XXV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” już za nami [ZDJĘCIA]

2023-03-19 21:36:48(ost. akt: 2023-07-03 16:00:22)
Za nami XXV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. Wydarzenie kolejny raz połączyło wartościowe słowa i naprawdę dobrą muzykę. Docenili to uczestnicy, którzy bardzo licznie zgłosili się do tegorocznej edycji.
Galę otworzył Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu:— Słowo, które jest pozytywne, daje nadzieję i buduje przyszłość. My na festiwalu chcieliśmy połączyć słowo i poezję — nasza tożsamość jest ważna w słowie i muzyce. Słowo podparte muzyką jeszcze z większą siłą potrafi przenieść do nas to artystyczne przesłanie.


— Nic tak nie zabija miłości do poezji, jak konieczność odpowiedzi na pytanie "co autor chciał przez to powiedzieć". Siłą i pięknem poezji jest właśnie jej uniwersalność zamknięta w tych wszystkich niedopowiedzeniach, które sprawiają, że ten sam wiersz czytany za każdym razem brzmi inaczej. Co innego w nim dostrzegamy wraz ze zmianą nastroju, wiekiem, a nawet pogodą za oknem — mówiła Sylwia Jaskulska z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Sobota 18 marca poświęcona była zmaganiom uczestników w dziedzinie recytacji i piosenki artystycznej. Występy oceniało jury, w skład którego w tym roku wchodzili Monika Kowalczyk-Kogut, Jarosław Wasik oraz Krzysztof Ogłoza. Spośród 50 uczestników wyłonieni zostali najlepsi, którzy wystąpili podczas niedzielnego Koncertu Laureatów.

Uwieńczeniem całości był koncert wyjątkowej artystki: Stanisławy Celińskiej, która wystąpiła wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. Podczas koncertu, publiczności zgromadzonej w „Światowidzie” zaprezentowany został materiał, który był kompilacją wszystkich dotychczasowych płyt: „Atramentowej”, „Malinowej”, „Jesienna” oraz najnowszej „Przytul”.

Po wysłuchaniu recytatorów i śpiewających poezję jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii piosenka poetycka:

Wyróżnienie:

- Dawid Mik z Krakowa

III nagroda:

- Weronika Ważna z Kwidzyna

Dwie równorzędne II nagrody:

- Zuza Wiśniewska z Torunia
- Mariusz Oziu Orzechowski z Warszawy

I nagroda:
- Zuzanna Mulec z Żyrardowa

W kategorii recytacja Jury przyznało:

Wyróżnienie:

- Małgorzata Stopyra z Warszawy

Dwie równorzędne III nagrody:

- Jakub Kosiński z Grabika
- Tomasz Buczkowicz z Białegostoku

II nagroda:

- Patrycja Leszczawska z Krakowa

I nagroda:

- Bartosz Kowalczyk z Drawska Pomorskiego

Nagrodę GRAND PRIX XXV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” oraz nominację do udziału w 59. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie otrzymała Inga Żebrowska z Warszawy.