Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski i rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski w Elblągu. Politycy koalicji rządzącej wzywają prezydenta Elbląga do dialogu w sprawie przyszłości portu

2023-03-22 13:54:49(ost. akt: 2023-07-03 16:23:55)

Autor zdjęcia: EG

Janusz Kowalski i Michał Gzowski, politycy Solidarnej Polski przyjechali do Elbląga i zaapelowali do prezydenta Witolda Wróblewskiego o dialog w kwestii portu. Ich zdaniem jest to jedna z najważniejszych spraw dla przyszłości naszego miasta, ale i przyszłości całej Polski. Politycy zaproponowali prezydentowi pomoc i wsparcie w mediacjach podczas rozmów w sprawie rozbudowy i rozwoju portu w Elblągu. Ich zdaniem rozmowy o porcie powinny toczyć się pond politycznymi podziałami.
— Proszę o dialog nie tylko jako polityk partii rządzącej, ale również jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chcę, aby port w Elblągu stał się IV portem RP również z korzyścią dla polskich rolników indywidualnych i całego eksportu polskiego rolnictwa — a polskie rolnictwo, jeśli chodzi o siłę eksportową, rośnie. W sprawie portu potrzebny jest dialog. Propozycja polskiego rządu, aby siąść do jednego stołu i zainwestować w port w Elblągu da nie tylko bezpośrednio kilkaset miejsc pracy w samym mieście — co jest bardzo dobrą informacją dla mieszkańców Elbląga — ale przede wszystkim wzrost pozycji Elbląga. Propozycja tego dialogu leży na stole, chociaż totalne ugrupowania totalnej opozycji były przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej — to dziś pan prezydent, który był przez te ugrupowania popierany, powinien jednak myśleć w kategoriach państwowych. Powinien pamiętać, że samorząd jest częścią polskiego państwa. W takich sprawach samorząd i rząd powinien mówić jednym głosem — mówił w Elblągu Janusz Kowalski.

I zaapelował do Witolda Wróblewskiego: — Szanowny panie prezydencie, apelujemy jako Solidarna Polska o dialog. Jeżeli potrzebna jest mediacja, jeśli potrzebne jest znalezienie właściwego rozwiązania — to jest ten czas — znajdźmy dobre rozwianie dla portu w Elblągu, zainwestujmy pieniądze. Proszę nie odrzucać propozycji polskiego rządu. Ten port jest bardzo potrzebny polskim rolnikom.

Politycy Solidarnej Polski poinformowali, że są w gotowości i w każdej chwili mogą przyjechać do Elbląga, by pomóc w rozmowach w sprawie portu.

— Jestem przekonany, że prezydent nie odrzuci tej wyciągniętej dłoni. Próbowałem dziś dodzwonić się do pana prezydenta. Nie odbierał. Ale będę próbował dalej, w takich sprawach jak ta trzeba rozmawiać ponad politycznymi podziałam i mówić jednym głosem.