Zabytkowe kamienice przy ul. Zamkowej już niedługo odzyskają swój dawny blask. Odnowiona głowa Neptuna będzie symbolizowała związek Elbląga z morzem. Koszt prac konserwatorskich wyniesie 600 tys. zł. 100 tys. zł ma przekazać miasto?

2023-04-24 13:21:00(ost. akt: 2023-07-03 15:58:39)

Autor zdjęcia: EG

Kamienice przy ul. Zamkowej na Starym Mieście to prawdziwe perełki: posiadają dwa herby w koronie Elbląga oraz wizerunek Neptuna, czyli patrona morza. Kamienice są już częściowo wyremontowane, ale wciąż wymagają dalszych prac, by odzyskały swój dawny blask. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi to już niebawem, a odnowiona głowa Neptuna będzie symbolizowała związek Elbląga z morzem i powrót do portowych tradycji, które są możliwie dzięki budowie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Elewacje mają zostać odnowione nowatorską metodą laserową, a podjąć tego ma się firma z Olsztyna.
600 tys. zł mają kosztować prace konserwatorskie przy elewacjiach zabytkowych kamienic przy ul. Zamkowej 15 i 16 Na Starym Mieście. 250 tys. zł na ten cel ma przekazać warmińsko-mazurski konserwator zabytków, a 250 tys. zł wspólnota przy ul. Zamkowej będzie musiała wygospodarować we własnym zakresie. Brakujące 100 tys. zł być może uda jej się pozyskać w ramach miejskich dotacji na renowację zabytków (wyniki programu powinny być znane do kwietnia br. ). A wszystko po to by wyjątkowe kamienice na obrzeżach Starówki odzyskały swój dawny blask. Budynki w rejestrze miejskich zabytków figurują od czerwca 1990 roku.

Kamienice przy ul. Zamkowej 15 i 16, jak dwa samotne żagle, stoją na obrzeżach Starego Miasta. Niestety szpecą je starymi elewacjami, które mają naprawdę bogate zdobienia. Odrestaurowane kamienice mogłyby być jednymi z najpiękniejszych na elbląskiej Starówce i stanowić prawdziwą wizytówkę portowego miasta. I choć elewacje wciąż czekają na renowację, nie sposób nie zwrócić na budynki uwagi.

Kamienice są wyjątkowe nie tylko ze względu na swój wiek — oba budynki liczą sobie obecnie 143 lata — ale również ze względu na wyjątkową sztukaterię ich elewacji. To prawdziwe perełki. Są bardzo bogato zdobione, a dodatkowo kamienica nr 16 posiada na elewacji dwa herby w koronie Elbląga oraz wizerunek Neptuna, czyli patrona morza. Elewacje mają zostać odnowione nowatorską metodą laserową, a podjąć tego ma się firma z Olsztyna.

— Wypadałoby zakończyć Stare Miasto prześliczną kamienicą — mówi Janina Grudzińska, która już od 22 lat jest zarządcą wspólnot mieszkaniowych w Elblągu, w tym tej przy ul. Zamkowej. Janina Grudzińska uważa, że stare budynki są skarbem miasta i tworzą jego tożsamość, a za konsekwentne działania na rzecz przywracania zabytkowym kamienicom Elbląga ich dawnej świetności została wyróżniona Nagrodą Prezydenta Elbląga za rok 2022. Obecnie zarządza 64 wspólnotami. Wiele z nich mieści się w zabytkowych, odnowionych niedawno, bądź obecnie odnawianych kamienicach. Na jej liście odrestaurowanych obiektów znajdują się kamienice przy ul. 1 Maja 35, Ogrodowej 16, Słonecznej 4, Zacisze 9, secesyjna kamienica, przy ul. Królewieckiej 38 oraz obecnie remontowane przy ul. Browarnej 115.

Co ciekawe to właśnie mieszkańcy odnowionej secesyjnej kamienicy przy ul. Królewieckiej 38 wyszli z inicjatywą, by nagrodzić swojego zarządcę. Z uwagi na to, że regulamin Nagrody Prezydenta Elbląga nie przewiduje możliwości złożenia wniosku przez mieszańców, zwrócili się o to do swojego radnego. W pisemnym uzasadnienie napisali: Pani Janina Grudzińska wykonała wielką pracę, by zdobyć dofinansowanie i przekonać członków naszej wspólnoty do przeprowadzenia remontu elewacji kamienicy przy ul. Królewieckiej 38, a nie było to łatwe, bo nie wierzyliśmy w efekt tych prac. Co więcej, pani Grudzińska już w trakcie robót przekonała zarówno konserwatora zabytków, jak i projektanta i wykonawcę do zmiany pierwotnego projektu i wykonania maksymalnie wiernej rekonstrukcji elewacji. Dzięki jej uporowi i konsekwencji oraz stałej współpracy z wykonawcą Elbląg odzyskał jedną z najpiękniejszych kamienic, która dziś nie tylko świadczy o jego bogatej historii, ale też wyznacza standardy dla kolejnych remontów i rekonstrukcji zabytków w naszym mieście. O tym, że nasza kamienica nie jest wyjątkiem, świadczy wygląd innych odnowionych i budzących zachwyt swoim pięknem domów, będących w zarządzie firmy „INA”.
Obrazek w tresci