Elbląg: Członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego oddali hołd powstańcom styczniowym [ZDJĘCIA]

2023-03-17 19:28:13(ost. akt: 2023-07-03 16:01:27)
W piątek 17 marca członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego oddali hołd uczestnikom powstania styczniowego.
Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 ubrani w stroje powstańców styczniowych zgromadzili się na elbląskiej Starówce przy krzyżu znajdującym się obok katedry. Zapalili świece i oddali hołd poległym powstańcom. Później przeszli na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, tam na podstawie obrazów pochodzących z książki Stanisława Strumpha Wojtkiewicza podejmującego temat powstania styczniowego odtworzyli sceny w niej zawarte.

Powstanie styczniowe przeciwko imperium rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864 r. Zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było największym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.

— Powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku, miało trzy cele: odzyskanie niepodległości, danie szansy narodom łotewskiemu, litewskiemu, białorusińskiemu i ukraińskiemu razem z nami założenia państwa, lub założenia swojego państwa, a trzeci cel — powstańcy obiecali chłopom ziemię i to powstańcom się udało — mówił Piotr Imiołczyk.