniedziałek (13.03.2023 r.) po godz. 20:00 policjanci zatrzymali do kontroli osobowego volkswagena. Jak podczas każdej kontroli, funkcjonariusze przystąpili do weryfikacji tożsamości i uprawnień kierującego.

Jak się okazało, mężczyzna nie powinien włączać się do ruchu. Policjanci ustalili, że wobec 38-latka sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. W trakcie kontroli mężczyzna zachowywał się nerwowo, czuć było od niego zapach alkoholu.

Badanie trzeźwości 38-latka wykazało, że poruszał się pojazdem, mając niemal promil alkoholu w organizmie. Ponadto policjanci w pojeździe ujawnili środki odurzające w postaci marihuany.

Takie zachowanie kierowcy jest nie tylko wyrazem lekceważenia porządku prawnego, ale także braku szacunku dla wymiaru sprawiedliwości. Nieodpowiedzialna podróż musiała dobiec końca, a jej finał będzie miał miejsce w sądzie. Braniewianin został zatrzymany, następnie policjanci przedstawili mu zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, pomimo orzeczonego zakazu oraz posiadania środków odurzających.

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 244 kk kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem. Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

KPP Braniewo